Pepparkakory Malgosimi

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Moje najulubieńsze pepparkakory:
obraz189ei4ck8.jpg


20 ml wody
30 ml śmietany 30%
50 ml syropu złotego
60 g cukru drobnego
60 g masła

200-250 g mąki
1/2 łyzeczki sody
1 łyzeczki imbiru
1,5 łyzeczki cynamonu
0,5 łyzeczki mielonych goździków

Zagotować wodę, kremówkę, syrop, cukier i masło. Przesiać suche, połączyć z zagotowaną masą, dobrze wyrobić. Ciasto ma być gęste ale musi się dać się wylać z miski (można więc nie dać całości sypkich!). Żeby ułatwić sobie późniejsze wałkowanie należy ciasto przelać na folię spożywczą dość cienką warstwą, przykryć drugim kawałkiem folii, zawinąć brzegi i dopiero wtedy schować do lodówki na noc. Jeśli rano ciasto będzie bardzo twarde, czekamy aż trochę się ociepli i wałkujemy bardzo cienko. Piec w ok 180 st z termoobiegiem (ok 7-8 minut)

*koniecznie przesiać suche
*jak wyjdzie soda, można użyć proszku. Tak mi się stało ostatnio i nie było żadnej różnicy
*podane przyprawy są używane w pepparach z IKEI, ale i też bardzo smakują z przyprawą kotanyi.
*jeśli chodzi o syrop to genialny jest firmy Silver Spoon - i tani
*ja je robię megacienkie, jak widać na zdjęciu, tak jak powinny wyglądać pepparkakory. Najpierw wałkiem lekko wałkuję, a potem przepuszczam przez maszynę do makaronu (po dwa razy na 1, 2 i 3 biegu)
*porcja na ok 4 blachy. Na święta to poczwórna koniecznie, ale ja się przy pierniczkach nudzę, więc dlatego podaję taką małą porcję - na jedzenie ot tak, jak się komuś zachce pierniczków.
*zrobiłam to ciasto też do gwiazdek na choinkę, wałkowałam dużo grubiej i piekłam baaardzo mocno. ciekawe jak długo się będą trzymać.
*nie odmierzam składników co do grama i mililitra - syrop leję od razy do garnka na oko na przykład.
* można je wykonać metodą jak patee sucre, czyli utrzeć masło z cukrem, dodać kremówkę i syrop, krótko utrzeć. Dodać przesiane i dobrze wymieszane sypkie składniki. Można też posiekać w malakserze jak na kruche. Takie ciasto jest jeszcze bardziej kruche, ale trudniej się je wałkuje.
*w składzie pierników z ikei jest margaryna zamiast masła i woda zamiast śmietany. Takie też są smaczne, ale te które podałam powyżej są moją wersją finalną na rok 2007 i te będę robić w 2008.



 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
my z Dziunią kupiłyśmy w Kuchniach Świata, ja w Warszawie, Dziunia w Gdańsku. Producentem jest Silver Spoon, a melasa tej firmy jest też w Bomi i Piotrach i Pawłach, więc pewnie i syrop dojedzie.
Poza zastosowaniem pierniczkowym, jest tez pyszny do gofrow, nalesnikow itp. Bardzo smaczna sprawa!
ok 700 g kosztuje 11 zł, wiec wychodzi ekonomicznie dosc.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,416
113
A czy mogłabyś pokazać butelkę? Łatwiej będzie szukać, bo w "moich" dwóch sklepach Bomi niestety nie ma się kogo pytać.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
w zasadzie to tak sie zastanawiam, czy sztuczny miod nie bylby dobrym zamiennikiem... nigdy nie jadlam i nie wiem jak smakuje... Jesli lekko karmelkowo i delikatnie, to OK.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hazo @ 4 Nov 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=615187A czy mogłabyś pokazać butelkę? Łatwiej będzie szukać, bo w "moich" dwóch sklepach Bomi niestety nie ma się kogo pytać.
o, to jest to http://www.silverspoon.co.uk/home/products...ng/golden-syrup

W Piotrze i Pawle widzialam z kolei ostatnio jakis cukier firmy, która produkuje tez ten Ljus Sirap (czyli szwedzki syrop ktorego oni uzywaja oryginalnie do pepparkakorow, a ktory tez tak jak golden syrup jest inwerowanym syropem cukrowym). Jesli ktos go wypatrzy, to napewno warto o tym wspomniec na forum. Ljus sirap wyglada tak:
http://www.danisco.com/cms/connect/retail/...as/syrup+light/
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
niestety nie, tamten jest zloty i bardziej gesty napewno.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
i to nie jest to samo co np. syrop klonowy czy z agawy? czy tez mozna by ich zamiennie uzyc??
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie, oczywiscie, ze nie
icon_smile.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,416
113
Gdzieś czytałam, że klonowym nie można zastąpić, bo to zupełnie nie ten smak.
A ja czekam na przesyłkę między innymi z syropem z tapioki. Ciekawa jestem, jaki to będzie smak i może da się użyć do pierników.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
tak, klonowy smakuje zupelnie inaczej i ma calkiem inna konsystencje. Z agawy mi w ogole nie smakuje
icon_smile.gif
Z tapioki nie znam...
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ale co to dokladnie jest ten golden syrup w takim razie? z czego powstaje??
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
jest to inwertowany syrop z cukru. Poszukaj w googlu, znajdziesz mnostwo szczegolow
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Nie pamiętam co to były za pierniczki ale kilka lat temu z powodu niemania zastąpiłam złoty syrop płynnym miodem sztucznym i ta zamiana okazała się bardzo dobra, od tamtej pory używam stale
wink.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ja jednak będę w opozycji do miodu sztucznego
icon_mrgreen.gif
IMHO ma on zbyt wyraźny aromat, który w przypadku pepparkakorów nie jest w ogóle pożądany. Miód sztuczny pachnie po prostu zbyt mocno miodem, złoty syrop jest znacznie bardziej łagodny.
No i zapomniałam napisać o pierniczkach
icon_mrgreen.gif
Wyglądają idealnie, a jeśli tak też smakują to muszę je zrobić koniecznie, ale poczekam jeszcze na wersję gotowaną z masłem
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: