sorbet serowo-cytrynowy - przepyszny

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
obiecany przepis bazowany na pomyśle Gordona, ale baaaardzo zmodyfikowany z braku oryginalnego fromage frais, śmietany double cream i creme fraiche
icon_lol.gif


moja wersja
100 g serka homo np. rolmlecz
2-3 łyżki jogurtu bałkańskiego light
2-3 łyżki śmietany 36% np. piątnicy*
2-3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany np. rolmlecz*
Syrop zagotowany z 350 ml wody, 225 g cukru, schłodzony
4 łyżki soku z cytryny
ptasie mleczko (cytrynowe lub waniliowe)- opcjonalnie*

Do syropu mocno schłodzonego dodać sok z cytryny. W misce wymieszać cały nabiał (schłodzony rzecz jasna), wymieszać z syropem, mrozić w maszynce. Pod koniec mieszania dodać ptasie mleczko cytrynowe lub waniliowe pokrojone ma mniejsze kawałki. Domrozić w lodówce. Zjeść w ciągu 3 dni, bo jak to nabiał, potem traci. Ale schodzi błyskawicznie, więc nie ma się o co za bardzo martwić

* jeśli ktoś liczy kalorie, w ogole nie dawałabym śmietany i ptasiego mleczka - lub jeśli ktoś liczy, ale niezbyt rygorystycznie nie dałabym samej smietany 36%
icon_lol.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wczoraj znow robilam, tym razem dałam
250 g serka fromage frais z Lidla waniliowego 0,2 % tłuszczu (moze byc inny homogenizowany)
3 łyżki bałkana light
2 łyżki śmietany piątnicy 36%
syrop z 350 ml wody i 180 g cukru _ sporo soku z cytryny - ale NIE DAŁAM CAŁEGO, daje na oko potem do masy


i kawalki czekolady pod koniec mieszania, mniam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To sa raczej lody niz sorbet. Sorbet jest robiony z owocow i cukru, czasem z dodatkiem bialka ewentualnie likierow.
Tu sa definicje / po wlosku niestety /:
http://www.ilgelatieresiciliano.com/gelato.htm
Sorbet mozna inaczej nazwac lodami na wodzie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Linn, powyższy przepis jets jak najbardziej na wodzie - jest jej aż 350 ml, więc nie wiem, w czym problem.
To jest sorbet i tyle.

Jeśli już jestesmy przy definicjach, to lody w klasycznym rozumieniu są na bazie creme anglaise.
np Twojego deseru śmietanowo-pomarańczowego albo zamrozonego jogurtu ja z kolei nie nazwałabym lodami, tylko... hm... parfait i frogurtem
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Na wodzie zamiast mleka czy smietany. Tu jest jeszcze smietana, serek i jogurt. Jak na sorbet to za duzo.
Tu sa definizje po wlosku, ale znajdziesz je i w innych jezykach. To zadna tajemnica.
http://www.ilgelatieresiciliano.com/gelato.htm
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Linn @ 17 Jun 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=523132Na wodzie zamiast mleka czy smietany. Tu jest jeszcze smietana, serek i jogurt. Jak na sorbet to za duzo.
Tu sa definizje po wlosku, ale znajdziesz je i w innych jezykach. To zadna tajemnica.
http://www.ilgelatieresiciliano.com/gelato.htm
ale za dużo według kogo? Ciebie? Wybacz, ale Gordon Ramsay, ktory nazwal ten deser sorbetem (a w ksiazce jest oddzielny rozdzial dla lodow, oddzielny dla parfait, oddzielny dla sorbetow i oddzielny dla granit) jest dla mnie nie co wiekszym autorytetem - i to jak dobral przepisy mnie bardziej przekonuje niż jakaś strona napisana przez nie wiadomo kogo.
Nieważne zresztą, mam już dość tych wszystkich dyskusji nazweniczych, które do niczego nie prowadzą.
Juz w wątku w Niebie pisalam, ze ja najchetniej przydzielalabym mrozonym deserom nazwy, dopiero po spróbowaniu ich, a nie na podstawie skladnikow.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
aktualizuję, że w pierwszysch proporcjach był lepszy, bardziej kremowy.

obraz009eh6.jpg
 

vea

Member
Cze 16, 2007
33
0
6
jako ze lody cytrynowe sa moimi ulubionymi, nie moglam nie sprobowac
icon_mrgreen.gif
jako ze nie mam maszyny do lodow musialam je co jakis czas mieszac
icon_rolleyes.gif
wlozylam do zamrazarki zbyt pozno i musialam siedziec do czwartej nad ranem w kuchni
icon_redface.gif
ale zdecydowanie bylo warto
icon_lol.gif