Poledwiczki wieprzowe w serowym sosie Bajaderki

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
2 poledwiczki wieprzowe (750g kazda)
4 lyzki musztardy Dijon
1 lyzka oliwki
1 lyzka suszonego majeranku
1 zabek czosnku, drobniutko posiekany
Sos:
1 lyzka masla
1 lyzka maki
1 szklanka slodkiej smietanki
1/4 szklanki bialego wina
1/4 szklanki rosolu
1-2 zabki czosnku, drobniutko posiekane
1 szklanka (okolo 100g) pokruszonego sera gorgonzola

Plaska blache wylozyc folia aluminiowa, posmarowac lekko oliwka. Musztarde zmieszac z oliwka, majerankiem i czosnkiem w malej miseczce. Umyte i wysuszone poledwiczki oproszyc sola i pieprzem i obsmazyc na rozgrzanej patelni ze wszystkich stron na rumiano, okolo 10 minut. Przeniesc rumiane poledwiczki na przygotowana blache i posmarowac musztardowa mieszanka, starajac sie pokryc je marynata rownomiernie. Zyskaja na smaku, jezeli zostawi sie je odkryte w lodowce na 2 godziny.
Rozgrzac piekarnik do 225ºC, wsunac blache z poledwiczkami do pieca i piec okolo 30 minut. W czasie kiedy poledwiczki sie pieka przygotowac sos. W malym rondelku rozpuscic maslo, dodac make i smazyc okolo minuty. Stopniowo dodawac smietanke, wino i rosol. Gotowac az sos bedzie gesty, czesto mieszajac. Dodac pokruszony ser i gotowac mieszajac az ser sie rozpusci i sos bedzie gladki i gesty, okolo 5 minut lub dluzej.
Poledwiczki wyjac z pieca, zostawic na 5 minut, aby mieso stezalo. Pokroic na plastry i polac czescia sosu.Reszte sosu podac osobno. Podawc z makaronem, kluskami lub ryzem.
 

Ruzia

Member
Wrz 13, 2004
2,141
0
0
Bajaderko,czy do tego sosu serowego mozna uzyc innego sera, a dokladnie mowiac- nieplesniowca ?? przepis wyglada smakowicie, ale ja plesniaczkow nie trawie
icon_sad.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Na pewno tak - bedzie po prostu lagodniejszy
icon_smile.gif
Tylko wybierz taki z gatunku latwo topliwych - muenster mi przychodzi do glowy, to chyba niemiecki ser, prawda? A topi sie pieknie i jest smaczny
icon_smile.gif
 

Ruzia

Member
Wrz 13, 2004
2,141
0
0
oooo to fajnie, spróbuje z muensterem
icon_smile.gif
dziekuje slicznie za szybka odpowiedz <!--emoid:D--><!--endemo-->
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Ja robiłam ten sosik m.in z Lazurem i jakims innym pleśniuchem takim nie bardzo słonym, więc doprawiłam sosik vegetą (mam taką smaczną szwedzką) i był mniamuśny. Z doświaczenia Wam powiem, że bardzo ważne jest wino ono znacząco nadaje potrawie smak- ja dodawałam Cambras (czy jak tam ono sie zwie...), bo takiego często używam do gotowania.
 

annar

Active member
Wrz 13, 2004
199
31
28
te polędwiczki to mmmmm..... niebo w dziobie..... i po prostu rewelacja!!!
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
polecam-zrobiłam i wyszły pyyyszne
rodzinka zachwycona :mrgreen:
 

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Powiedzcie jaki inny ser może być dodany do tej potrawy.Nie mam dużego wyboru-żółty typu Edamski itp.Czy raczej nie?
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
ja robiłam z pleśniowym z błękitną pleśnią-ser lazur
 

infolinia

Member
Lis 17, 2005
260
0
0
Robiłam kiedyś było pyszne, ale to dawno było i zapomiałam, że ten przepis istnieje. Tylko u mnie w przepisie były piersi drobiowe, teraz zrobię z polędwiczką. :cheers:
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Doskonale, pyszne danie, goraco polecam &quot;miesozernym&quot;, autorka przepisu jest Bajaderka, a przepis zanlazlam na MM:

składniki
2 poledwiczki wieprzowe (750g kazda)
4 lyzki musztardy Dijon
1 lyzka oliwki
1 lyzka suszonego majeranku
1 zabek czosnku, drobniutko posiekany

Sos:
1 lyzka masla
1 lyzka maki
1 szklanka slodkiej smietanki
1/4 szklanki bialego wina
1/4 szklanki rosolu
1-2 zabki czosnku, drobniutko posiekane
1 szklanka (okolo 100g) pokruszonego sera gorgonzola



sposób przygotowania
Plaska blache wylozyc folia aluminiowa, posmarowac lekko oliwka. Musztarde zmieszac z oliwka, majerankiem i czosnkiem w malej miseczce. Umyte i wysuszone poledwiczki oproszyc sola i pieprzem i obsmazyc na rozgrzanej patelni ze wszystkich stron na rumiano, okolo 10 minut. Przeniesc rumiane poledwiczki na przygotowana blache i posmarowac musztardowa mieszanka, starajac sie pokryc je marynata rownomiernie. Zyskaja na smaku, jezeli zostawi sie je odkryte w lodowce na 2 godziny.
Rozgrzac piekarnik do 225&ordm;C, wsunac blache z poledwiczkami do pieca i piec okolo 30 minut. W czasie kiedy poledwiczki sie pieka przygotowac sos. W malym rondelku rozpuscic maslo, dodac make i smazyc okolo minuty. Stopniowo dodawac smietanke, wino i rosol. Gotowac az sos bedzie gesty, czesto mieszajac. Dodac pokruszony ser i gotowac mieszajac az ser sie rozpusci i sos bedzie gladki i gesty, okolo 5 minut lub dluzej.
Poledwiczki wyjac z pieca, zostawic na 5 minut, aby mieso stezalo. Pokroic na plastry i polac czescia sosu.Reszte sosu podac osobno. Podawc z makaronem, kluskami lub ryzem.

dodatkowe informacje
Z tej porcji wychodzi bardzo duzo pysznego sosu, mozna go uzyc nastepnego dnia do innego dania.


Moja jedyna modyfikacja bylo:
do sosu dodalam parmezan zamiast gorgonzoli, i cala mase siekanego drobnego szczypiorku!
podalam z ciabatta (z suszonymi pomidorami) i salatka...




Pycha!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: