Chutney z mango*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Składniki:

mniej więcej z tego przepisu: tiny.pl/1zrq ale nie dodałam czarnuszki i chilli, za to
dodałam jedną cebulę pokrojoną w kostkę i 3 łyżki octu winnego, a przyprawy najpierw
lekko roztarłam w moździerzu

- 2 średnie bardzo dojrzałe mango
- 2 łyżki oleju
- 2 suche papryczki chilli
- 2 ziarna pieprzu czarnego
- szczypta kuminu
- 1/4 łyżeczki nasion kolendry
- 1/4 łyżeczki nasion czarnuszki
- 1/4 łyżeczki nasion gorczycy
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1/4 łyżeczki papryki
- 1 łyżka stołowa soku z cytryny

Obrać mango i pokroić na kawałki lub rozgnieść łyżką. Rozgrzać na patelni olej i wsypać
przyprawy oprócz papryki, którą dodajemy pod koniec. Smażyć chwilę (w tym miejscu
dodać opcjonalnie cebulę) wsypać paprykę, sól i cukier, wymieszać i dodać sok z cytryny,
zmniejszyć ogień i dodać mango. Dusić ok. 5 minut mieszając od czasu do czasu. Można
przechowywać do tygodnia w lodówce, albo zapasteryzować.

indcurry1.JPG
 

Załączniki

  • indcurry1.JPG
    indcurry1.JPG
    60.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Z czym to jadać, Dziuniu? Mam ochotę, szczególnie że w moim Kauflandzie są czasem piekne i tanie te owoce, ale jadam je tylko na surowo.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jam nie Dziunia, ale powiem Ci, ze takie mango chutney pyszne jest z popadoms, samosas, wszelkich bhajis, pooris, a nawet lyzka lub dwie dobrego mango chutney dodane do wegierskiego leczo...naprawde pyszne!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Tatter, jakie perspektywy!
icon_eek.gif
lecker.gif
mniaaaam.
mniam.gif
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Gohha, jak juz Joanna napisała w spożywczym nasiona kolendry są normalnie dostępne, no może w tych większych spozywczych
icon_wink.gif
Ja polecam kupowanie przypraw w Kuchniach Świata o ile masz taka mozliwość, te indyjskie (tzn. chyba nie do końca bo zdaje sie że angielskie
icon_wink.gif
) są bez porównania lepsze niż te firm dostępnych powszechnie w sklepach.

Buka, Tatter juz podpowiedziała
icon_smile.gif
My jemy ten chutney głównie do indyjskich curry i ryżu, ale M lubi go jeść do kanapek z wędliną
icon_smile.gif
 

gohha

Member
Sty 12, 2005
2,824
0
0
dzięki dziuniu bo mam ochote na chutney twój właśnie a że w zeszłym tygodniu lidl dał czadu i mango były po 99 groszów to zakupilam sztuk cztery
icon_smile.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Też korzystam z promocji na mango i wtedy własnie robię chutney
icon_smile.gif
Mam nadzieję, że będzie Ci smakował
icon_smile.gif
 

gohha

Member
Sty 12, 2005
2,824
0
0
fajny ten chutney - kolendry nie miałam ;) dałam czerwona cebulke i ocet balsamicco, i brązowy cukier; smaczne takie z nerwem
daumen.gif
polecam
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Zrobiłam...mniam!
Trochę odeszłam od przepisu, bo miałam tylko jedno mango, do tego średno dojrzałe.
Dorzuciłam jedną brzoskwinę z puszki, dodałam jeszcze kandyzowany imbir (pięknie się połączył)i kawałek cebuli.

Zjadłam... z kanapką z serem żółtym. Na obiad miałam coś innego, a ilość chutney była taka 'na próbę' tylko.
Na pewno zrobię jeszcze raz kiedyś !
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Dziuniu, chciałabym zrobić ten chutney na niedzielę (do Twojego kurczaka po indyjsku), ale udało mi się kupić tylko takie mango:
mango1b.jpg
- zielone z czerwonym rumieńcem.
Gdzie go trzymać, żeby trochę dojrzało, a jeśli zrobię z takiego to czy chutney będzie zjadliwy? Może dłużej go poddusić?
 

catparker

Active member
Cze 14, 2007
724
43
28
ja jak chcę żeby mango dojrzało to trzymam go w misce razem z jabłkami tak około tygodnia, a jeżeli jest bardzo zielone to dłużej.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja zostawiam w torebce, tak jak kupuje, w szafce (zeby farfoclowato nie wygladalo na blacie).

Jak juz rozkroilas to probowalas czy dojrzale jest? Bo one nie zawsze sa czerwone
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Ker, nie kroiłam. Na razie leży na blacie w kuchni i zaczęło lekko żółknąć.
daumen.gif
Potrzymam je do soboty. Mam nadzieję, że dojrzeje.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Powinno sie dac ucisnac kciukiem.
Nie za bardzo, jak przejrzale tez niedobre.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jak Ker słusznie zauważyła, nie zawsze brak czerwonego koloru oznacza, że owoc nie jest dojrzały. Wystarczy, że rumieniec jest po jednaj stronie. Najważniejszy jest w sumie zapach - intensywny, słodki, mangowy. Zielone/niedojrzałe tak nie pachną.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Dziękuję, ale jeśli owoc byłby miękki i dojrzały nie pytałabym gdzie go trzymać, żeby dojrzał. Pokazałam na zdjęciu, jak wyglądał kupiony. Był bardzo twardy i stąd moje pytanie do autorki przepisu, która napisała w nim, że mango ma być bardzo dojrzałe. Tak, jak napisałam wyżej potrzymam do soboty i zrobię z takiego jakie będzie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: