Tort figowy Magdy Gessler

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Przepis ten znalazłam w ostatniej VIVIE i myślę, że wart jest wypróbowania.

Kruchy spód:

150 g mąki
100 g masła
50 g cukru pudru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
1 cukier waniliowy
szczypta soli
dżem morelowy

Z podanych składnikow zagnieść ciasto, wyłożyć nim tortownicę (25 cm) i piec 15 minut w temperaturze 200 st. Na upieczone ciasto wyłozyć warstwę dżemu morelowego.

Blat capuccino

5 jaj
150 g cukru
100 g kakao

Całe jaja ubić z cukrem, dodając kakao. Masę podzielić na 2 części i upiec dwa cienkie biszkopty (ok. 30 minut w 180 st.). Ostudzić.

Krem waniliowy

10 żółtek
100 g cukru pudru
1 szkl. mleka
skórka z cytryny
1 cukier waniliowy

Żółtka ubić należy z cukrem. W rondelku zagotować mleko ze skórką cytrynową. Rondelek ustawić na garnku z gotującą się wodą, wlać do niego ubite żółtka i ubijać na parze aż masa zgęstnieje. Dodać cukier waniliowy, ostudzić.

Krem z suszonych fig

500 g suszonych fig
1/2 szklanki rumu bacardi rozcieńczonego niewielką ilością wody.

Dodatkowo do nasączenia i ozdoby: sok pomarańczowy, rum, płatki migdałowe, 5 świeżych fig.

Figi namoczyć w rumie. Napęczniałe zmielić i wymieszać z kremem waniliowym.
Na kruchym spodzie z dżemem morelowym położyć blat capuccino, skropionym sokiem z pomarańczy i rumem, pokryć warstwą kremu, przykryć drugim blatem capuccino. Cały tort posmarować warstwą kremu i posypać uprażonymi na złoto płatkami migdalowymi.
Wierzch pokryć cienkimi plasterkami świeżych fig.
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Z capuccino mają niestety tylko nazwę.
Ale ładniej brzmi blat capuccino niż biszkopt kakaowy, prawda? :mrgreen:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Pewnie, ze ladniej :mrgreen: :mrgreen:
Cappuccino zreszta bywa czekolada posypywane po wierzchu...
icon_smile.gif
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
mąka jest w kruchym spodzie, a w capuccino za mąkę robi chyba kakao.
 

chomisia

Member
Sty 12, 2009
158
0
0
Ja upiekłam, bardzo smaczny, ciekawy w smaku torcik (z połowy składników ).Biszkopt tylko troszkę inaczej zrobiłam tzn oddzieliłam białka od żółtek, ubiłam je z cukrem i dodałam ociupinę mąki.Krem się fajnie robi, figi go ładnie wiążą i dają rzeczywiście ciekawy smak.Warto go upiec,nie jest skomplikowany...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: