Szarlotka biszkoptowa z galaretkami

Agatka

Member
Sie 28, 2006
3,106
0
0
Szarlotka biszkoptowa z galaretkami

P5280104.jpg



skladniki:
na ciasto:


5 jajek
5 lyzek cukru
5 lyzek maki
1 plaska lyzeczka proszku do pieczenia
1 plaska lyzeczka cukru waniliowego
szczypya soli

masa:

1 galaretka cytrynowa
1 lyzeczka zelatyny
6 srednich jablek
3 lyzki rodzynek
3 lyzki cukru
2 lyzki miodu

dekoracja:
galaretka truskawkowa
bita smietana

foremka:
srednia tortownica, posmarowana margaryna i posypana bulka tarta


wykonanie:


spod - biszkopt
oddzielic zoltka i bialka.
bialka mocno schlodzic, dodac szczypte soli, ubic na sztywna piane, dodawac na przemian po 1 lyzce cukru i po 1 zoltku, na koniec dodac cukier waniliowy, make i proszek przesiac do ubitych jajek, delikatnie wymieszac. wylac do formy, piec ok 25 min - 35 min - az bedzie brazowy, w temp 180 - 200 st C.

masa:
jablka obrac, pokroic dosc drobno, wlozyc do garnka, wsypac cukier, miod i kilka lyzek wody (ok 4-5)
gotowacna malym ogniu, az jablka beda sie lekko ropadaly ( u mnie trwalo to ok 25 min)
gdy sie skoncza gotowac dodac rodzynki
galaretke zrobic zgodnie z przepisem, dodac do niej zelatyne, wlac do jablek i pomieszac dokladnie, odstawic w zimne miejsce do wystygniecia.

biszkopt nasaczyc - ja zrobilam to przy pomocy martini, wylozyc jablka na wierzch - jesli wciaz sa rzadkie, to najpierw same jablka a plyn od nich gdy bardziej zastygnie.

wsadzic do lodowki

zrobic czerwona galaretke
wylac na zastygniete jablka
odstawic

udekorowac bita smietana

pycha jest i nie zajmuje duzo czasu i przede wszystkim jest tanie
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Obiecywalam, ze bede meczyc
icon_mrgreen.gif


Nienawidze kremow maslanych (maz zreszta tez) i nie ma mowy o tym, ze ktos doda alkoholu i nie wyczuje masla w kremie.
Kuba uczulony na mleko i przetwory wiec wlasciwie masla (bez zalu) i bitej smietany (tu jednak lezke moge uronic) nie uzywamy w ogole, nie tylko do wypiekow. Padlo, ze ta szarlotka jako ciasto warstwowe bedzie robila za pierwszy tort dla Buby. Tym lepszy, ze z galaretka fajna na upaly.

Jedyne pytanie:
Czy moge zrobic inna baze? Nie lubie biszkoptow. Maz tez (to sie dobrali).
Mi smierdza jajkami, dla niego za suche.
Moge cos ucierane zrobic? Czy na oleju?
Bo z kruchego to by wyszlo zupelnie co innego?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ker, każde inne niż biszkoptowe wyjdzie Ci "nowe" ciasto
icon_wink.gif

Ucieran myślę, że będzi OK tak samo jak kruche (mama robi na kruchym ale wtedy kruche-mus-kruche)
 

bezuna

Member
Kwi 24, 2006
228
0
0
kermidt @ 2 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=554731Obiecywalam, ze bede meczyc
icon_mrgreen.gif


Nienawidze kremow maslanych (maz zreszta tez) i nie ma mowy o tym, ze ktos doda alkoholu i nie wyczuje masla w kremie.
Kuba uczulony na mleko i przetwory wiec wlasciwie masla (bez zalu) i bitej smietany (tu jednak lezke moge uronic) nie uzywamy w ogole, nie tylko do wypiekow. Padlo, ze ta szarlotka jako ciasto warstwowe bedzie robila za pierwszy tort dla Buby. Tym lepszy, ze z galaretka fajna na upaly.

Jedyne pytanie:
Czy moge zrobic inna baze? Nie lubie biszkoptow. Maz tez (to sie dobrali).
Mi smierdza jajkami, dla niego za suche.
Moge cos ucierane zrobic? Czy na oleju?
Bo z kruchego to by wyszlo zupelnie co innego?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dziekuje, ale wlasnie ze wzgledu na alergie na mleko unikam przepisow na ciasta kruche, gdzie zawsze jest maslo i bardzo czesto smietana. Podmiana na margaryne nie wyjdzie na zdrowie, bez smietany w ogole nie wyjdzie i bede z reka w nocniku czyli niezrecznej (delikatnie mowiac) sytuacji.
Mam swoj przepis - z olejem, ale ciasta kruche najbardziej lubie podawane szybko (jak mozliwe na cieplo jeszcze lepiej
zahnlos.gif
) a nie kiedy sie rozmocza, a to bedzie z nami podrozowac nieco wiec wole ciasto sztywniejsze.
Galaretka nam sie nie rozleci, bo bedzie to kompot owocowy z agarem.

To bedzie pierwsze ciasto mojego dziecka w ogole! Moze dlatego jestem nieco przejeta.
 

Ludowa

Member
Sie 5, 2007
57
0
0
A ja już mam takie zboczenie, że jabłka+biszkopt to dla mnie żadna szarlotka
dump.gif

Bo szarlotka to kruche ciasto, i żadnych galaretek. Na biszkopcie najwyżej jabłecznik.

Wiem, wiem, dziwne, bo dla większości jabłecznik i szarlotka to to samo
rofl.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
jablecznik to po polsku.

Agatko nie szkodzi. Pytam wczesniej, bo musze sie psychicznie przygotowac
rofl.gif
jak to mam przy nowym ciescie, ktore musi dobrze wyjsc. Nawet myslimy, zeby te urodziny przesunac tydzien pozniej jeszcze. I tak nie bedzie wiedzial
icon_wink.gif


Czy jablka moge zetrzec na grubej tarce? Buba ma dziwny sposob jedzenia jablek. Wklada do buzi, odgryza, sieknie siekaczami wszystkimi czterema jeszcze ze 2 razy i powstale tak okruchy wypluwa. Boje sie, ze jak nie bedzie wystarczajaco packowate to bedzie plul.
Wlasciwie to jest bardzo dobry pomysl, ze bedziemy w parku wodnym. Nie bedzie problemu z myciem.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
kermidt @ 3 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=555606Dziekuje, ale wlasnie ze wzgledu na alergie na mleko unikam przepisow na ciasta kruche, gdzie zawsze jest maslo i bardzo czesto smietana. Podmiana na margaryne nie wyjdzie na zdrowie, bez smietany w ogole nie wyjdzie i bede z reka w nocniku czyli niezrecznej (delikatnie mowiac) sytuacji.
Mam swoj przepis - z olejem, ale ciasta kruche najbardziej lubie podawane szybko (jak mozliwe na cieplo jeszcze lepiej
zahnlos.gif
) a nie kiedy sie rozmocza, a to bedzie z nami podrozowac nieco wiec wole ciasto sztywniejsze.
Galaretka nam sie nie rozleci, bo bedzie to kompot owocowy z agarem.

To bedzie pierwsze ciasto mojego dziecka w ogole! Moze dlatego jestem nieco przejeta.
Ja czesto spotykam rozne nietypowe przepisy, ale potem je gubie. Chyba zaloze sobie zakladke w ulubionych pt. Kermidt & Co. i tam bede wstawiac. Czasem trafiaja sie naprawde ciekawe przepisy, ktore potem se gubia. Ja w alergiach nie umiem sie poruszac tzn. nie wiem czego ma nie byc, co moze byc itp. Moze faktycznie powinien byc dzial pt. Bez.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ludowa @ 8 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558634A ja już mam takie zboczenie, że jabłka+biszkopt to dla mnie żadna szarlotka
dump.gif

Bo szarlotka to kruche ciasto, i żadnych galaretek. Na biszkopcie najwyżej jabłecznik.

Wiem, wiem, dziwne, bo dla większości jabłecznik i szarlotka to to samo
rofl.gif
Ja mam przepis na ciasto podwojne: na dole kruche, potem jablka, a gora biszkopt. Nie pamietam czy wstawialam... Kruche mozna zrobic na oliwe.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
kruche na oleju to nawet ze wzgledow zdrowotnych warto sprobowac.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Nie wiem, czy w kruchym jest tak samo: lepiej sprawdzic w przepisie. W innych ciastach jest tak: zamiast 150 g masla daje sie 100 g oleju / np. w ciastach jogurtowych /.
Przepis na kruche ciasto na oliwie jest tutaj / dla porzadku /:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=2...mp;#entry559979
Powinnam miec jeszcze w zbiorach wersje bez jajek, ale z maslem.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
dziekuje bardzo. Nie ma to jak informacje z pierwszej reki autora.
Bede spala spokojnie, ze sie uda.

a kruche z olejem wklepie w najblizszym czasie.
nawet ze zdjeciem - wczoraj robilam.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
To znaczy o mąkę mi chodziło
fiesgrins.gif
, ale zdaje się, że przepis już jest, więc sprawdzę.