Zupa cygańska

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
30-50 dag wędzonego, chudego boczku
1 cebula
czerwona papryka
czosnek granulowany lub świeży (ilość wg uznania)
puszka groszku konserwowego
kilka ziemniaków
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
zioła prowansalskie
olej do smażenia
sól, pieprz, ew. kostka bulionowa

Cebulę, paprykę i wędzony boczek pokroić w kostkę. Podsmażyć na patelni. Przełożyć do garnka z wodą i ewentualnie z dodatkiem kostki bulionowej. Gotować ok. 20-30 minut. Dołożyć ziemniaki pokrojone w kostkę oraz czosnek i zioła. Gdy ziemniaki będą już prawie miękkie dołożyć groszek, jeszcze trochę pogotować, dokładając koncentrat pomidorowy, doprawić ew, solą i pieprzem. Kiedy wszystko jest odpowiednio miękkie i całość nabierze smaku-zupa jest gotowa( powinna być dość gęsta od ilości składników). Można doprawić sokiem z cytryny, można podać z gęstą kwaśną śmietaną.
cyganska2.jpg
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zdjęcie dziś zamieściłam. Może zachęci kogoś, chociaż słabo widać, a smaku wogóle się nie da sfotografować
icon_sad.gif
:mrgreen:
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
ni ma zdjecia
icon_sad.gif
momo to zrobie ta zupke
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Tilla, już powinno być widać zdjęcie
polecam i mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu ta moja ulubiona zupka.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
oo juz widze jutro ja zrobie
icon_smile.gif
ja jak ja, byle moim dzieciakom smakowala :mrgreen:
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Robiłam, wyszła bardzo dobra, choć troszke przepieprzyłam. Niestety u nas jakiś boczek w miesnym sprzedają dziwny (pewnie nafaszerowany jakimi świństwami) i długo mi nie chciał zmieknać, mimo, że na małe kawalątka pokroiłam.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
zamiast boczku można użyć innej wędzonej wędliny, może być np. wędzonka krotoszyńska, czasem jak nie uda mi się kupić bardzo chudego boczku, zastępuję go właśnie nią
 

KASIA.B

Member
Lut 13, 2006
201
0
0
ja robie cygańską troszke inaczej:

1 puszka fasolki czerwonej, 1 świeża papryka czerwona, 30 dag pieczarek, 2 duże cebula, 1 większa marchew, 4 duże ziemniaki, 40 dag boczku wędzonego, koncentrat pomidorowy, 1-2 pomidory świeże, natka pietruszki, ząbek czosnku, sól i pieprz, wegeta, tabasco.
Boczek podsmażyć na niewielkiej ilości oleju, dodać cebulkę pokrojoną w półtalarki. Do garnka z wodą wrzucić pieczarki pokrojone w plasterki, paprykę w dużą kostkę i marchewkę w okrągłe talarki, następnie dodać boczek z cała zawartością z patelni, wycisnąć lub drobno pokroić czosnek, dodać pomidory i ziemniaki pokrojone w kostkę. Gotować aż ziemniaki będą miękkie. Dodać puszkę fasoli razem z płynem ze środka, natkę pietruszki oraz koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, wegetę, no i koniecznie kilka kropel tabasco.
Czasem, oprócz ziemniaczków, dodaje też takie małe zacierkowe kuleczki.
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
To jest moja ukochana zupa
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif

Polecam ją bo jest rewelacyjna i robię ja już któryś raz
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif
icon_exclaim.gif



Pychotka <!--emoid:lol:--><!--endemo-->
Dzięki Beatko za przepis <!--emoid:lol:--><!--endemo--> <!--emoid:lol:--><!--endemo--> <!--emoid:lol:--><!--endemo-->
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dronka

Member
Kwi 29, 2006
3
0
0
Zupa cygańska

1,5 l wywaru z kości i warzyw,
150 ml śmietany,
25 dkg strąków papryki,
25 dkg ziemniaków,
10 – 15 dkg kiełbasy,
4 dkg koncentratu pomidorowego,
10 dkg cebuli,
tłuszcz,
natka pietruszki,
2 dkg mąki,
sól,
pieprz,
majeranek i przyprawa do zup do smaku


Cebulę i paprykę oczyścić, opłukać, pokroić w kostkę, podsmażyć, skropić wywarem i dusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać koncentrat pomidorowy oraz obraną z osłonki i pokrojoną w paseczki kiełbasę. Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, pokroić w kostkę, zalać pozostałym wywarem, ugotować, połączyć ze śmietaną wymieszaną z mąką, posiekaną natką pietruszki, przyprawami i pozostałymi składnikami, chwilę pogotować, doprawić do smaku.
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
A mnie sie zupa cyganska z jezem kojarzy ...

Przepraszam, juz nie bede. Zupe robie wkrotce. Wyglada zachecajaco.
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Czy ja powiedzialam wkrotce?

Robilam wczoraj i zaluje ze nie robilam wczesniej bo jest naprawde pyszna. Jak na moj smak to drugi raz zrobie bez papryki ale i tak wylizalismy talerze do czysta.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Moje wcześniejsze fotki tej zupy zgubiły się gdzieś, ale akurat na niedzielę robiłam i ostatni talerz się uchował do dzisiejszego zdjęcia
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • zupa_cyga_ska1.jpg
    zupa_cyga_ska1.jpg
    36.7 KB · Wyświetleń: 1
  • zupa_cyga_ska2.jpg
    zupa_cyga_ska2.jpg
    42.1 KB · Wyświetleń: 1

agal

Member
Sie 24, 2007
15
0
0
zrobiłam.
Przyznaję, że zupa jest obłędna w smaku!!!
Wchodzi na stałe do naszego menu i obowiązkowo pojawi sie na najbliższej imprezce, bo robi się ją chwilę (a jeszcze szybciej zjada ;) ).
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A ja właśnie wczoraj o niej myślałam, bo widziałam piękny boczek w sklepie, szkoda jednak, że nie kupiłam, bo teraz mi ślinka poleciała na samą myśl.
No i widzę, że jednak stare zjęcie z pierwszego postu się znalazło, więc teraz są dwa
icon_mrgreen.gif

znaczy się trzy
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: