Garam Masala*

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Garam Masala
wersja standardowa, najlepsza z miesem i drobiem, szczegolnie tym gotujacym sie sosie pomidorowo-cebulowym. polecam!

2 lyzki czarnych kardamomow
4 lyzki nasion kolendry
3 lyzki nasion kminu
2 lyzki nasion czarnego pieprzu
1 lyzka gozdzikow
1 1/2 kory cynamonowej
2 liscie tejpatu (mozna zastapic liscmi cynamonu lub lauru) pokruszyc

Z kardamomow wyciagam nasiona, bo tylko one mi sa potrzebne. Lamie cynamon. Na sucho praze przyprawy na srednim ogniu, ok 8 min., studze, tluke w mozdzierzu na miazge (moze byc mlynek, blender). Taka masala zachowuje swiazosc do 3 miesiecy (w szczelnym sloiczku).

Gujurati masala

Do powyzszego zestawu dodaje:
1 lyzke nasion sezamu
2 lyzeczki nasion kopru wloskiego
1 lyzeczke nasion ajowan (nasiona Bishop's weed)
3-4 suszone chilli

Kashmiri masala

Tu uzywam cnasion czarnego kminu, zielone kardamomy i 1/4 startej galki muszkatolowej (lub macy)


Punjabi Masala

Redukuje nasiona kolendry do 2 lyzek, a czarnego kardamomu do 1 lyzki.
Dodaje 1 lyzke zielonych kardamomow
2 lyzki kopru wloskiego
2 mace
1 lyzke nasion czarnego kminu
2 lyzeczki mielonego imbiru
1 lyzke suszonych platkow rozanych (rosa rugosa)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Tatter, czy masz może również przepis na tandoori masala?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Mam...

Oto on:
1/2 kory cynamonowej
1 lyzka nasion kolendry
2 lyzeczki kuminu
6 gozdzikow
3 mace
2 lyzeczki kurkumy
2 lyzeczki mielonego imbiru
1 lyzeczka mielonego chilli
1 lyzeczka amchoor
1 lyzeczka czarnej soli (mozna zastapic sola morska, dodac jej jednak troche wiecej

Krusze lekko cynamon i razemn z reszta przypraw praze na sucho (az zaczna dymic). Studze i ubijam w mozdzierzu na proszek (mozna w mlynku). Mieszam z sola.
Czarna sol jest dostepna w azjatyckich sklepach w postaci rozowego proszku lub czerwonawych grud...pachnie siarkowo, ale zapach ten zanika w gotowaniu...

Kubek jogurtu mieszam z 2-3 lyzkami tandoori masala i marynuje w tej miksturze mieso, ktore pozniej rzucam na BBQ
Czerwony kolor potraw tandoori otrzymuje sie przez dodanie czerwonego barwnika spozywczego (w proszku lub plynie)...

Niektore z przepisow na masale sa z ksiazek (rowniez niekulinarnych), kilka z nich pochodzi jednak z innych "bardzo dobrych zrodel"....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dzięki Tatter
icon_smile.gif
To teraz muszę skompletować tylko wszystkie składniki
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
obawiam sie, ze jednak nie -"mace" to myristica fragrans, zdzbla oplatajace galke muszkatolowa (smak podobny, jednak lagodniejszy), nie pamietam polskiej nazwy, niestety, ale Dziunia na 100% wie
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wyjasnie jeszcze co to "amchoor" - w sklepach pojawia sie tez pod nazwa "mango powder" (w postaci piaskowego proszku) lub kawalkow zasuszonych owocow, nadaja potrawom slodko-kwasny smak, odrobine cierpki lecz owocowy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Tatter ile ma być czarnego kardamonu w Garam Masala bo mi się wyświetla tylko "łyżki". Mam wszystkie składniki oprócz liści tejpatu i chciałabym ją sama przygotować.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Zrobiłam Garam Masalę, ale pachniało w całym domu przy prażeniu, co się natłukłam to moje
icon_mrgreen.gif
ja bardzo lubię takie z pozoru monotonne czynności, jak ucieranie w moździerzu, lub siekanie nożem. Moje siostry i koleżanki dziwią się, że mi się chce, skoro można kupić w sklepie gotowe, a ja uwielbiam po prostu wyszukiwać przepisy na nowe mieszanki, a później siedzieć w kuchni i ucierać, ucierać, ucierać... Dziękuję za przepis
cvety.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Izoldo, mamy zatem wiele wspolnego, ja wrecz nie posiadam gotowych mieszanek przypraw czy ziol "ze sklepu". Lubie swieze, a te utluc mozna kiedy zaistnieje potrzeba. Mam cale mnostwo (setki) przepisow na inne miksy, pisz jesli bedzies zmiala na cos ochote
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
O to tak jak ja
icon_mrgreen.gif
półki pełne ziół, ale takich pojedynczych, z których można skomponować mieszanki, mój TŻ śmieje się ze mnie, że już dosyć tego kupowania, bo mam chyba lepsze zaopatrzenie niż niejeden supermarket, a mnie wciąż korci żeby wypróbować coś nowego
icon_wink.gif
A jeśli chodzi o przepisy na miksy, to ja bardzo chętnie przygarnę
icon_mrgreen.gif
Najchętniej to na rożne mieszanki do mięs pieczonych i brakuje mi pomysłów na przyprawianie ryb, znudziła mi się już taka smażona na patelni (a mój chłop to innej nie uznaje
dump.gif
) A tak z innej beczki, moim problemem jest to, że nie udaje mi się wyhodować świeżych ziół na parapecie, niestety nie mam nawet balkonu, a o działce to mogę tylko marzyć. Okna mam zachodnie, więc solidnie tam popołudniami przygrzewa, nie wiem co robię źle, z innymi roślinami (ozdobne) nie mam takich problemów, rosną ładnie
gruebel_2.gif
Chciałabym mieć chociaż bazylię do sałatek, ale zawsze mi zdycha. Nieważne czy próbuję wyhodować z nasionka, czy tak jak teraz kupiłam sadzonkę w doniczce i wygląda już baaardzo nędznie.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Znalazłam fajny przepis na tę mieszankę z bardziej dostępnych składników:lol:

- 2 łyżki - mielony kumin
- 2 łyżki - mielone nasiona kolendry
- 2 łyżeczki - mielony czarny pieprz
- 1 łyżeczka - mielony kardamon
- 1 łyżeczka - mielony imbir
- 1/8 łyżeczki - mielony cynamon
- 1/8 łyżeczka - mielone goździki
- 1/8 łyżeczki - utarta gałka muszkatołowa

Cudownie mi pachnie teraz w kuchni jak już wszystko zmieliłam i zmieszałam
icon_razz.gif

będę po raz pierwszy robić Kurczaka Tandoori
icon_lol.gif


I rewelacyjny przepis na Kuraczka Tandoori

http://mrgrill.pl/r-112-tdr.php
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
kupiłam masalę, nie wiem jaką i co teraz?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
w jakim sensie "co teraz"?
Teraz to czas na znalezienie jakiegoś przepisu, który przewiduje jej użycie
icon_smile.gif
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
dziękuję Mała Mi, dojrzałam że ona Garam, dałam trochę do krewetek w warzywach, pasowała
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Doris, do krewetek (oraz kurczaka) pasowała by każda z wpisanych tu mieszanek, nie ma obaw
icon_smile.gif
.
Do marynowania można użyć jogurtu (np.w tandoori masali, ale tak naprawdę, to we wszystkich - czyni mięso delikatniejszym) lub nie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: