Ciasto śliwkowe po tyrolsku

Romy

Member
Kwi 25, 2007
6
0
0
Z pozdrowieniami dla INES !!!

Według książki „WYPIEKI” M. Kaltenbach


Ciasto śliwkowe po tyrolsku


Czas przyrządzania: ok. 25 minut
Czas pieczenia: ok. 50minut

Składniki na formę sprężynową 24 cm:


Ciasto:

100 g miękkiego masła
2 jajka
100 g cukru
szczypta soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250 g mąki pszennej

Ponadto:
1 kg śliwek
2 łyżki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 łyżki cukru pudru


Sposób przyrządzania:
1. Piekarnik podgrzać do temperatury 190°C. Miękkie masło, jajka i cukier rozmieszać, aż powstanie kremowa masa.
2. Sól, proszek do pieczenia i mąkę wymieszać, a następnie przesiać do naczynia z masą jajeczną. Wszystkie składniki mieszać, aż powstanie jednolite ciasto.
3. Formę sprężynową wyłożyć pergaminem, wlać do niej połowę ciasta. Spód piec ok. 10 minut.
4. Śliwki umyć, usunąć pestki, podzielić na ćwiartki, wymieszać z cukrem i łyżeczką cukru waniliowego.
5. Upieczony spód wyjąć z piekarnika i ciasno ułożyć na nim śliwki. Zalać resztą ciasta, piec ponownie przez 40 minut.
6. Ciasto odstawić w formie na ok. 4 minuty, następnie wyjąć.
7. Przed podaniem ciasto posypać mieszanką cukru pudru i cukru waniliowego. Podawać letnie lub zimne, lecz koniecznie świeże.
(12 kawałków)

Rady
Do ciasta serwować bitą śmietanę.

Warianty
Ciasto takie przygotować można również z morelami, mirabelkami lub renklodami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Brzmi ciekawie - zwłaszcza to podpiekanie p-ołowy ciasta
icon_wink.gif
. Z truskawkami powinno też niezłe wyjść, w sumie z rabarbarem też
zahnlos.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Dziekuje za pozdrowienia Romy, a swoja droga uwielbiam takie ciasta ze sliwkami. Kiedys robilam czesto z wegierkami, ale tutaj sa jedynie takie miekkie okragle i strasznie soczyste sliwki, nie wiem dokladnie jaki to gatunek.
Akulko - podpiekanie ciasta ma za zadanie to, by sliwki nie opadly i za duzo soku nie wsiaknelo w ciasto, tak by wyszlo tak jak na zdjeciu.
 

Romy

Member
Kwi 25, 2007
6
0
0
Ja jestem totalna noga jeśli chodzi o pieczenie..gotowanie itp. ale kiedyś mi coś odbiło i upiekłam to ciasto. I UWAGA...jest pyszne...nie tylko jak na mnie
icon_lol.gif
a tata nie może doczekać sie kiedy bedzie sezon na śliwki i juz mi przypomina żebym sie psychicznie przygotowała na pieczenie w tym roku (raz na rok można
icon_lol.gif
)
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Mnie takie sliczne nie wyszlo. Moze dlatego, ze masa wyszla mi dosyc lepka, wykladalam ja do tortownicy lyzka, ale trudno mi sie rozprowadzalo. A druga warstwa podobnie nie dala sie wylac na owoce, wiec dalam spokoj i po prostu wykladalam gorki lyzka. Ciasto wiec wyszlo malo foremne, ale w smaku bardzo dobre, takie polkruche, troszke suche. Robilam z suszonymi sliwkami i jablkami, tak eksperymentalnie, bo do tutejszych sliwek w ciastach nie mam przekonania, sa zbyt soczyste i kwaskowate, nie to co nasze wegierki....

Imagem_002.jpg

Imagem_003.jpg
 

Załączniki

  • Imagem_002.jpg
    Imagem_002.jpg
    25.5 KB · Wyświetleń: 2
  • Imagem_003.jpg
    Imagem_003.jpg
    23.8 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: