Sernik cytrynowy

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Sernik cytrynowy

Przepis podała na Izbushce Lavender Dream na podstawie książki "Baking illustrated"
http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=902#post902

Składniki:

142 g zmielonych ciasteczek (typu Digestive)
3 łyżki cukru ( ja nie dawałam)
4 łyżki stopionego masła

Nadzienie:
1 i 1/4 szklanki cukru
680 g sera śmietankowego typu cream cheese (pokojowej temperatury) np. Delfiko
1 łyżka otartej skórki cytrynowej
1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku cytrynowego
4 duże jajka ( w pokojowej temperaturze)
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1/4 łyżeczki soli
1/2 szklanki śmietany kremowej 36 -40 % ( heavy cream)

Cytrynowa glazura:
1/3 szklanki świeżo wyciśnietego soku z cytryny
2 duże jajka +1 żółtko
1/2 szklanki cukru
2 łyżki zimnego masła pokrojonego w kosteczki
1 łyżka śmietany 36 - 40 %
szczypta soli

Wykonanie:
Składniki spodu wymieszać; powstałą masą wyłożyć dno tortownicy o średnicy 23 cm. Dobrze ugnieść.
Piec 15 -18 minut w temperaturze 163 stopnie. Wystudzić przez około 30 minut - do uzyskania pokojowej temperatury.
Tortownicę owinąć od spodu folią aluminiową i włożyć do większego naczynia, będącego łaźnią wodną.
W mikserze zemleć 1/4 szklanki cukru ze skórką cytrynową. Powstały cukier cytrynowy dodać do zwykłego cukru.
Ubić lekko serek ( 5 sek.), dodać cukier, ubijajać do uzyskania gładkiej masy, dodać jajka ( po 2 na raz), wymieszać, dodać sok z cytryny, wanilię, sól. Mieszać krótko - ok. 5 sekund. Dodać smietankę kremówkę. Mieszać około 5 sekund. Uzyskaną masę wylać na podpieczony i wystudzony spód.
Wypełnić naczynie będące łaźnią wodną wrzątkiem do połowy wysokości formy z sernikiem.
Piec około 55 minut. Wyłączyć piekarnik, lekko uchylić drzwiczki, zostawić sernik na godzinę.
Potem zdjąć folię, postawić do wystygnięcia na kratce. Oddzielić nożem brzegi ciasta od ścianek tortownicy.
Studzić jeszcze 2 godziny.
W tym czasie zrobić glazurę:
W małym rondelku dobrze rozgrzać sok z cytryny (nie dopuszczając do zagotowania). W misce ubić widelcem jaja z żółtkiem. Nie przestawając ubijać, dodawać porcjami cukier, a następnie cienką strużką wlewać gorący sok. Uzyskaną masę przelać do rondelka, postawić na małym ogniu i gotować, cały czas mieszając drewnianą łyżką, dopóki masa nie osiągnie 77 stopni C ( około 3 min.). Zdjąć z ognia, dodać porcjami zimne masło, mieszając, by się roztopiło. Następnie dodać kremówkę, wanilię i sól. Dokładnie wymieszać. Glazurę przelać przez sitko, przykryć folią i włożyć do lodówki. Na ostudzony sernik ( ale jeszcze w formie!) wylać zimną glazurę, rozsmarować. Nakryć tortownicę folią i wstawić do lodówki przynajmniej na 5 godzin.

Mój sernik:

sernik_cytrynowy3.jpg

sernik_cytrynowy1.jpg

Moje uwagi:
Zrezygnowałam z kąpieli wodnej na rzecz uproszczonej metody gazetowej (z dobrym skutkiem) - ciasto się ładnie upiekło i nie popękało. Opasek gazetowych dałam więcej, by za szybko nie wyschły.
Ponieważ nie dostałam śmietany 36 -40%, dałam mniej tłusty serek ( 14,5% z Piątnicy) i zamiast śmietany - mascarpone. Termometru kuchennego też nie mam, więc gotowałam glazurę na wyczucie, z zegarkiem w ręku. Ponieważ do glazury zostały mi małe jajka, dałam 2 całe i 2 żółtka, a z pozostałych 2 białek zrobiłam pół porcji masy maślano - merengowej z przepisu Elki (do dekoracji sernika). Aromatyzowałam ją sokiem z cytryny zamiast wanilią.

Sernik jest bardzo kremowy i delikatny, pięknie pachnie cytryną i świetnie smakuje w upalne dni. Polecam!

Edycja 29 -11 -09

Inna, ale też bardzo smaczna wersja.

Sernik cytrynowo – limonkowy

tortownica 23 cm

Spód:
1/2 opakowania drobno zmielonych ciastek Digestive (ok. 110g)
1/4 szklanki mielonych migdałów
60 g stopionego masła

Przygotować jakk wyżej, podpiec 10 minut w 180 stopniach. Wystudzić.

Masa serowa:
450 g sera śmietankowego (miałam pełnotłusty ser domowej roboty, który trzykrotnie przepuściłam przez maszynkę)
450 g serka naturalnego ok. 8% tłuszczu
1/2 szklanki cukru
100 g białej czekolady
1/4 szklanki mleka skondensowanego niesłodzonego
4 jajka
skórka i sok z dwóch cytryn
skórka i sok z jednej limonki
2 łyżki likieru cytrynowego
1 łyżka domowego ekstraktu cytrynowego
1 płaska łyżka mąki pszennej
1 płaska łyżka maizeny

W dużej misce roztopić czekoladę z mlekiem, dodać cukier, ser i pozostałe składniki. Wymieszać bez miksowania.
Piec gazetowo (10 min. w 250 stopniach i 50 min. w 160). Po ostudzeniu wstawić na noc do lodówki.
 

Załączniki

  • sernik_cytrynowy1.jpg
    sernik_cytrynowy1.jpg
    30.1 KB · Wyświetleń: 53
  • sernik_cytrynowy3.jpg
    sernik_cytrynowy3.jpg
    26.6 KB · Wyświetleń: 53
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgaKyc

Member
Mar 16, 2006
2,659
0
0
Joanno ja jestem pelna podziwu twoich sernikow... Sa piekne...
Musze kiedys wyprobowac ale sie bardzo boje bo mi nigdy nie wychodza serniki... :oops:
 

roggie

Member
Lut 14, 2006
1,142
0
0
bosski
icon_smile.gif
Masz ogromny talent, ktorego gratuluje
icon_smile.gif
Kolory tego sernika sa rewelacyjne!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Musze kiedys wyprobowac ale sie bardzo boje bo mi nigdy nie wychodza serniki... :oops:
Te z Izbushki wychodzą za każdym razem! Sprawdź!
Torcik serowy jest troszkę inny, bardziej podobny w konsystencji do naszych serników, a pozostałe ( kawowy, cytrynowy i limonkowy) są bardzo kremowe i trudno je zepsuć... Nie rosną, ale i nie opadają, hi, hi... Wystarczy trzymać się procedury, a na pewno się udadzą!
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Piekę właśnie ten sernik, tylko, że strasznie rzadka masa mi wyszła, pewnie znów coś źle zrobiłam A może taka powinna być : No nic, zobaczymy czy to mi się upiecze...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Piekę właśnie ten sernik, tylko, że strasznie rzadka masa mi wyszła, pewnie znów coś źle zrobiłam <!--emoid:?--><!--endemo--> A może taka powinna być <!--emoid:?--><!--endemo-->: No nic, zobaczymy czy to mi się upiecze...
Moja masa też wyszła rzadka. Będzie dobrze.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Joanno- cudo nie sernik ci wyszedl :freu:

A ja wlasnie mialam ciebie niesmialo prosic o przetlumaczenie tego przepisu, bo strasznie intryguje mnie ta glazura- sernik musi byc smaczny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jutro bede z nim walczyla :mrgreen:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
strasznie intryguje mnie ta glazura
Glazura jest bardzo smaczna, choć o konsystencji nieco innej, niż sobie wyobrażałam. Spodziewałam się czegoś zbliżonego do polewy bądź lukru, a wyszła mi bardzo smaczna, lecz stosunkowo rzadka masa o aksamitnej i kremowej konsystencji. Nieco zastygła w lodówce, ale tylko nieco...
Nie wiem, czy taka powinna być, czy tylko mnie się taka udała. Niemniej jest bardzo smaczna nawet do pojadania łyżką...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
sernik upieczony, wygląda na puszysty na razie stygnie pomału. A glazura to mało powiedziane, że pyszna, jest boska :!: dosyć gęsta mi wyszła, taka jak gęsta śmietana, zobaczymy jaka będzie po zastygnięciu
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
O rany, ale smaku mi narobilyscie :mniam: , zebym miala ser to jeszcze dzisiaj polecialabym do kuchni :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
sernik upieczony, wygląda na puszysty na razie stygnie pomału. A glazura to mało powiedziane, że pyszna, jest boska :!: dosyć gęsta mi wyszła, taka jak gęsta śmietana, zobaczymy jaka będzie po zastygnięciu
Super! :mrgreen: Bardzo się cieszę! A co do glazury się zgadzam w zupełności - boska! Też mi wyszła taka gęsto- śmietanowa, o niezwykle aksamitnym smaku.
Musiałam się powstrzymywać, by jej nie wyżreć w całości z miseczki.... :mrgreen: :mrgreen:
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
kuście kuście :lol: gdyby nie moja teściowa :twisted: co mi zabrania piekarnika w upały uruchamiać to już dawno bym jakiś serniczek upiekła, a tak to tylko podziwiam te boskie zdjęcia
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Na szczęście upały się kiedyś skończą..... :mrgreen:
Ja też czekam na ten moment z utęsknieniem...
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
"Moj" cytrynowy sernik musi poczekac.....synus mi sie rozchorowal i nie mam jak wyjsc na zakupy :cry: :cry: :cry: ....ale co sie odwlecze to nie uciecze ;)

P.S...ja olewam upaly, wlaczam klimatyzacje i piekarnik........a elektrownia pewnie z radosci lapy zaciera :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

P.S.2 - mam pol kilo normalnego twarogu- szukam przepisu na wykorzystanie go :mrgreen: ..
 

mariquita

Member
Gru 2, 2005
28
0
0
Hej, mam pytanie z jakiego sera robic te Twoje pyszne serniki? z PHILADELPHII, mascarpone, zwyklego twarogu czy moze takiego melonego w kubku, wioem ze ona maja juz jakies chyba dodatki, z czego Ty robisz??