Babka ponczowa

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
ciasto:

500g maki
80g cukru
ok 1/4 l mleka
4 żółtka
4 białka
15 - 20 dkg masła
sól
2 dkg skórki pomarańczowej
4 dkg drożdzy
wanilia


poncz:
1/3 l wody
20dkg cukru
rum
sok z cytryny lub kawasek cytrynowy do smaku

Z drożdzy jak zwykle przygotowac zaczyn. Potem z reszta składników wyrobić dobrze ciasto i zostawić pod przykryciem do wyrośnięcia aż podwoi objętość.
Potem wlac do 2 wysmarowanych foremek babowych i znów zostawić do wyrośniecia. Piec ok 1 godziny ale to zalezy od kształtu i wielkości foremek. Sprawdzic patyczkiem jak suche i rumiane to dobre
Kiedy ostygna ponakłówać dobrze wykałaczka długa taka do szaszłyków i nasączyc ponczem. Składniki ponczu wystarczy zagotowac o ostudzic.
Baby polac lukrem albo posypac cukrem pudrem.

Mysle ze spokojnie można zrobić te babki w foremkach do mufinek albo donat co sprawdzi Beata i zrobi relacje bo ja na razie robiłąm w foremce do mufinek tylko :mrgreen:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No to zrobiłam już. Jeszcze się nasączają tym ponczem, ale już jedno ciastko zjadłam ( bo upiekłam w foremkach na donaty). Dobre są, ale nie wiem jakie powinno być ciasto. Jak wyrabiałam to było strasznie rzadkie, trochę mąki dosypałam ale może nie powinnam? Może powinno być takie lejące? Powiedz Iguano. Ciasto w środku jest takie mocno zbite,chociaż miękkie i jak narazie to ten poncz mi trochę spłynął na talerz i one tam w nim leżą ( w tym ponczu :mrgreen: ) i nasiąkają. Czy tak powinno być?
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Ja robie jedną wielką babe. Coasto faktycznie jest lejące. Nakłuwam patyczkiem i jak polewam to raczej poncz wsiąka.

Jak smakowało?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Zapomniałam napisać wtedy jak to robiłam i dopiero teraz mi Iva przypomniała :oops: . Tak jak mówiłam wcześniej ten poncz mi nie chciał wsiąkać w ciastka, pewnie za bardzo mi się wysuszyły albo co? W smaku były raczej dobre ale nie zachwyciła mnie konsystencja po upieczeniu, pewnie za dużo mąki dosypałam, bo wydawało mi się za rzadkie i dlatego się takie zbite i twarde zrobiły. Od tego mojego debiutu już więcej nie powtarzałam tego przepisu, ale tylko dlatego, że nie miałam czasu. Pewnie zrobię jeszcze co najmniej raz bez dosypywania mąki i zobaczymy jak wtedy wyjdzie.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Moze jak są takie małe to trzeba je krócej piec, tak tylko żeby był suchy patyczek. Ciasto żadkie jest bo ja je wlewam to foremki z kominkiem jak zwykłe takie ucierane i wyrabiam mikserem.
 

miszka52

Member
Paź 29, 2006
1,307
0
0
Kiedyś miałam wycinek z gazety jakiejś tam na cudowny przepis na ponczową babę, która zawsze się udawała. No i go wcięło już daaaawno. Od tej pory szukam, próbuję... I ciągle nie mogę trafić na ten właściwy i wielokrotnie wypróbowany. Baby same w sobie są nawet OK, ale nasączane już nie tak. Najczęściej albo tego ponczu nie chłoną, albo robią się rozpaćkane.
To chyba musi być odpowiednie ciasto, żeby po nasączeniu nie traciło sprężystości. No właśnie takiego poszukuję. Może to będzie takie właśnie moje wymarzone?
Czy ktoś jeszcze piekł babę z tego przepisu i ma jasiek z nią doświadczenie?

Iguana, jakie masło dodajesz do ciasta? W kawałkach czy rozpuszczone?