Bliny ziemniaczane wg Anieli Rubinstein*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Bliny ziemniaczane

Źródło przepisu - Aniela Rubinstein "Kuchnia Neli"

Składniki:
4 duże ziemniaki
1 stołowa łyżka utartej cebuli ( wg uznania)
2 jajka
smalec lub olej do smażenia
śmietana jako dodatek

Wykonanie:
Ziemniaki obrać i utrzeć na drobnej tarce. Jajka ubić. Tuż przed smażeniem masę ziemniaczaną odcisnąć tak, by płyn spłynął do podstawionej miseczki. Po kilku minutach skrobia osiądzie na dnie miseczki. Ostrożnie odlać płyn, tak, by skrobia pozostała w naczyniu. Dodać do niej masę ziemniaczaną i ubite jajka. Dobrze wymieszać i ewentualnie posolić.
Bliny smażyć na średnim ogniu na złotobrązowy kolor. Podawać ze śmietaną.

Moje uwagi:
Na jeden blin biorę czubatą łyżkę masy i dość cienko ją rozsmarowuję na patelni.
Są świetne - chrupiące i pachnące.
mniam.gif

Dla mnie dużo smaczniejsze niż placki z mąką.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Bardzo mi smakowały:) w smaku przypominają nasze placki ziemniaczane, tylko są mniej zbite:)

bliny_ziemniaczane1.jpg
 

Załączniki

  • bliny_ziemniaczane1.jpg
    bliny_ziemniaczane1.jpg
    38.1 KB · Wyświetleń: 51

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Atina, pięknie wyglądają te Twoje bliny! Mają śliczny kolor, zjadłabym chociaż jednego...
mniam.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Robiłam je dziesiątki razy z Kuchni Neli. Książka jest znakomita, u mnie "zaczytana" do ostatniej fruwającej kartki. Ostatnio zabrałam się za jej sklejanie. Bliny ziemniaczane są stałym punktem repertuaru rodzinnych i towarzyskich posiedzeń, jeśli chcę zaskarbić sobie łaski biesiadników.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie wytrzymałam i zrobiłam je dzisiaj na kolację z połowy porcji. Pora dość wczesna, akurat z interesem przyszła sąsiadka. Więc szybko dodatkowy talerz i sztućce, no i, ku mojej radości, po blinach ani śladu. Sąsiadka nie mogła się nadziwić, że te placki kartoflane takie kruche, nie gumowate, jak jej zazwyczaj wychodzą. Oprócz kolacji dostała przepis i obie byłyśmy bardzo zadowolone. Podziękowania za przepis od sąsiadki i ode mnie.
wink.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Joanno, jakie one są dobre!!! Bardzo dziękuję Ci za ten świetny przepis - wychodzą idealne, a przy tym są naprawdę łatwe. Podałam je inaczej niż sugerowałaś, bo nie ze śmietaną, a z zieloną soczewicą w pomidorach z pieczarkami i cebulką.

Zdjęcia są jakie są, ale to dlatego, że nie ma się ochoty na zabawy z aparatem gdy jest się głodnym, a na talerzu leżą TAKIE placki.

Polecam wszystkim!
 

Załączniki

  • ziemniaczane2.JPG
    ziemniaczane2.JPG
    23.8 KB · Wyświetleń: 7
  • ziemniaczane.JPG
    ziemniaczane.JPG
    37.3 KB · Wyświetleń: 7

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
dziwne.... Moj tata tak właśnie robił placki ziemniaczane, teraz ja robie tak samo. Nie wiedziałam, że to bliny - dla mnie były to zawsze pyszne placki ziemniaczane
mniam.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Iva @ 25 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=839081dziwne.... Moj tata tak właśnie robił placki ziemniaczane, teraz ja robie tak samo. Nie wiedziałam, że to bliny - dla mnie były to zawsze pyszne placki ziemniaczane
mniam.gif
Wydaje mi się, że nazwa 'bliny' jest raczej symboliczna - wszak ani tu drożdży, ani mąki gryczanej. Tak czy owak, czy bliny czy placki - przepyszne!
 

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
właśnie zabieram się za tarcie ziemniaków
icon_smile.gif
pytanko mam, bo boje sie że nie wyjdą: 4 duże ziemniaki to tak na oko będzie wagowo ile? no i z tej porcji wychodzi placów dużo?

wiem wiem że pytania błahe ale ja mam talent do psucia rzeczy najprostszych

z góry dzięki za odpowiedź
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Lud_ @ 27 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=840012Wydaje mi się, że nazwa 'bliny' jest raczej symboliczna - wszak ani tu drożdży, ani mąki gryczanej.
Bliny na kresach wschodnich i na Litwie (skąd pochodziła pani Aniela) to bardzo pojemne pojęcie, od placków ziemniaczanych po naleśniki.
icon_wink.gif



ewa1203 @ 24 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=8773254 duże ziemniaki to tak na oko będzie wagowo ile? no i z tej porcji wychodzi placków dużo?
Zważyłam - około 600 - 650 g. Niestety, nie wiem, ile wychodzi placków. Nie liczę.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
dzięki za szybką odpowiedź... moje tarcie się opóźniło ale na pewno dziś będzie... czyli myślę ze z podwójnej porcji dziś będą placki bom się rozpędziła ze struganiem :D
 

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
zrobione
icon_smile.gif
z podwojnej procji jak sie okazalo
icon_smile.gif
wg konsumujacych bardzo smaczne... nie mam porównania tych placków z tymi do ktorych dodaje sie mąki bo ja nie jadlam ale ogólnie wszytskim smakowało... mała modyfikacja: wegeta i czosnek, ponoć lepsze niż z zamym pieprzem i solą;) na stałe wpisane do zeszytu
icon_smile.gif
dzięki!
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
006.JPG

6 duzych ziemniakow,1 cebula,zabek czosnku,2 jajka,3 lyzki bulki tartej,1 lyzka kwasnej smietany,sol,pieprz.

Gesty kefir do popicia.


lecker.gif
 

Załączniki

  • 006.JPG
    006.JPG
    114.7 KB · Wyświetleń: 37
Ostatnią edycję dokonał moderator:

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Zrobilam dzis na obiad, byly bardzo smaczne. Ziemniakow nie tarkowalam tylko potraktowalam w sokowirowce, nie musialam juz odcedzac wody z ziemniakow
icon_smile.gif
byly bardzo smaczne podalam je z karkowka w sosie i zielona fasolka bardzo smakowalo mnie i mojemu mezowi
icon_smile.gif
dziekuje za przepis
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Bardzo dobre
mniam.gif
Wyszły mi delikatniejsze i rzeczywiście takie mniej zbite. Miałam jedynie wrażenie, że bardziej chłoną tłuszcz niż takie "zwykłe" placki ziemmniaczane ale i tak
lecker.gif