Cordon bleu*

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wprawdzie na forum była mowa o nim, to jednak przepisu nie znalazłam, zamieszczam więc wersję jaką sama robię.
Nie wiem z czego ma być w oryginale - spotykałam nazwy - cordon blue a także cordon bleu - z cielęciny, wieprzowiny i z kurczaka, myślę że i filet z indyka również by się świetnie nadawał.

Piersi z kurczaka - po 1 pojedyńczej na osobę
Plastry szynki - po 1 na kotlet
Ser żółty - ulubiony - ja używam mozarelli (nie tej z zalewy), lub kasztelańskiego - 1 grubszy plasterek na kotlet wielkości połowy plastra szynki
Jajka - do panierowania
Bułka tarta
Masło

Podwójne filety przeciąć na pół, odciąć luźne płaty spod spodu, pojedyńcze filety przeciąć z grubości na pół od zewnętrznej strony do miejsca gdzie znajdowała się chrząstka łącząca - naciąć ale nie do końca, rozłożyć i lekko ostrożnie roztłuc na dość cienki płat. Uważać żeby nie rozerwać środka. Jeśli mięso się klei zwilżyć wodą. Można też rozbijać przez woreczek foliowy.

Na roztłuczony płat mięsa położyć kilka skrawków masła - niewiele, posolić, posypać lekko przyprawą do kurczaka (przypraw niewiele bo szynka i ser też doda smaku) położyć plaster szynki mniejszy niż powierzchnia mięsa, na połowie szynki ułożyć gruby plaster sera.
Całość ostrożnie złożyć na pół, docisnąć całość, obtoczyć w rozmąconym jajku z przyprawami i w bułce tartej.

Mięso doskonale się trzyma - nie ma obawy że coś się rozleci w smażeniu. Na patelni można dodatkowo przycisnąć po bokach - nie naciskać na środek!
Obsmazać krótko na złoto z obu stron.

Można też zrobić wersję mini - przeciąć filet na pół z grubości, roztłuc itd - szynkę i ser zmniejszyć odpowiednio tak by dokoła boki pozostały wolne.

8.JPG
10.JPG
 

Załączniki

  • 8.JPG
    8.JPG
    53.4 KB · Wyświetleń: 1
  • 10.JPG
    10.JPG
    73.6 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Korzystałam z bardzo podobnego przepisu. Zawsze wychodzi pyszne. Warto jest też spróbować do środka włożyć ser i zamiast szynki podsmażony plasterek boczku... Pychodzi pycha... Dobra jest też taka pierś z indyka z plasterkiem boczku w środku i suszoną śliwką... Wszystko robione w ten sam sposób
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
mniam.gif
Ale kusisz....
Chciałabym dopytać o twoją technike rozbijania. Rozklepujesz tłuczkiem, ręką. Tylko aby aby, czy żeby sporo zwiększyć powierzchnię fileta?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Rozbijam normalnie tłuczkiem, mam taki z nieostrymi końcami. A ile rozbić... no tyle żeby wyrównać i nadać kształt zbliżony do koła - zwiększać powierzchniowo niekoniecznie bo one i tak duże wychodzą.
Ja się nawet nie przejmuję za bardzo jak jakaś dziurka gdzieś wyjdzie bo z panierką to się potem świetnie zaklepie i zwiąże
icon_smile.gif

Ten na zdjęciu akurat zrobiony jest z tych luźnych płatów spod piersi które pisałam żeby odciąć - złożyłam je tak jakby byly całością tj - płat, szynka złożona na pół z serem w środku i przykryłam drugim płatem, docisnęłam po bokach , powciskałam farfocle do środka żeby kształt nadać i nic się ani nie rozpadło ani nie wyciekało
icon_smile.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
dziewczyny a le to smazycie i na jakim ogniu i tłuszczu? Ja smazylam ostatnio i łobuz byl w srodku surowy, mialam akurat włączony piekarnik, więc wsadzilam do 180 st i tam dochodziło to mięsko jeszcze 15 minut - szok - czy u Was tez tak długo to trwa?
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
zrobilam na dzisiejszy obiad- danie zaliczajace sie do 3xP: pyszne, proste i szybkie!

u mnie miesko smazylo sie dosc szybko- mialam bardzo dobrze rozgrzana patelnie, bo wczesniej smazylam na niej kalafiora... szacuje 10 minut?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Smażę tak samo jak filet a`la schabowy, no może ciuuutkę dłużej bo to jednak grubsze jest.
Trzeba rozbić mięso dość cienko - bo po złożeniu są i tak 2 warstwy więc ogólnie to dość grube wychodzi i z cienkiego płata.

Trzkasiu - cieszę się że smakowało
icon_smile.gif
 

pinezka

Member
Mar 9, 2006
99
0
0
Dziękuję bardzo za inspirację
cvety.gif

Od kilku dni planowałam, że na niedzielny obiad zrobię coś z piersi kurczaka, ale nie miałam pomysłu na nic ciekawego, a tu proszę - rozwiązanie się znalazło
icon_razz.gif


Mięsko już gotowe do smażenia, jak tylko będę wiedziała, że małżonek już wraca z pracy, to zbieram się do finalizowania
icon_razz.gif
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
Dzisiaj zrobiłam na obiado-kolację. Pycha!!! Wyszły OLBRZYMIE i przepyszne
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
No, bo to przecież jest szyPkie!
icon_mrgreen.gif


icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Wrz 13, 2004
4,165
0
0
A cordon bleu nie powinien być z niebieskim serem? Znaczy pleśniowym?
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Pyszne było! Robiłam dzisiaj na obiad i jestem zachwycona. Na pewno powtórzę.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Medicus Pivovarius @ 10 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=536916A cordon bleu nie powinien być z niebieskim serem? Znaczy pleśniowym?
marghe @ 10 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=537088z tego co wiem , nie
potwierdzam, absolutnie nie
"bleu" nie jest tutaj oznaczeniem sera
"cordon" to tez rodzaj wstazki/sznurka
gruebel_2.gif


ale geneza tej nazwy jest rozna i wciaz podaje sie jakies nowe znaczenie/pochodzenie
ponoc ze w 16 wieku tacy "lepsiejsi" rycerze nalezacy do jakiegos szpecjalnego kregu nosili krzyz na takim wlasnie niebieskim sznurze/tasiemce...
ponoc nazwa pochodzi tez np. od kawalka miesa (cos jak stek...) gdyz "stek bleu" znaczy baaaardzo malo wypieczony i ta to sztuka miesa byla ulubionym daniem Ludwika XIII
a ponoc jest to przeinaczone nazwisko jednego z kucharzy na angielskim dworze - Gordon Blew
wiec niepotrzebne skreslic
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: