Pieróg krucho-drożdżowy z kaszą gryczaną i serem*

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
W moim domu robi się dwa rodzaje pierogów- "ruskie" i "wiejskie". Z czego robi się i jak smakują pierogi ruskie to chyba nie muszę pisać, bo każdy wie
icon_smile.gif
natomiast pierogi wiejskie to potrawa regionalna, charakterystyczna dla lubelszczyzny; nadzienie w nich składa się głównie z kaszy gryczanej i białego sera. Moja Babcia ponadto uwielbiała taki farsz zapiekany w cieście krucho-drożdżowym, więc pod jej inspiracją, nadzorem i opieką powstał taki oto przepis i jego rezultat w postaci pysznego, wiejskiego pierogu (pieroga?)
icon_biggrin.gif


piergazr7.jpg


składniki na ciasto:
2 szkl. mąki
1/2 kostki margaryny
25 g drożdży
1/4 szkl. mleka
1 łyżeczka cukru
1 żółtko

składniki na nadzienie:
100 g kaszy gryczanej
250 g białego sera
1 jajko
1 łyżeczka soli
ewentualnie- kilka listków świeżej mięty

Mleko podgrzać, dodać cukier i drożdże, rozetrzeć łyżeczką. Mąkę posiekać z margaryną, dodać rozczyn i żółtko, wszystko razem zagnieść na elastyczne i gładkie ciasto.
Kaszę ugotować i ostudzić, zagnieść z solą, jajkiem i białym serem, dodać drobniutko posiekaną miętę.
Blaszkę o wymiarach mniej więcej 15x20 cm wyłożyć folią aluminiową i połową ciasta. Nałożyć nadzienie, przykryć rozwałkowaną cienko drugą połową ciasta, zlepić brzegi. Wierzch nakłuć widelcem i posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec ok. 45 min w temp. 150 st. C, aż powierzchnia piegora będzie rumiana, a brzegi będą odstawać od ścianek blaszki.
Pieroga podaje się na zimno, po ostygnięciu, gdyż wówczas nadzienie staje się odpowiednio zwarte. Można przechowywać w lodówce. Pyszne ze szklanką mleka (podpowiada Tata).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Tak, tak znam te pierogi, u mnie w domu też się je robi.Pyyycha
mniam.gif
 

anowid

Member
Lut 19, 2007
562
0
0
Paulinko, ja też z Lubelszczyzny i potwierdzam, moja babcia też robi takie pierogi ... oj dobre takie świeżutkie
icon_biggrin.gif
np. maczać w gęstej śmietanie ... ojej
lecker.gif

Podpowiem tylko, że u mnie w domu częściej lepi się pojedyncze pierogi, tj. robi się kulki z ciasta, rozciąga, nakłada się farsz, zlepia i układa w blaszce z małymi odstępami. Podczas pieczenia one się zlepią, ale łatwo można je potem od siebie oddzielać
icon_biggrin.gif
Uwielbiam jeszcze takie pierogi, np. po 2-3 dniach przekroić na pół i na tłuszczu przesmażyć, układając kaszą do patelni, tak aby kasza i ciasto przylegające do patelni były brązowiutkie ... oj dobre
mniam.gif


Polecam przepis, taka prawdziwe lubelska potrawa.
Zapachniało mi domem …
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Super pomysł
daumen.gif
Mam nadzieje, że w domu beda chcieli jesć, bo sami dziwacy
baa.gif
 

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Przypomniałaś mi smak dzieciństwa...
icon_smile.gif

Tylko że wtedy fanatycznym amatorem tych pierogów (bo u nas były to pierogi z ciasta na drożdżach, tyle, że wielkości armatnich kul) był mój brat, nie ja ;)
TERAZ dopiero z przyjemnością zjadłabym sama, echhhhhhhh........................................................

Acha, w moim rodzinnym, lubelskim domu do środka dodawało się czasem trochę mięty
icon_smile.gif
Nie zawsze.

Twój pieróg jest przepiękny, dziekuję za przywócenie mi tamtego smaku...
icon_smile.gif

Pozdrawiam krajankę !
icon_smile.gif
 

miszka52

Member
Paź 29, 2006
1,307
0
0
Muszę wypróbować...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja tez potwierdzam, pierogi wiejskie z kasza i bialym serem uwielbiam,takie zwykle z pierogowego ciasta i gotowane, ale bron Boze z mieta, wszyscy w moim domu lubia z mieta ale ja nie. A takiego "pieroga" pieczonego tez glownie pokolenie mojej babci robilo, ale w ciescie drozdzowym, ja tez od czasu do czasu tak robie. Jednak Twoj tak bosko wyglada, ze chyba, sprobuje tym razem w krucho-drozdzowym. Piekny!
Ja do farszu nie daje jajka daje natomiast troche cukru, bo moj farsz taki lekko slodkawy musi byc.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: