Ostry sos z rabarbaru

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,373
3,643
113
Ostry sos z rabarbaru

Źródło przepisu - "Przetwory domowe czyli spiżarnia babci Teodory" pod redakcją Jana Rogali

Składniki:
1 kg rabarbaru, pokrojonego w małe kawałki
1/2 kg cukru
2 łyżki octu winnego
4/5 szklanki posiekanej cebuli
1 szklanka rodzynek
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka imbiru
1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego

Wykonanie:
Wszystkie składniki sosu wymieszać w garnku i gotować na słabym ogniu do 40 minut, aż zgęstnieje.
Po ostygnięciu wkładać do czystych słoików. Dobrze zamknąć. Doskonały dodatek do mięs pieczonych i z rusztu.


Moje uwagi:
Od siebie dodałam jeszcze około szklanki rozgotowanych i przetartych przez sito czerwonych porzeczek wymieszanych z czerwonym agrestem, dzięki czemu sos ma piękny, czerwonobrązowy kolor.
Imbir dałam świeży, ocet - z czerwonego wina. Sos wkładałam do słoików gorący i dla pewności pasteryzowałam około 15 minut.
Na gorąco bardzo mi smakował - mam nadzieję, że na zimno będzie równie pyszny.
icon_smile.gif

sos_z_rabarbaru_do_mi_s.jpg

Na zdjęciu po lewej - pikantna pasta z rabarbaru:
https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=20981
 

Załączniki

  • sos_z_rabarbaru_do_mi_s.jpg
    sos_z_rabarbaru_do_mi_s.jpg
    25 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,373
3,643
113
Póki pamiętam, muszę wpisać na listę obowiązkowych przetworów.
Wyśmienity, zwłaszcza do pasztetów.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
A dobry na zimno?
icon_wink.gif


Skladniki jak na relisz...podoba mi sie...
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
zapisuje Joanno; ja robie cos podobnego a la chutney, skladniki sa praktycznie te same tylko w troche innych proporcjach; i dodaje tez odrobine zmielonych gozdzikow i troche pieprzu Cayenne; a ocet daje jablkowy i brazowy cukier; bede robic w tym roku wiec chetnie zrobie obydwa, dla porownania
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,373
3,643
113
tatter @ 15 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=691513A dobry na zimno?
icon_wink.gif
Dobry? Nie - wyśmienity!
icon_wink.gif


Bea73 @ 22 Apr 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=694882zapisuje Joanno; ja robie cos podobnego a la chutney, skladniki sa praktycznie te same tylko w troche innych proporcjach; i dodaje tez odrobine zmielonych gozdzikow i troche pieprzu Cayenne; a ocet daje jablkowy i brazowy cukier; bede robic w tym roku wiec chetnie zrobie obydwa, dla porownania
icon_smile.gif
Polecam.
icon_smile.gif

I proszę o przepis na chutney - też zrobię dla porównania.
icon_smile.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Zrobiłam wczoraj. Bardzo smaczny, choć dla mnie nieco za słodki. Ale dla mnie ostatnio wszystko za słodkie. Za to zupełnie nie jest ostry i nie bardzo rozumiem, patrząc po składnikach, z czego miałaby ewentualna ostrość wynikać.

Dla porównania zrobilam też chutney Bei: http://www.beawkuchni.com/2008/05/rabarbarowe-przetwory.html . Tutaj obcięłam cukier o połowę. I też mi za słodko. Nadal stosunek iwagi cukru do rabarbaru jest większy niż u Joanny.

Chyba bardziej mi pasuje sos Joanny, bo jest bardziej kwaskowy. U Bei zaś bogactwo przypraw i cudny zapach. Na pasztecie jedno i drugie dobrze smakuje i wtedy słodycz jest też mniej odczuwalna. Z kozim serem bardziej smakował sos Joanny.