Harissa

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
50 dag suszonych, czerwonych papryczek chili
szklanka oliwy
2 łyżeczki soli
2 ząbki czosnku
po łyżeczce ziaren kminku i kolendry
Papryczki zalać wrzątkiem i odstawić aby zmiękły. Odcedzić , zachowując 100 ml. wody .Papryczki , wodę, czosnek i zioła zmiksować.Połączyć z 1/2 szklanki oliwy oraz solą , włożyć do wyparzonych słoików i zalać cienką warstwą oliwy.Przechowywac w lodówce.

Zrobiłam troszkę inaczej: użyłam świeżych papryczek, dodałam jeszcze łyżeczkę kuminu i więcej czosnku.Pastę robiłam z połowy podanych składników, jednak przypraw dodałam jak w przepisie , po łyżeczce.
Harissa wyszła mi troche rzadka, bo sie zagapiłam i dolałam za dużo wody, ale mąż i tak już skonsumował cały słoiczek
icon_smile.gif

b0ceeb0d10a4f988.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Mmmm harrisa...bardzo lubie...robie ze swiezymi chillis...wtedy nie musze zmiekczac suchych
icon_wink.gif

dodje lyzkeczke zmielonego kminku i pol lyzeczki mielonego kuminu, dodaje 1-2 lyzki oliwy z oliwek. Przechowuje podobnie jak Ty w sloiku, z tym ze paste zalewam oliwa. Gdy wykorzystuje ja do jakiegos dania...troche ja rozrzedzam dodajac sok z cytryny, wode lub wywar ...

Robilas couscous z harrisa?
 

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
Ja też robiłam ze świeżych chili , kumin też dodałam, nawet trochę więcej niż łyżeczkę, strasznie lubię tę przyprawę i jakoś nie mogłam sobie wyobrazić harissy bez kuminu
fiesgrins.gif

Przyznam sie , że ja osobiście za ostrym nie przepadam i nie jest to tylko kwestia smaku , po ostrym mam problemy z cerą i trawieniem . Dlatego harissę stosuje raczej oszczędnie, do warzyw ,krewetek, mięs duszonych w pomidorach itp. , za to mój mąż zupełnie odwrotnie, ostatnio dodał sobie harissy do mizerii z ogórków
dump.gif


Couscous robię rzadko , jakoś nie mogę sie do niego przekonać, pewnie dlatego , że w ogóle nie lubię kaszy, ryż od czasu do czasu (choć ryż typu risotto bardzo lubie).Jednak chętnie sie dowiem jak robisz couscous z harissą,bo mojej drugiej połowie pewnie posmakuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Okey-cokey...wklepie przepis...
icon_biggrin.gif
 

adrijah

Member
Maj 18, 2007
2,666
12
38
podnoszę wątek, bo też mnie ciekawi jej przechowywanie, a chciałabym jutro zrobić, bo u rodziców Lubego wysyp ostrych papryczek i nie mają co z nimi zrobić
icon_smile.gif