Gulasz z bakłażanów i ciecierzycy na ostro

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Potrzebujemy:
2 duze bakłażany
2 duże cebule
3 ząbki czosnku (solidne)
puszka ciecierzycy (w oryginale suszona, którą się gotuje, ale mam złe doswiadczenia z suszoną ciecierzycą)
puszka posiekanych pomidorów
1 łyżeczka kuminu (nie kminku ;) )
1 łyżeczka mielonej kolendry
0,5 łyżeczki cynamonu
ostra i słodka papryka
sól, pieprz
szczypta cukru dla złamania smaku pomidorów
oliwa

Bakłażana kroimy w dużą kostkę, solimy i odstawiamy na sicie na pół godziny. W tym czasie siekamy cebulę i czosnek, osączamy ciecierzycę, przygotowujemy przyprawy.
Cebulę i czosnek smażymy na oliwie aż zmiękną. Spoconego bakłażana płuczemy i osączamy. Do cebuli dodajemy przyprawy, chwilę smażymy razem, po czym dorzucamy bakłażana i dokładnie mieszamy, aby przeszedł smakiem cebuli i przypraw. Dusimy 5 minut, dodajemy pomidory i ciecierzyce, sól, pieprz, szczyptę cukru oraz paprykę do smaku (w zależności od tego czy lubimy bardziej czy mniej ostro) i dusimy razem około 20 minut. Sprawdzamy czy danie jest dobrze doprawione i serwujemy z białym ryżem. Wierzch można posypać usmażoną na chrupko cebulką pokrojoną w pierścionki (razem z dodatkowym ząbkiem czosnku pokrojonym w plasterki).
Bardzo smaczne i aromatyczne, z arabską nutą :mniam:
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,874
214
63
To soczewicy czy ciecierzycy? Bo tej drugiej nie lubię, a jest w przepisie, w przeciwieństwie do tytułowej soczewicy
icon_razz.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Oj, zmaściłam- oczywiście miała być ciecierzyca, a nie soczewica :oops:
Skanno myślę, że możesz spróbować z soczewicą- może będzie miał bardziej jednorodną konsystencję i kolor (cieciorka jest jednak większa, jasna i ładnie kontrastuje) ale smak nie powinien przez to stać się okropny ;) Będzie inny (soczewica jest chyba bardziej wyrazista?), ale na pewno dobry.
Owieczko- bakłażana nigdy nie obieram. Skórka podczas duszenia robi się mięciutka.