Ciasto wojenne

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ciasto:
1 i 1/2 szkl kefiru
1 i 1/2 szkl cukru
2 jajka
2 i 1/4 szkl mąki
3/4 szkl oleju
3 łyżki kakao (ja daję mniej)
1 i 1/2 łyżeczki sody

Masa:
3 szkl mleka
7 łyżek kaszy manny
2 cukry waniliowe
1 margaryna Bielska (sprawdzone zamienniki to Palma z Murzynkiem na opakowaniu lub margaryna Mleczna w niebieskim opakowaniu)
1/2 szkl cukru
1 szkl orzechów włoskich mielonych (niekoniecznie)

Jajka z cukrem zmiksować, dodać resztę składników, zmiksować i upiec placek w blaszce około 25x35 w temp 200 st. do suchego patyczka.

Zagotować mleko z cukrem, dodać kaszkę, gotować do zgęstnienia i odstawić do całkowitego ostudzenia. Mieszać od czasu do czasu by nie dopuścić do powstania skorupki.
Do chłodnej kaszy dodać pokrojoną w kostki margarynę, zmiksować, dodać zmielone orzechy (zostawić troszkę do posypania na wierzchu) i masa gotowa.

Wystygnięty placek przekroić na pół jak biszkopt, przełożyć większością masy, na wierzch i boki rozsmarować resztę masy i posypać orzechami. Można też polać polewą po całości lub w fantazyjne wzorki.

Ciasto jest z gatunku tych cięższych i wilgotnych. Masa dodatkowo nasącza i ładnie spaja placek - najlepiej smakuje na 2 - 3 dzień. Polecam.
Nie mam pojęcia czemu ciasto tak się nazywa i nie znam autora przepisu, bo mam go z "podaj dalej po rodzinie i znajomych
icon_smile.gif
"
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja na szczęście nie mam problemu z zakupem Bielskiej, od lat jej używam do kremów właśnie i do pieczenia, ale kiedyś miałam taki przepis, żeby koniecznie użyć Palmy, bo z inną może nie wyjść. Jakoś zamieniam na Bielską i jest OK, więc może odwrotnie, czyli Bielską na Palmę też można zamienić
icon_wink.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Tak też właśnie pomyślałam i przy następnej okazji wypróbuję murzynkową palmę - dokładnie tą z murzynkiem na opakowaniu bo tak wogóle Palmy są różne ostatnio w sklepach - ze trzy widziałam albo więcej
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
rofl.gif
ja dopóki nie zetknęłam się z tym przepisem też tak myślałam, bo mi jakoś nigdy w oczy nie wpadła.
Weszłam do sklepiku pod blokiem i zapytałam czy jest takie cuś... a pani na to - oczywiście
icon_mrgreen.gif

Bielska jest w całej Polsce dostępna - może nie w każdym sklepie - ale jest. Na bank
daumen.gif
icon_mrgreen.gif

Teraz zabrakło ostatnio... dlatego szukam zamiennika. W razie co.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No wreszcie mam zdjęcia.
Masę zrobiłam z margaryną Palma z Kruszwicy. Nadaje się
daumen.gif

Tak to wygląda:
DSCF4545.JPG
To jest mój wypiek a to zdjęcie pod spodem - to wypiek szwagierki - może nie bardzo to tu widać ale ciasto urosło jej wyższe niż moje - ucierała jaja z cukrem na puch i dała mniej oleju. Może to się przyczyniło do lepszego wyrośnięcia
gruebel_2.gif

DSCF4533.JPG
 

Załączniki

  • DSCF4533.JPG
    DSCF4533.JPG
    89.5 KB · Wyświetleń: 3
  • DSCF4545.JPG
    DSCF4545.JPG
    59.4 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

łezka

Member
Maj 4, 2007
41
0
6
Cinka @ 23 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=438027
rofl.gif
ja dopóki nie zetknęłam się z tym przepisem też tak myślałam, bo mi jakoś nigdy w oczy nie wpadła.
Weszłam do sklepiku pod blokiem i zapytałam czy jest takie cuś... a pani na to - oczywiście
icon_mrgreen.gif

Bielska jest w całej Polsce dostępna - może nie w każdym sklepie - ale jest. Na bank
daumen.gif
icon_mrgreen.gif

Teraz zabrakło ostatnio... dlatego szukam zamiennika. W razie co.
hej! robię dzisiaj to ciasto "bojowe"!!! moja córcia wraca jutro z Zielonej Szkoły i jest to jej ulubione
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Czy to ciasto smakuje jak murzynek (poza, zapewne, specyficznym posmakiem sody)?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
łezka @ 30 May 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=514016hej! robię dzisiaj to ciasto "bojowe"!!! moja córcia wraca jutro z Zielonej Szkoły i jest to jej ulubione
dance.gif
icon_biggrin.gif


alice @ 30 May 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=514094Czy to ciasto smakuje jak murzynek (poza, zapewne, specyficznym posmakiem sody)?
Na smak sody jestem dość wyczulona ale w tym placku na szczęście jest niewyczuwalna.
A czy smakuje jak murzynek... napewno jest bardziej wilgotne przez ten kefir, reszta składników murzynkopodobna więc jakieś podobieństwo napewno jest, ale nie porównywałabym tego ciasta z murzynkiem... może przez ten krem takie porównanie nie przyszło mi do głowy
icon_smile.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dziękuję
icon_smile.gif
już dopisałam sprawdzone zamienniki margaryny Bielskiej - świetnie sprawdza się też Palma z Murzynkiem.
Cieszę się że spróbowałaś upiec to ciasto. Napisz czy smakowało!
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Aż tak się poświęciłaś - dzięęęki !
icon_biggrin.gif

A palma tak - dokładnie ta. Nawet reklamowali ją w tv jako "palmę z Murzynkiem" bo tych palm się narobiło teraz chyba ze 4
icon_wink.gif
 

Chlorofilka

Member
Lut 16, 2008
95
0
0
ciasto bardzo dobre
icon_smile.gif
już kiedyś zrobiłam ale zapomniałam napisać i włąsnie szukałam czegoś co jest lepsze na 2 dzień i to mi się przypomniało
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Dziewczyny, a czemu nie można masła dodać do masy? Myślicie, że się nie uda??
Zawsze z masłem kremy itp. robię, smak margaryny mi przeszkadza i niestety wszędzie go wyczuję.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Może można. Ja nie próbowałam, ale nic nie stoi na przeszkodzie by ktoś spróbował z masłem
icon_smile.gif


Chlorofilko cieszę się ogromnie że ci smakowało
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: