český houskový knedlík*

rozarka

Member
Wrz 4, 2006
79
0
0
Bardzo często dostaję pytanie: jak zrobić czekiego knedla :D i umieszczam przepis gdzie się da, to podziele się równiez z Wami

składniki:
450g mąki tortowej
3 bułki ( świeże )
1 jajko
200ml mleka
10g drożdży lub połowa proszku do pieczenia
sól

do maki dodać drożdże lub proszek do pieczenia, dodać mleko o temperaturze pokojowej z rozbitym w nim jajkiem, dodać szczyprę soli i zagnieść ciasto. Skroic bułki w drobne kostki i dodac do ciasta, ponownie mocno razem zagnieść. Ciasto odstawic na 40min. W duuuzym garze zagotować posolona wodę, z ciasta "wymodelować" 2 szyszki spore i wrzucic do wrzątku, gotować 25min.
Po wyciągnięciu kroic plasterki grubości kromki chleba i podawać z kapustą, sosami, mięsem i gulaszem

niezjedzoną częśc knedla wstawić do lodówki, podgrzewać TYLKO na parze

WAŻNE: nie przejmować się zbytnio wyglądem knedla
 

Załączniki

  • knedlik.jpg
    knedlik.jpg
    80.8 KB · Wyświetleń: 1

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
rozarko , jak jestes z forummaluchow to dawno temu pozowlilam sobie wstawic twoj przepisik - takze jakw wyszukiwarce wpiszesz knedlik to przepis powinien sie ukazac
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A ja mam głupie pytanie....
Nigdy nie jadłam knedlików - jak to się je? Z sosem - kroi sie na kawałki i macza w nim?
icon_redface.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
tomiego @ 12 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=448100dokładnie tak, knedlik doskonale "pije sos"- jak mieszkasz blisko mnie to zapraszam na knedlika, pozdrowienia
anbetung.gif
Dzieki za zaproszenie
bussi.gif
i rozwianie watpliwości.
Musze sie w końcu odważyć spróbowac zrobić
daumen.gif
Bo zdjęcie prawie oblizałam na monitorze
icon_wink.gif

Jeszcze jedno pytanie. Zawsze w przepisach każą gotować w ściereczkach, czy to ma jakieś uzasadnienie? Lepiej trzymaja formę?
gruebel_2.gif
 

ivy77

Member
Lut 26, 2007
390
0
0
Witam. Będę w weekend przygotowywać knedlika na rodzinny mini-zlocik i jako zupełne kulinarne beztalencie mam kilka pytań, proszę o wskazówki bo zalezy mi bardzo by ten obiad sie udał i smakował.
-czy z proporcji podanych powyżej wyjdzie porcja na 4/5 osób, czy w takim trzeba wziąść wszystkiego więcej?
-czy bułki mają być napewno świeże? bo zawsze w przepisach widywałam wpisy na temat tego że powinny być czerstwe, i teraz się zakręciłam trochę
icon_smile.gif

- i jeszcze ad kostek z bułek- czy wkraja się je całe tj, ze skórką, wcześniej nie rozmoczone? i czy mają po zagnieceniu zupełnie połączyć się z pozostałym ciastem- ma mieć ono gładką konsystencję?

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki!!
 

tomiego

Member
Sty 29, 2007
10
0
0
bussi.gif
ivy77 @ 28 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=457328Witam. Będę w weekend przygotowywać knedlika na rodzinny mini-zlocik i jako zupełne kulinarne beztalencie mam kilka pytań, proszę o wskazówki bo zalezy mi bardzo by ten obiad sie udał i smakował.
-czy z proporcji podanych powyżej wyjdzie porcja na 4/5 osób, czy w takim trzeba wziąść wszystkiego więcej?
-czy bułki mają być napewno świeże? bo zawsze w przepisach widywałam wpisy na temat tego że powinny być czerstwe, i teraz się zakręciłam trochę
icon_smile.gif

- i jeszcze ad kostek z bułek- czy wkraja się je całe tj, ze skórką, wcześniej nie rozmoczone? i czy mają po zagnieceniu zupełnie połączyć się z pozostałym ciastem- ma mieć ono gładką konsystencję?

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki!!

na 5 osób 2 knedliki to stanowczo za mało, bułki nie muszą być świeże, ale nie mogą być jak kamień bo ich nie pokroisz, kroi sie całe ze skórką, rozmiękną
bussi.gif
w cieście, musisz dobrze wyrobić- wejdź na stronę www.gotowanie.wkl.pl i znajdź rozdział kuchnia czeska; powodzenia i pozdrawiam, Tomasz
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
o! a o jakie drozdze chodzi?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no bo nie wiem, czy suszone czy instant czy żywe?
 

osulka

Member
Sie 9, 2007
4,004
0
0
Super sprada zamiast ziemniaczków do mięs w sosiku, gulaszów itp. Ewentualnie na słodko z waniliowym sosem i konfiturami , mmmm. POLECAM


Składniki:

250 ml letniego mleka
10 g drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1- 1,5 łyżeczki soli
350 g mąki pszennej
1,5 kajzerki czerstwej lub ok 1 bułki pszennej
1 jajko
PICT3770.JPG

Wykonanie:

W letnim mleku rozpuścić drożdże z cukrem, dosypać 2 łyżki mąki i proszek do pieczenia. Odstawić w ciepłe miejsce na 10 min.

Pokroić w drobną kosteczke bułeczke.
Do rozczynu dodać bułke, reszte mąki, jajko i sól. Dokładnie wyrobić. Ciasto zostawić w misce przykrytej folią plastikową i zostawic na wyrośnięcie ok . 2 h.

Z ciasta wyrobić Knedla i wrzucić go do wrzącej wody.
Gotujemy go po ok. 15 min z jednej i z drugiej strony.
UWAGA !!!! Knedel bardzo rośnie odczas gotowania, więc użyć uży garnek
icon_smile.gif


Po ugotowaniu wyciagamy , kroimy w plastry i podajemy.

Jak zostanie nam Knedla, to można go odgrzewać później na parze.

PICT3769.JPG PICT3768.JPG
 

Załączniki

  • PICT3770.JPG
    PICT3770.JPG
    673.2 KB · Wyświetleń: 5
  • PICT3769.JPG
    PICT3769.JPG
    595.4 KB · Wyświetleń: 5
  • PICT3768.JPG
    PICT3768.JPG
    569.8 KB · Wyświetleń: 4

Nika1990

Member
Gru 5, 2007
17
0
0
Ciekawy, prosty przepis
icon_smile.gif

Ale...czy to się z czymś je, czy tak solo? I jakie jest w smaku?

Przepraszam, nie zauważyłam początku
icon_smile.gif
Już znam odp na moje pierwsze pytanie
icon_smile.gif
A jeżeli chodzi o smak?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: