Pierniczki do ażurkowych dekoracji, idealne do walkowania

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
UWAGA: robilam to ciasto w zeszlym roku (2006) TYLKO do dekoracji, bo ciasto z taka iloscia maki jest wg mnie srednio smaczne (baza byl przepis na imbirowe pierniczki bajaderki, ktore tez jest straszliwie mączyste wg mnie). Teraz jednak wypracowalam przepis na ciasto jednoczesnie trwałe, pyszne i proste w wałkowaniu - jest to ciasto na pepparkakory na wodzie. Ja juz go nie bede robic!!!

1/3 szklanki melasy (lub melasy i miodu)
1/2 szklanki cukru drobnego
1 łyżka dowolnej mieszanki przypraw korzennych
szczypta sody
70 g masla pokrojonego w kostkę
2 szklanki maki

melasę, cukier i przyprawy rozpuszczamy w garnuszku. dodajemy sodę, dokładnie mieszamy, lekko się spieni. Dodac maslo, lekko rozpuscic. zmiksowac z mąką. Lekko zagnieść na stolnicy, zawinąć w folię i wsadzic do zamrazarki na 5 minut. Wałkowac i wycinac. Piec 15 min w 160-165 st.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dzięki Małgosiu
icon_smile.gif

Teraz zauważyłam że przepis Bajaderki jest niemal identyczny z przepisem jaki podawała Martha w swoim programie, różni się tylko drobnymi szczegółami- u niej cukier jest cały brązowy, jest 1 łyżeczka sody i 1/2 łyżeczki proszku i jeszcze 1,5 łyżeczki goździkówi i łyżeczka pieprzu. Pierniczki w programie idealnie się wałkowały i pięknie wyglądały na choince, i włosy wyciskała Martha wyciskarką do czosnku, super to wyglądało
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ależ proszę, po co te nerwy
icon_lol.gif
icon_lol.gif


obrazy006yd1.jpg


obrazy008lx8.jpg




A melasa? Wszędzie jest! Od sklepów eko, przez samirę, po Piotry i Pawły. ja najbardziej lubię melasę z samiry - napisane, ze z daktyli. I wychodzi najkorzystien cenowo, znacznie taniej niz miod zreszta. Dobra jest tez bad treacle czy jakos tak z PiP. Nie polecam zaś BioFuturo, nie lubie tej firmy

acha, te na zdjeciach sa dosc grube, bo poprzednio przegielam z ich azurkowatoscia i nie umialam przewiezc. tak wiec te sa grubsze dla bezpieczentwa

dla porownania: cienkie

obrazy002va9.jpg
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Śliczne!!!!

I mówisz, że z tego ciasta sie nie krusza, nie pekają... a moge melase zastapic miodem
gruebel_2.gif
?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
eek2.gif


Małgosiu, obłęd. Absolutny. Są doskonałe.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Sini, dziękuję - znów mamy taki sam gust
icon_smile.gif


Graz - z Dziuniuą doszłyśmy do wniosku, ze pierniczki dobre do dekorowania i pierniczki najpyszniejsze to dwie różne sprawy. Polecam bardzo ten przepis do dekorowania (szczegolnie po zmniejszeniu ilosci sody wywaleniu jajka i zmienieniu cukru na bialy DROBNY!!!).

co do miodu - skoczylabym do Promenady lub jakiegos ekologa po melase - probowlam z ciemnym miodem, ale kolor najlepszy jest z melasą. jets po prostu przepiękny.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Lisko, zamówiłysmy sobie takie foremki z Jaco z ebaya, takie walnięte jestesmy obie
icon_smile.gif
Bo Bajaderka miala, Graz miala, a my nie
icon_smile.gif



chocciaz zaczynam sie bac, bo na mniamie piszą, ze gwiazdki na choince miekna i spadaja, aaaaa!
icon_sad.gif
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
robione z orygianlnego przepisu na imbirowe bajaderki faktycznie na choince mi zmiekly w zeszlym roku - dobrze ze podloga czysta byla to mozna bylo spokojnie wyjadac te pysznosci
icon_mrgreen.gif


moze Twoje zmodyfikowane zachowaja sie inaczej

pzdr
yenn
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Prześliczne te foremki i pierniki... no super.
Na przyszły rok muszę mieć też takie
fiesgrins.gif
no strasznie mi się podobają, cudowne.
 

MałaRybka

Member
Sty 9, 2005
1,139
0
36
Malgosimi @ 21 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=419139Lisko, zamówiłysmy sobie takie foremki z Jaco z ebaya, takie walnięte jestesmy obie
icon_smile.gif
Bo Bajaderka miala, Graz miala, a my nie
icon_smile.gif

chocciaz zaczynam sie bac, bo na mniamie piszą, ze gwiazdki na choince miekna i spadaja, aaaaa!
icon_sad.gif
Małgosiu, pod jakim hasłem szukać na ebay tych gwiazdeczek?
Coś jeszcze zamawiałaś? Pamiętasz koszt+ile za przesyłkę?

Czy gwiazdki z twojego przepisu zmiekły i spadły?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
MałaRybka @ 27 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=611169Małgosiu, pod jakim hasłem szukać na ebay tych gwiazdeczek?
Coś jeszcze zamawiałaś? Pamiętasz koszt+ile za przesyłkę?

Czy gwiazdki z twojego przepisu zmiekły i spadły?
Ja nie Małgosia, ale kupowałam w zeszłym roku 2 komplety. Jeden kosztował około 32,50 PLN.

Tutaj masz aukcję z opcją kup teraz. Cena też nie bardzo wysoka. Jeśli zamówisz z kimś, to będzie taniej, bo za kolejny komplet liczą zazwyczaj dużo mniej za przesyłkę i wtedy podzielone na 2 osoby wychodzi taniej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniks

Member
Paź 31, 2004
1,828
0
0
ja też bym chciała te śnieżynki ale to się opłąca w kilka osób bo koszt przesyłki wyższy niż same foremki
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
chcialabym uaktualnic, ze w tym roku na bank bede robila sniezynki z jednego z moich przepisow na pepparkakory - konkretnie tego na wodzie. ROwnie cudowne ciasto w obrobce, ale duuuuuzo smaczniejsze niz to tu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: