Makowiec saksoński

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Ciasto: 37,5 dkg mąki,
2,5 dkg drożdży, starta skórka z jednej cytryny,
7,5 dkg cukru,
125 ml ciepłego mleka,
10 dkg masła lub margaryny,
szczypta soli

Nadzienie:
75 dkg kwasnych jabłek,
2 łyżki cukru,
pół łyżeczki cynamonu,
25 dkg rodzynek,
37,5 dkg maku,
2 jaja, 20 dkg roztopionego masła lub margaryny,
10dkg posiekanych orzechów laskowych lub włoskich

Kruszonka:
20 dkg mąki,
10 dkg cukru,
15 dkg zimnego masła pokrojonego na kawałki,
szczypta cynamonu.

Polewa:25 dkg cukru pudru,
2 zapachy rumowe,
2-3 łyżki wody

Drożdże rozmieszać z mąką, mlekiem i na 15 min. odstawić do wyrośnięcia w temp. pokojowej. Wlać rozczyn do mąki, wsypać sól i cukier i gdy zacznie odstawać od ręki pozostawić do wyrośnięcia. Obrać jabłka, zetrzeć je na tarce, wymieszać z rodzynkami, posypać cukrem i cynamonem.
Do sparzonego i starannie odsączonego maku wbić jaja, wlać roztopiony tłuszcz, wsypać posiekane orzechy i wszystko starannie połączyć. Na blachę posmarowaną tłuszczem wyłożyć wyrośnięte ciasto, jabłka a na nie masę makową. Składniki kruszonki wymieszać, a następnie rozkruszyć na ciasto. Całość odstawić jeszcze na ok. 20 min. do wyrośnięcia. Następnie wsunąć do temperatury 200 stopni i piec ok.35 min. Wymieszać składniki polewy i polać nią gorące ciasto.

Ciasto jest naprawde bardzo dobre, robiłam je jakieś 3 lata temu, niestety zdjęcia nie posiadam. Trzeba stosować się do tego czasu wyrastania ciasta a wtedy na pewno się uda i będzie smakować. Polecam!
Jeśli ktoś zrobi to proszę o zdjęcie!

Żródło: Mami
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Planuje zrobić go dzisiaj tylko mam jedno pytanie, czy mak trzeba zmielić?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Lirene @ 6 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=481743Planuje zrobić go dzisiaj tylko mam jedno pytanie, czy mak trzeba zmielić?
Można zmielić, bo taki będzie po prostu lepszy. Polecam.
daumen.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Layla, a Ty robisz z mielonego? Kurcze strasznie nie chce mi się mielić!
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Lirene @ 6 Apr 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=481960Layla, a Ty robisz z mielonego? Kurcze strasznie nie chce mi się mielić!
Chyba pierwszy raz robiłam z niemielonego, chociaż dobrze nie pamietąm i powiem Ci, ze Mami powiedziała, że było by lepsze gdyby mak był zmielony.
icon_mrgreen.gif
A jeśli Ci sie mielić nie chce to polecam gotową masę makową, która jest naprawdę dobra (ta z siwiuteńką babunią-nazwy nie pamiętam).

P.S.
Ja też nie lubię mielić maku, ale zwykle zatrudniam mojego pana,
no w ostateczności kupuję puszkę.