Masło dyniowo-jabłkowe

Pysia

Member
Sie 11, 2005
962
0
0
Pyszne i aromatyczne "masło" z dynii.  Zapach unosi się w całym mieszkaniu.
Przepis pochodzi z http://blog.fatfreevegan.com/2006/10/pumpk...ple-butter.html

Masło dyniowo-jabłkowe

1/2 szklanki jasnych rodzynek
3/4 szklanki soku jabłkowego
2 szklanki musu z dynii
1,5 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki imbiru
3/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki zmielonych goździków
1/2 szklanki musu jabłkowego
1/4 szklanki nektaru agawy lub jakiejś innej substancji słodzącej np. syrop klonowy , miód (ja dałam syrop klonowy)
1/4 szklanki cukru ( u mnie trzcinowy)
szczypta soli

Rodzynki namoczyć w soku ,gotować aż napęcznieją i wchłoną sok. Następnie zmiksować na purre. Wymieszać wszystkie składniki i gotować na małym ogniu około godziny aż masa będzie gęsta.
 

Załączniki

  • mas_o.JPG
    mas_o.JPG
    71.5 KB · Wyświetleń: 0
  • MAS_O_3.JPG
    MAS_O_3.JPG
    58.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Ciekawy i kuszacy przepis, robilam kiedys cos w stylu smarowidla z dyni, ale wyszlo bez wyrazu i mdle. Dodatek rodzynek i przypraw na pewno zmienilby postac rzeczy. A zdjecia ladne i cieple.
daumen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,280
3,521
113
Pysiu, kapitalny przepis wyszukałaś.
Zrobiłaś na bieżące zużycie czy zapasteryzowałaś?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
A wiecie jakie byloby pyszne gdyby dodac z 25g masla....pycha!
icon_wink.gif
 

Pysia

Member
Sie 11, 2005
962
0
0
Mus przygotowywałam tak jak doradziła mi Joanna. Ugotować kawałki dyni na parze i zmiksować blenderem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Bardzo podoba mi sie ten przepis. Zrobilam wczoraj w leciutko zmodyfikowanej wersji:

- nie mialam imbiru, wiec go zastapilam kardamonem,
- zainspirowana tradycyjnymi przepisami na portugalskie dzemy dyniowe dodalam otarta skorke z pomaranczy;
- rodzynki zastapilam lekko uprazonymi platkami migdalowymi, dodalam na sam koniec.
- nie mialam syropu klonowego, wiec dalam pol szklanki cukru i dobra lyche miodu.

Jablka i dynie ugotowalam na parze - potem rozgniotlam widelcem, nie miksowalam na pure. Nie trzeba bylo gotowac godziny - pol wystarczylo.

Zapach zniewalajacy. Konsystencja rzeczywiscie maslana, choc z uwagi na to ze miksowalam nie jest az tak gladka.

Zostalo mi jeszcze pol dyni melonowej (o ile sie nie myle), wiec bedzie powtorka w wersji oryginalnej. Wyszly mi 2 sloiczki. Dziekuje za przepis
icon_smile.gif


IMG_0414.JPG
 

Załączniki

  • IMG_0414.JPG
    IMG_0414.JPG
    28.1 KB · Wyświetleń: 1

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Słow się rzekło i słoiki juz zapasteryzowane. Robilam z podwjnej porcji, zamiast rodzynek - suszone morele. Nie zmiksowałam co prawda, bo nie miałam sprzętu, ale się jakoś rozleciały i wyszło smarowidło pierwsza klasa. Mlask. A, dodałam miodu gryczanego w charakterze substancji słodzącej i zwykły cukier w ilości przepisowej. Wyszlo mi 4,5 słoika standardowego dzemowego
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Mnie z morelami bardzo pasuje, ale rodzynki są jednak słodsze. Moze będziesz musiała zwiększyć ilość cukru w przepisie.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Proszę bardzo, jak robiłam z płatkami to, o ile dobrze pamietam, dodawałam rodzynki. Można dać i mielone migdały, nic nie stoi na przeszkodzie. Połączenie jabłek i migdałow jest genialne.
W wersji z morelami nie dodawałam musu jabłkowego, ale samą dynię, a morele ugotowałam w soku jabłkowym.
Rób, rób nie pożałujesz.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: