Kurczak po baskijsku z kuminem*

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Kurczak duszony w pomidorach, papryce i cebuli, przyprawiony dużą ilością czosnku i kuminu.
Przepis z Estramadury, jak głosi książka "La cuisine espagnole"- przygotowywany tradycyjnie przed wizytą księdza (zapewne ojca Pedro :D ).

2 kurczęce udka
2 posiekane w cienkie plasterki cebule
4 duże posiekane pomidory
1 zielona papryka pokrojona w kawałki
2 liście laurowe
2 duże ząbki czosnku
2 łyżeczki ziaren kuminu
sól, pieprz
oliwa z oliwek

Kurczaka przyprawić solą i pieprzem, obsmażyc na gorącej oliwie (skórą do dołu). Dodać warzywa, przyprawić solą i pieprzem, dusić około 20 minut. Czosnek przecisnąć przez praskę, zmiażdżyć z ziarnami kuminu na pastę w moździerzu. Dodać pastę do warzyw, wymieszać, poddusić razem około 5 minut. Spróbować, ew. dodać więcej czosnku i kuminu (smak powinien byc wyrazisty- ja dorzuciłam jeszcze z 2 ząbki czosnku i z pół łyżeczki mielonego kuminu, ale ja uwielbiam te 2 przyprawy i lubię mocne smaki
icon_wink.gif
).

Modyfikacje https://www.cincin.cc/index.php?s=&show...st&p=545471
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Kumin w ziarnach ma w ofercie Kotanyi, mielony można dostać w necie albo w sklepikach z arabskim żarciem. Nie mam moździerza, więc chłop ugniótł ziarna butelką od wina, a ja w miseczce rozciapciałam z czosnkiem przy pomocy pałki do przecierania :D Moze nie było to tak doskonałe roztarcie, jak zaleca przepis, ale jak na moje nędzne potrzeby wystarczające
icon_wink.gif
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
olaboga @ 31 Aug 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=354334Kumin w ziarnach ma w ofercie Kotanyi, mielony można dostać w necie albo w sklepikach z arabskim żarciem. Nie mam moździerza, więc chłop ugniótł ziarna butelką od wina, a ja w miseczce rozciapciałam z czosnkiem przy pomocy pałki do przecierania :D Moze nie było to tak doskonałe roztarcie, jak zaleca przepis, ale jak na moje nędzne potrzeby wystarczające
icon_wink.gif
a ja myślałam, że Twój Hasan ma tak sprawne dłonie, że mu butelka nie jest potrzebna
rofl.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Mmmm... muszę ten przepis wrzucić do tych które mam wypróbować, a ostatnio ta lista jest dłuuuuuuuuuuuuuga. Cóż trzeba sobie jakoś radzić może maraton kulinarny :D
 

ela-c

Member
Cze 10, 2005
2,075
0
0
ja z informacją głównie dla warszawaianek, że kumin kupiłam w weekend na bazarku pod halą banacha. Był w ziarenkach i mielony.
icon_smile.gif
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Osobliwe, kurczak po baskijsku z Estremadury
gruebel_2.gif

To tak jak golonka po kaszubsku w kuchni śląskiej
icon_wink.gif

Co tam, grunt żeby smaczne było.
Pozdrawiam
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Zrobiłam wczoraj na obiadek. Bardzo fajne danko w zasadzie jednowokowe
icon_wink.gif
W całokształcie było b. dobre. Doprawiłam pieprzem cytrynowym, żeby miał ciekawszy smak. Czosnek oczywiście przedawkowałam do 4 ząbków.

797321317_3f328ba2d2_b.jpg
 

Załączniki

  • 797321317_3f328ba2d2_b.jpg
    797321317_3f328ba2d2_b.jpg
    385.9 KB · Wyświetleń: 4

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Robiłam go przedwczoraj. Baaardzo dobry.
mniam.gif

Dziękuję za przepis, będę na pewno powtarzać
daumen.gif
cvety.gif
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Ciekawa kombinacja przypraw, musze sprobowac ... tyle, ze nie z kurczakiem, ale do tofu czy sejtana tez sie nada ;)
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
O, jak fajnie, że ktoś zrobił
icon_biggrin.gif

Gotowałam dzisiaj i wprowadziłam pewne modyfikacje. Przede wszystkim polecam zdjąć kurczakowi skórę przed przyprawieniem i smażeniem. Taka duszona skórka jest gumiasta i nieciekawa, a bez niej mięso przechodzi sosem i jest aromatyczne. Podsmażone mięso zdjęłam z patelni, wrzuciłam paprykę i cebulę, lekko poddusiłam i dopiero do tego dodałam udka i pomidory.
Zamiast świeżych pomidorów wrzuciłam puszkę posiekanych, doprawiłam też podczas duszenia solą, pieprzem i ostrą papryką, dla zaostrzenia smaku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wczoraj na obiad zrobiłam. Powiem krótko - bardzo dobre, bardzo.
icon_smile.gif


Po obsmażeniu kuraka też go zdjęłam z patelni, paprykę poddusiłam z cebulą troszkę i potem włożyłam mięso podlałam wodą odrobinę i dusiłam prawie do miękkości, dodałam pomidory.
Czosnek z kuminem roztarłam i rozprowadziłam odrobiną wody i płaską łyżeczką mąki ziemniaczanej - bo sosik jaki powstał z duszenia był tak pyszny że nie chciałam by zostawał mi w formie wodnistej na dnie talerza a trochę się mięsa trzymał - stąd ta mąka. Bardzo fajnie się mięsko w sosik "ubrało" Acha - odlewałam wytapiający się w udek tłuszcz do miseczki - niby tłuste nie były a masa się go wytopiło
icon_neutral.gif

Paprykę jednak następnym razem dodam później, bo w czasie duszenia skórka mi z niej poschodziła... to jedyny minus.
No albo obiorę paprykę ze skóry.

Przepis wart polecenia i wykonania
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,415
113
Znalazłam dziś ten przepis i zrobiłam.
Jeszcze chwilę musi poczekać na porę obiadową, ale już mi się podoba. Robiłam prawie dokładnie wg przepisu, bo tylko obdarłam kuraka ze skóry i usunęłam duuużo tłuszczu, który pod nią zalegał i dodałam po odrobinie trzech papryk w proszku (słodka, ostra i wędzona).

DSC03915.JPG

Lisie,
daumen.gif
 

Załączniki

  • DSC03915.JPG
    DSC03915.JPG
    36.7 KB · Wyświetleń: 4

Ladybird

Member
Kwi 12, 2006
852
0
0
Ja też zrobiłam i wyszło pyszne i bardzo aromatyczne.
Nie żałowałam czosnku, a i tak coś mało go czułam, kumin jednak dominuje. Skórę z udek oczywiście wyrzuciłam, miałam też jedną połówkę piersi z kurczaka, którą pokroiłam na duże kawałki. Trochę się rozpadła, ale to nic. Pomidory były z puszki, bo takie wolę do duszonych potraw.
Bardzo smaczne danie, dzięki
icon_smile.gif


 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Boszzz, jak ja to lubię. Zrobiłam sos taki gęsty bardzo, na zdjęciach macie rzadkie, u mnie powstała pasta (robiłam z pomidorów z puszki). I teraz nie mogę sie powstrzymac, żeby nie latać do lodówki i sosu nie wyżerać. Na świeżym chlebie z masłem to jest bajka!

Tylko na drugi raz będę dłużej jednak dusić, bo lubię mięso bardzo miękkie. Jena, idę znowu się dokarmić sosem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Robi się, papryki tylko nie mam, ale to nie problem, chłop mi kupi wracając do domu, dodam ją na sam koniec z pastą czosnkowo - kuminową, bo też nie lubię jak skórka się odkleja.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Już pożarte, niestety nie udało się upolować zielonej papryk,i więc z braku laku było z czerwoną, sos bardzo dobry, czegoś mi w nim brakowało, więc dodałam 1/4 łyżeczki cynamonu i to było to, wchodzi na stałe, dziękuję za przepis
cvety.gif
.