Sernik z likierem kawowym - dwa przepisy

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Dwa przepisy na serniki z likierem kawowym.

I. Sernik z likierem kawowym

Przepis pochodzi z książki „The Essentials dessert cookbook”
Podała go na Izbushce Julia H :
http://www.izbushka.com/forum/showthread.p...=42&page=23

Składniki:
Spód:
150 g drobno pokruszonych ciastek typu Digestive
80 g mielonych orzechów laskowych
100 g roztopionego masła
Masa serowa:
400 g rozmiękczonego sera śmietankowego ( cream cheese)
60 g cukru
3 jajka
6 łyżeczek mąki
125 ml śmietany kremówki
80 ml likieru Kahlua, Tia Maria lub Baileys

Wykonanie:
Posmarować masłem tortownicę o średnicy 20 cm. Wyłożyć dno papierem do pieczenia.
Wymieszać składniki spodu. Masą okruszkową wyłożyć dno i boki tortownicy. Chłodzić w lodówce przez 10 – 15 minut.
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni C.
Ubić ser z cukrem, dodawać po jednym jajka, cały czas mieszając, a następnie dodać mąkę, kremówkę i likier.
Przełożyć masę do formy, piec 40 – 50 minut. Wyłączyć piekarnik i zostawić w nim sernik na godzinę. Schłodzone ciasto wstawić na noc do lodówki.


Moje uwagi:
Piekłam z podwójnej porcji masy serowej w tortownicy o średnicy 26 cm sprawdzoną i niezawodną metodą „gazetową”. Zamiast orzechów dałam do ciastek mielone migdały, a zamiast gotowego likieru – domowy likier kawowy zrobiony wg przepisu Jobi.
icon_smile.gif
Nie wyklejałam boków tortownicy masą okruszkową, bo bardziej mi się podobają i smakują serniki z minimalną ilością ciasta. Do masy serowej wykorzystałam nieco mniej tłusty twaróg sernikowy z Piątnicy, a nie jak zwykle Delfiko, dlatego czekam z niecierpliwością na jutrzejszą degustację.
icon_smile.gif


sernik_z_likierem_kawowym.jpg

II. Sernik Biały Rosjanin

kahlúa white russian cheesecake

Przepis pochodzący ze strony Kahlua.com
podała na Izbushce Sviart:
http://www.izbushka.com/forum/showthread.p...=42&page=14

Spód:
Roztopić na patelni 3 łyżki cukru z 3 łyżkami masła. Dodać łyżkę likieru Kahlua, zagotować.
Dodać 1/2 szklanki drobno pokruszonych ciasteczek i 1/2 szklanki zmielonych orzechów pekan. Wymieszać. Gorącą masą wyścielić dno tortownicy o średnicy 24 cm.

Nadzienie:
680 -750 g sera śmietankowego typu cream cheese
3/4 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
4 jajka
1/4 szklanki likieru Kahlua
2 łyżki wódki
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Utrzeć ser z cukrem, solą i wanilią. Cały czas ubijając, dodawać po jednym jajku, a następnie dodać likier i wódkę.
Wyłożyć masę na przygotowany spód.
Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni C ( najlepiej w kąpieli wodnej).

Do dekoracji:
1 szklanka ubitej śmietany
1 szklanka wiórków kokosowych

Pokryć sernik bitą śmietaną, posypać wiórkami kokosowymi.
Podawać z sosem wiśniowym Kahlua (Kahlúa Cherry Sauce).
 

Załączniki

  • sernik_z_likierem_kawowym.jpg
    sernik_z_likierem_kawowym.jpg
    37.3 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Nie wiem, czy uda mi się wstawic fotkę, bo coś narozrabiałam i program, którym zmniejszam zdjęcia ( Irfan) nie widzi ich teraz wcale....
icon_sad.gif
Nic nie pomogło ponowne instalowanie programu, więc problem tkwi pewnie gdzie indziej...
icon_sad.gif
Prawdopodobnie coś nie tak kliknęłam korzystając ostatnio z Picasy2, bo od tego czasu nie mogę korzystać z Irfana, ale niestety nie mam pojęcia co....
icon_neutral.gif

Na razie sernik wygląda zachęcająco - właśnie wyjęłam go z piekarnika. Jest równiutki jak stół i bardzo ładnie pachnie.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
a odnośnie mojego sernika to
-chyba ciut zawysoka temperatura lub zadługi czas pieczenia ,bo kruszonka ,spór przyciemny jest,boki też trochę brązowe
-w smaku całkiem całkiem ,ale nie powala smakiem ,ale ja dałam białą zamiast ciemnej czekolady ,bo nie miałam,drugi raz zrobię z ciemną,bo i kolory nie bardzo się różnią
-przyjemnie smakuje ,lekko słono ,orzechowo ,cynamonu właściwie u mnie nieczuć
-warty robienia
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Margot - dzięki za recenzję.
icon_smile.gif
Myślę, że trzeba w nim troszkę zmienić technologię ( a na pewno zmniejszyć temperaturę pieczenia - od razu mi się rzuciło w oczy, że jest stanowczo za wysoka), a będzie doskonały! Wypróbuję przy następnej okazji.
icon_smile.gif

Linette - dzięki pomocy dobrych ludzi ( dziękuję !!
herz.gif
) udało mi się naprawić błąd i wstawić zdjęcia. Sernik jest świetny - z wyczuwalnym kawowym aromatem, nie za słodki i bardzo kremowy, choć zwarty w konsystencji i wygodny w krojeniu. Polecam gorąco!
icon_smile.gif


sernik_z_likierem_kawowym2.jpg

sernik_z_likierem_kawowym.jpg
 

Załączniki

  • sernik_z_likierem_kawowym2.jpg
    sernik_z_likierem_kawowym2.jpg
    27.6 KB · Wyświetleń: 1
  • sernik_z_likierem_kawowym.jpg
    sernik_z_likierem_kawowym.jpg
    30.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
Nie tylko wygląda, ale i jest bardzo smaczny.
icon_smile.gif
Następnym razem oprócz likieru dodam jeszcze trochę mocnego naparu z kawy dla zintensyfikowania ulubionego aromatu.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Małgoś.dz.

Member
Paź 25, 2004
4,687
1
0
No więc wczoraj upiekłam, a teraz właśnie smakuję.
icon_smile.gif


Moje wrażenia i uwagi:
Piekłam z serka Delfiko i chyba niepotrzebnie, bo sam serek jest dośc tłusty, a tutaj w połączeniu jeszcze ze śmietaną kremówką - ciasto na tłustości mocniej zyskuje.
Przyznaję, że w samym przepisie zafascynował mnie głównie ten dodatek alkoholowy
icon_mrgreen.gif
, ale niestety w cieście juz nic, a nic go nie czuć. Dla mnie szkoda...
icon_wink.gif
Poza tym całość wzmocniłam kawą (rozrobilam w alkoholu) i w sumie dobrze, bo w tej chwili smak ciasta przypomina trochę (ale nie intensywnie, tylko minimalnie) smak capuccino. Gdyby nie ta kawa, to podejrzewam, byłby po prostu śmietankowy.

A tak podumowując, sernik jest dobry, ładnie wyrósł, ale to jednak nie mój smak.
icon_wink.gif
Raczej pozostanę dalej przy kawowym, bo w tamtym kawa i czekolada nadają mocny charakter, a a w likierowym jak dla mnie wlaśnie mocniejszej nuty brak.

Niemniej, jako sernikowi chyba nic zarzucić nie można.
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,654
113
W uwagach pod przepisem na Izbushce Julia H również skarżyła się, że zapach likieru ( konkretnie Baileys) był słabo wyczuwalny. Wynika z tego, że aromat domowego likieru jest intensywniejszy, bo w moim serniku jest jak najbardziej obecny. Dzięki Jobi!
icon_smile.gif
Ale zgodzę się z Tobą, że smak sernika kawowego jest absolutnie bezkonkurencyjny! Myślę jednak, że i ten po drobnych modyfikacjach również zbliży się do ideału.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyglada PYSZNIE! Joanno jestes SERNIKOWA MISTRZYNIA!