Aroniowa tarta z kremem cynamonowym

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
oryginalny przepis pochodzi z onetu i jest Iśki
fiesgrins.gif


Składniki

• CIASTO:

• 20 dag mąki

• szczypta soli

• 10 dag schłodzonego masła

• jajko

• 2 - 3 łyżki śmietany

• łyżeczka cynamonu

• cukier waniliowy (opakowanie)

• MASA ARONIOWA:

• pół kg aronii

• 2 ładne, dojrzałe gruszki

• 2 szklanki cukru

• szklanka wody

• pół szklanki rodzynek

• ewentualnie 2 banany

• 4 łyżeczki żelatyny

• KREM CYNAMONOWY:

• 3 opakowania (po 18 dag) serka homogenizowanego

• 3 łyżki cukru

• łyżka soku z cytryny

• 4 łyżeczki żelatyny


Etapy przygotowania

1. Ciasto: z podanych składników szybko zagniatamy ciasto i chłodzimy je minimum 3 godziny w lodówce. Następnie ponownie zagniatamy, rozwałkowujemy i wykładamy nim natłuszczoną, wysypaną bułką tartą, formę do tarty (średnica 28 cm), nakłuwamy w kilku miejscach widelcem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 - 200 stopni przez 30 - 35 minut. Studzimy

2. Masa aroniowa: aronię po wypłukaniu wrzucamy do rondla, podlewamy wodą, dodajemy cukier i dusimy, do odparowania wody najmniej pół godzinki. Następnie dodajemy starte na dużych oczkach tarki gruszki, rodzynki i ewentualnie pokrojone w plasterki banany. Jeszcze chwilkę trzymamy na palniku. Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości gorącej wody. Starannie mieszamy z konfiturą, wykładamy równo na placek, zostawiamy do zastygnięcia.

3. Krem: serki łączymy z cukrem, cynamonem i sokiem z cytryny. Żelatynę tak jak poprzednio rozpuszczamy w gorącej wodzie, dodajemy do serka i mieszamy. Krem wykładamy na owocową masę i czekamy, aż stężeje.

tak mi wyszło
mniam.gif

trochę mniej kremu mi wyszło więc klepnęłam po kulce lodów
lecker.gif

e66d962d06dcced266fa33862a63aa55,5,19,0.jpg

p.s. jak ktoś znajdzie oryginalne zdjęcie będę wdzięczna za zamieszczenie
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
ło matko jedyna z aronia to musiało być przepyszne
mniam.gif
a jak cudnie wygląda!
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
oj było pyszne
icon_smile.gif
nie chciałam na początku robić z aronią bo jakoś mi nie pasowała do ciasta
gruebel_2.gif
ale jak już zrobiłam to.... myślałam że nawet blaszkę wyliżę
dump.gif
 

Katee

Member
Lut 1, 2007
84
0
0
Kruche ciasto mi nie wyszło, ale to norma w moim przypadku.
Ciasto ciekawe, zwłaszcza ze względu na połączenie słodziutkiej aronii i lekkich serków.
Nie wiem czy zrobię jeszcze raz kiedyś, ale polecam, bo ciasto niebanalne.
 

Załączniki

  • DSC00503.JPG
    DSC00503.JPG
    2.2 MB · Wyświetleń: 0

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
AgusiaSz @ 6 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=428398• KREM CYNAMONOWY:

• 3 opakowania (po 18 dag) serka homogenizowanego

• 3 łyżki cukru

• łyżka soku z cytryny

• 4 łyżeczki żelatyny

3. Krem: serki łączymy z cukrem, cynamonem i sokiem z cytryny. Żelatynę tak jak poprzednio rozpuszczamy w gorącej wodzie, dodajemy do serka i mieszamy. Krem wykładamy na owocową masę i czekamy, aż stężeje.
A ile ma być tego cynamonu?
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
o bogowie... w ogrodzie dwa gigantyczne krzaki aroni, na obu centymetrowe granatowe kuleczki... i nikt ich nie tknie, bo nikt nie lubi aronii
rofl.gif
razem z gruszkami mocno czuć te aronię, czy bardziej gruszki?
gruebel_2.gif
 

Katee

Member
Lut 1, 2007
84
0
0
Moim zdaniem aronia nie jest wyczuwalna intensywnie, bo wraz z nią są banany, rodzynki i gruszki. Wszystko jest w żelu i miesza się. Sama aronia jest zbyt cierpka, tu bardziej przypomina jagody.
 

bura_kotka

Member
Sie 29, 2009
1
0
0
Słuchajcie, coś jest chyba nie tak z przepisem na ciasto bo wyszło mi takie ciągliwe i lepi sie do stolnicy (a do tego trzeba NAPRAWDĘ dużo wysiłku bo jest silikonowa) a włożone do piekarnika "spłynęło" do środka, tak, że nie mam boków... Dodam, że jeszcze mi się nigdy nie zdarzyło, żeby kruche ciasto mi nie wyszło... :-(
No zobaczymy co to wyjdzie później - najwyżej upiekę spód według mojego starego przepisu na tartę jabłkową tylko dodam cynanomu