filet mignon z frytkami*

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
obiad przepyszny i prosty (a że prosty, należy z uwagą go wykonać, uzyć pięknej polędwicy, dobrych ziemniaków, zgrać wszystko w czasie, żeby zadna część dania nie czekała za długo aż ta druga będzie gotowa)

Dla 2 osób

4 duże, długie ziemniaki
2 steki z polędwicy wołowej po ok. 200-250 g każdy
2 łyżki masła z lodówki
1 ząbek czosnku

sól, pieprz (lub przyprawa do steku, ja b. lubię kotanyi)

Piekarnik na samym początku włączmy na 220 st
Steki doprawiamy ze wszystkic stron i obieramy ziemniaki. Teraz trzeba pokroić ziemniaki w słupki, ale mogą być rzecz jasna przaśne-grubaśne. Masło przeciskamy wyciskaczem do czosnku, przeciskamy tez czosnek, a potem wszystko razem ugniatamy.

Jestem zdania, że do tak prostego dania wszystko musi być perfekcyjne, więc trzeba sobie wszystko przygotować i rozplanować ( żeby wszystko było równocześnie gotowe). Po pierwsze przygotować sobie ze 4 talerze wyłozone ręcznikami papierowymi, siteczko do wyławiania frytek, szczypce kuchenne do delikatnego przełożenia steków, naczynie do podpieczenia steków.

Na mieso bedzie potrzeba 6 minut+6-8 minut pieczenia+ 5 minut czekania przed krojeniem

Na frytki dla 2 osób potrzeba jakiś 20 minut. Jeśli mamy frytkownicę sprawa jest prosta. Wlewamy do niej świezy olej, ustawiamy na 160 st. Kiedy uzyskamy tę temperaturę wrzucamy frytki (turami, ilość tur zalezy od frytkownicy) i smazymy ok 5 minut, az zrobią się lekko słomiane i miękkie. Wylawiamy frytki, odsączamy i smazymy kolejne tury. Jeśli nie mamy frytkownicy używamy sporego żeliwnego garnka i termometru kuchennego (co czyta do co najmniej 200 st!).
Kiedy wszytskie frytki są wylowione, zwiększamy temperaturę do 190 st i kiedy zostanie osiągnięta smażymy frytki na złoto ok 2 minut (ale to zalezy od mnóstwa rzeczy - po prostu jak są zlote, wyławiamy i odsączamy)

równoczesnie ze smażeniem frytek osmazamy na oleju steki. Po 3 minuty na stronę. BARDZO delikatnie przekładamy na drugą stronę, żeby przypadkiem nie nadziać ich niczym!! Kiedy są zarumienione przekładamy do naczynia i wstawiamy do piekarnika. Po 6 minutach są średnio wypieczone, po 8 średni-mocno. Powyżej ośmiu nie widzę sensu, już lepiej kupić sobie parówkę ;) Steki po wyjęciu z peikarnika przykrywamy folią alu i czekamy 5 minut przed pokrojeniem. Smarujemy masełkiem czosnkowym, kroimy w plastry, i zachwycamy się smakiem pysznego mięsa. No właśnie, mięsa a nie sosów, zurawinek, sliwek itp. Nie mam nic przeciwko sosom, ale czasem po prostu mam ochotę na mięso tak po prostu.


obraz100ty6.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
polecam to danie przed wyjściem na zakupy z mężem/konkubentem. A także przed poproszeniem o skręcenie wreszcie szafki
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a tego juz za Chiny nie pojme?
Czemu to w pizza&pasta?

ja rozumiem, ze malo tu przepisow, bo gro makaronow wystepuje w kuchni wloskiej.
ale to przeciez nie do odnalezienia
gruebel_2.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
to gdzie proponujesz? dla mnie ten dzial nie jest wloski - wloski jest pod opieką marghe. Ten jest dla mnie z takim wygodnym jedzeniem, prostym, nowoczesnym, szybkim, comfort food. I tu mi pasuje stek z frytkami
icon_smile.gif


bo nie wiem, gdzie indziej. Dalam go tutaj takze z tego powodu, zeby mi go nikt do mies nie przeniosl!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
juz myslalam, ze chodzilo Ci po prostu o smak pysznego miesa.
icon_lol.gif


w tym dziale szukam pizzy i dan w ktorych makaron jest baza/ podstawa. Jesli inni tez to szkoda przepisu. Bo za sam przepis malzon runalby do stop calowac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
oj tak, to jest idealny przepis, zeby byc na chwile uznana za boginie kuchni po prostu hahah

no to do jakiego dzialu proponujesz? Bo ja nie chce do mies, ponieważ to jest dla mnei cale danie, koniecznie z frytkami
icon_smile.gif
Ale mozna mnie namowic
icon_lol.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
moze w takim razie zgodnie z nazwa - do francuskiej. Choc kuchnia francuska z szybka i prosta sie nie kojarzy.
W kazdym razie najszybszy nawet stek z makaronem mi nie idzie. Frytka tez zreszta nie.

Ja mam na ogol sprecyzowane "chcice".
Czyli oj ale bym zjadla tatara. Albo kluchy. Albo zupe z jajkiem. Albo ciasto z czekolada. Wiec lubie szukac w/g skladnikow w odpowiednich dzialach.
I najczesciej gotuje z tego co mam. Czyli szukam przepisu dla skladnikow, a nie skladnikow do przepisu. Tak tez, ale to przy gotowaniu na specjalne okazje.

a przy okazji fajny link znalazlam: http://www.askthemeatman.com/filet_mignon_recipes.htm

Hej! Malgos! Co sie stalo?

wywalilo mnie i widze, ze w innym dziale jestem?
Wrzucili Cie, nieboge, tam gdzie nie chcialas?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
sama sie wrzucilam, heroicznie tak
icon_lol.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
no pacz!

to po co ja Cie przekonuje? jak Ty nawet nie czekasz.
paluszki nadwyrezam ...
icon_wink.gif


przepis wart nie zagubienia, ze tak powiem...