chleb z grzebykiem

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,065
427
83
Chleb z grzebykiem


Przepis znaleziony przez Caritke na stronie Petry Holzapfel. Pieklysmy go dzisiaj rownoczesnie, dokumentowalam jak zwykle formowaie ciasta na kazdym etapie, ale niestety karta mi padla i.......
Wkleje wiec tylko efekt koncowy,ktory mi sie udalo jeszcze zrobic po sformatowaniu. Caritka pewnie zaraz wstawi swoje zdjecia.


Ciasto z pewnoscia nadaje się tez na inne wypieki (bułeczki etc.) ale bardzo podoba mi się sposób formowania tego chleba, który tylko z pozoru wygląda na skomplikowany

Skladniki
500g maki pszennej 550
1 i ½ szklanki wody
4g płynnego słodu (1 łyżeczka ekstraktu słodowego) ja dałam łyżkę maki słodowej
10g drożdży świeżych (dałam 1,5 łyżeczki drożdży instant)
2 płaskie łyżeczki soli

Słód rozpuscic w wodzie, takowoz drożdże. Wszystkie składniki poza solą wymieszać w misce robota kuchennego i wymieszać 4 min następnie dodać sól i jeszcze raz wyrabiać ok. 8 minut, aż do uzyskania elastycznego, sprężystego ciasta.

Włożyć ciasto do wysmarowanej olejem miski i pozostawić przykryte do wyrośnięcia na ok. ok. 40 min aż do podwojenia objętości (mój wyrastal dluzej, bo ok. 70 min)

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na blat i podzielić na 2 części. Z każdej części ująć jeszcze po ok. 100g. Wszystkie części przykryć.

Większy kawałek ciasta uformować w podłużny chlebek, z małego kawałka zaś utoczyć wałeczek długości mniej więcej takiej jak uformowany chleb.

Za pomocą cienkiego walka lub okrągłego trzonka (średnica od 4-5cm) zrobić wzdłuż chlebka podłużne zagłębienie dokładnie pośrodku. Wałkiem rolowac trochę na boki aby utworzyła się dobrze widoczna dolina pomiędzy dwoma wzniesieniami.
Z małego walka zrobić za pomocą kantu dłoni lub kciuka łańcuch, składający się z dobrze widocznych 8 wzgórków, naciskając prawie do blatu i lekko je zaokrąglając, zeby utowrzyly dobrze trzymajace sie kulki.

Łańcuch położyć ostrożnie w środku zagłębienia dużego kawałka i całość ułożyć na papierze do pieczenia do ponownego wyrośnięcia.

Z drugim kawałkiem postępować tak samo. Oprószyć lekko mąką i odstawić na około 45-60 minut.

Piekarnik nastawić na 220 st C wcześniej, najlepiej z kamieniem w środku.

Po wyrośnięciu wsunąć chleb razem z papierem na rozgrzany kamień lub blachę równocześnie wlewając szklankę wrzątku na blachę umieszczona na dole piekarnika. Po 15 minutach otworzyć szybko drzwiczki pozbywajac się nadmiaru pary i wysunąć papier spod chleba. Piec jeszcze ok. 15-20 minut do zbrązowienia skórki.

Oto moje grzebienie:

grzebieniowy003.JPG

grzebieniowy002.JPG

grzebieniowy001.JPG


Petra pisze, ze w ksiazce z ktorej zaczerpnela ten przepis, grzebien po upieczeniu jest bardziej wyrosniety w gore i widoczny, u niej jak i u mnie bardziej wtopil sie w ciasto wlasciwe tworzac delikatny wzorek.
Petra uwaza, ze ten chleb wymaga raczej 2-go krotszego wyrastania, aby mogl "podskoczyc" dopiero w piecu. Dlatego zaleca raczej, przetrzymanie chocby drugiego bechenka w zimnie, zeby zanadto nie wyrosl w czasie pieczenia pierwszego.


Caritko, dzieki za przepis i symultaniczne pieczenie
anbetung.gif
 

Załączniki

  • grzebieniowy003.JPG
    grzebieniowy003.JPG
    272.5 KB · Wyświetleń: 3
  • grzebieniowy002.JPG
    grzebieniowy002.JPG
    293 KB · Wyświetleń: 3
  • grzebieniowy001.JPG
    grzebieniowy001.JPG
    237.5 KB · Wyświetleń: 3

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Natomiast ja - bardzo dziekuje za wpisanie przepisu
icon_wink.gif

Mirabbelko- ale on Ci wyszedl sliczny
icon_eek.gif
icon_lol.gif
Super!!!

Ten chleb i jest rewelacyjny!! Puszysty w srodku, delikatny, z bardzo chrupiaca skorka.
Surowe ciasto bylo znakomite... Mieciutkie, bardzo elastyczne i dalo sie swietnie formowac
icon_biggrin.gif

Co do "techniki" chleba, to zrobilam go troche inaczej...

Nie robilam tego "wezyka", tylko zrobilam male buleczki i dalam na to wglebienie ciasta.
Nie "bawilam sie" we wlewanie wody do piekarnika, tylko spryskalam pare razy piekarnik ;
-pare psikniec po nagrzaniu sie piekarnika i przed wlozeniem blachy -i po jakis 20 min. od wlozenia chleba, znow pare psikniec
icon_wink.gif

Za nim blache z chlebem wlozylam do piekarnika, spryskalam woda chleb i dosc obficie papier.

Aha, no i dodatkowo do ciasta dodalam troche masla
icon_wink.gif

Nastepnym razem zrobie z niego bulki... Na pewno wyjda idealne....
Bardzo goraco polecam ten chleb, jest na prawde swietny i wbrew pozorom, na prawde nie ma przy nim duzo roboty.
U mnie zagosci na stale
icon_lol.gif




i w przekroju - jeszcze bylcieply
icon_biggrin.gif




EDIT:

Tak wlasnie sobie siedze i mysle....
icon_wink.gif

Fajnie bylo tak piec razem z Toba Mirabbelko
icon_biggrin.gif

Dzieki
icon_lol.gif
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Swietny pomysl
icon_lol.gif

Moze trzeba by zalozyc osobny watek, zeby nie zasmiecac przepisu
icon_wink.gif

Poszlabym takze na wspolne pieczenie- to fajna sprawa
icon_lol.gif

Tylko, nie mam pojecia, jak bedzie u mnie z czasem, bo pech chce, ze musimy remontowac mieszkanie, bo bedziemy sie przeprowadzac...
Licze, ze znajde czas na pieczenie, bo jak to? tak bez swiezego chleba?
icon_lol.gif

W kazdym razie...- jak mi czas podzwoli- chetnie, bardzo chetnie sie przylanczam!!!
banana.gif

Nawet mam juz cos na oku
icon_lol.gif
- ze strony Petry..
icon_wink.gif

Bagietka
icon_lol.gif
Moglaby byc? (kusi swoim wygladem strasznie -predzej czy pozniej ja zrobie
lecker.gif
)
 

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Alez te chlebki pysznie wygladaja
anbetung.gif
- az sie glodna zrobilam
icon_smile.gif

Pewnie bede sledzic platonicznie wasze pieczenia, bo ja jesli robie chlebek to w maszynie, ale z przyjemnoscia popatrze
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif
i troszke pozazdroszcze
icon_wink.gif


P.S. Caritko, powodzenia w remoncie
icon_smile.gif
Bede trzymac kciuki
icon_smile.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
jagienka @ 28 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=440567P.S. Caritko, powodzenia w remoncie
icon_smile.gif
Bede trzymac kciuki
icon_smile.gif
Ufff...- dzieki...- prawde mowiac, az sie tego boje
icon_mad.gif
Jak pomysle, ile bedzie roboty, to mi sie odechciewa
icon_rolleyes.gif

Dwa mieszkania remonotwac, plus pakowanie i przeprowadzka, to az sama sobie wspolczuje
icon_wink.gif

No, ale co zrobic? Trzeba bedzie to przezyc
icon_rolleyes.gif



A co do chlebow, to ciesze sie, ze Wam sie podobaja
icon_lol.gif

Mam nadzieje, ze sie skusicie, bo sa na prawde pyszne
icon_biggrin.gif
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Melduję że chlebki uformowane i rosną
icon_mrgreen.gif
tylko coś mi ten irokez nie wyszedł
gruebel_2.gif
ale zobaczymy jak będzie po upieczeniu ;) Zdjęcie dodam rano. A przy okazji Dzień dobry wszystkim i miłego dnia
icon_mrgreen.gif
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
icon_smile.gif
Rano odsypiałam nocne pieczenie bułek Kashi i chleba wiec zdjęcia teraz
zahnlos.gif

Wyszły mi takie okrągłe ale myślę że następnym razem bardziej mi się udadzą
no i właśnie z tym irokezem tez cosik nie tak poczyniłam
Ale słowo daje warto było siedzieć w nocy i czekać na rośnięcie bo chlebek pycha
anbetung.gif
Mirabellko
cvety.gif
 

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
podoba mi się ten przepis
icon_biggrin.gif

gdzie można kupić mąkę słodową albo słód??
czy da się go może czymś zastąpić (cukier/miód)???
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
to jeszcze raz ja;)
zapomniałam dodać ze tego słodu nie dodałam bo nie wiedziałam co to jest i czym to zastąpić ale chlebek super a bułeczki z tego ciasta mmmmmmmmmm pycha jeszcze raz
anbetung.gif
Mirabbelko