Pasztet sojowy

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Pasztet sojowy wegetariański

40 dag soi lub lepiej z dodatkiem ciecierzycy,soczewicy lub fasoli(np;20 dag soi i 20 dag ciecierzycy lub inaczej)
40 dag pieczarek
50 dag cebuli
3 jajka(bo to wegetariański ,jak robię wegański to daję 25 dag płatków
owsianych ,które trzeba zalać małą ilością wody i namoczyć 2-3 godziny,a potem zmielić z resztą)
3 ugotowane ziemniaki
kilka łyżek sosu sojowego np tamarii lub sojowo-grzybowy
3 ząbki czosnku-jak ktoś lubi to można więcej
3 łyżki majeranku
2łyżki (to konieczne mielenie) zmielonego kminku

pieprz
sól,ew jakieś przyprawy np;gałka muszkatołowa

Strączkowe namoczyć na noc(każde osobno -soczewicy nie moczyć)i osobno ugotować.Jeszcze ciepłe(ważne) zmielić.Pieczarki pokroić i poddusić na oliwie.Cebulę zeszklić w dużej ilości oleju.Zemleć razem ziemniaki ,pieczarki ,cebulę i ew płatki.Obie masy połączyć.Dodać całe jajka i dokładnie wymieszać.Dodać przepuszczony przez praskę czosnek i doprawić do smaku ,jeśli jest za rzadkie dodać bułki tartej-trochę.Włożyć do foremek (ja wykładam papierem , smaruje masłem i posypuję bułką tartą)Piec ok 1-1,5 godziny w ok.180 stopniach ,można na wierzch położyć kawałek papieru do pieczenia lub obłożyć wierzch płatkami masła-ładnie się zrumieni ,wystudzić.
Ja robię 1/2 porcji bo z tej wychodzi sporo pasztetu .Dobry do chleba +
chrzan ,ćwikła ,pomidor ,ogórek kiszony....
Przepis oryginał z ,,Świat Alicji"-mam tylko wyrwaną tę stronę ,ale to był dodatek do gazety jakieś z Pomorza,z 4 lat temu
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Dziękuję
icon_smile.gif
Już sobie przepisałam, bo drukarki brak.
Margot, czy on jest raczej suchy czy wilgotny? I czy jak się go kroi, to się nie rozpada? Za moich mięsnych czasów bardzo lubiłam pasztety, ale potem nigdy nie udało mi się uzyskać podobnej konsystencji w pasztetach wegetariańskich.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
A ja go upiekłam z mieszanki ciecierzycy z brązową soczewicą. Ponieważ padła mi dziś maszynka do mięsa ( na szczęście po jednokrotnym zmieleniu ciecierzycy i soczewicy), użyłam malaksera. Bardzo smaczny pasztecik! Wilgotny i pachnący.... Na pewno do powtórzenia.
mniam.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
zrobione!
ten pasztet jest fantastyczny!!!
zrobilam z calej porcji, dalam troszke mniej cebuli i dodalam mielonych orzechow
balam sie ze mi nie wyjdzie, bo nie mam maszynki do mielenia wiec miksowalam wszystko zyrafa; troche to trwalo
icon_rolleyes.gif
icon_lol.gif

ale rezultat jest niesamowity!
baaardzo dziekuje za przepis Margot!
cvety.gif

(zdjecie jutro)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
Ja za soją nie przepadam, więc u mnie będzie ciecierzyca z soczewicą.
icon_smile.gif



Aleś na wiosnę odmłodniała - ledwie Cię zza tych kwiatów poznałam!
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: