Chleb z mąką sojową

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Ten przepis przetłumaczyła mi Trzykasienka
z strony
http://chaosqueenskitchen.twoday.net/stories/4248554/
100_0059.jpg
Chleb z mąką sojową
cytuję
,,Składniki
Zaczyn:
45g zakwasu
50 g wody (22stopnie)
90g maki pszennej typ 812
5 g mąki pszennej pełnoziarnistej

Ciasto chlebowe:
350 g wody (22 st)
150g mąki sojowej
325g mąki pszennej typ 812
25g maki pszennej pełnoziarnistej
30g maki żytniej typ 1150
125g zaczynu
10g soli

Wykonanie:
1. Zaczyn: zakwas włożyć do wysokiego naczynia, dodać wodę, zamieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Dodawać mąkę, zagnieść ciasto. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 8-12 godzin w temp. 20 stopni.
2. Ciasto: Wodę wlać do maszyny, dodać mąkę, wymieszać otrzymując niejednolite ciasto. Odstawić na 20 minut pod przykryciem w pokojowej temperaturze (rozbudowuje się gluten)
3. 125g zaczynu po kawałeczku dodawać do ciasta, dodać sól, zamieszać. (Resztę zaczynu odstawić do lodówki, pamiętając o cotygodniowym dokarmianiu)
4. Ciasto ugniatać w maszynie przez około 8-9 minut, po tym czasie przeprowadzić test (tutaj napisane jest Fenster- okno, Test, może chodzi o ten test membrany?) Jeżeli test wypadnie negatywnie, dodać testowany kawałek do ciasta i zagniatać jeszcze około 2 minuty.
5. Ciasto wyłożyć do naoliwionej miski, przykryć i odstawić na 60 minut do wyrośnięcia.
6. Ciasto wyłożyć na obsypana mąką powierzchnię, uformować prostokąt 15x 20 cm. Złożyć w kopertę (taką, w jakiej SA wysyłane listy urzędowe, czyli chyba te podłużne?) Ciasto przekręcić o 90 stopni, czynność powtórzyć. Ciasto włożyć powrotem do miski, odstawić na 2-3 godziny (ciasto powinno zwiększyć swoją objętość o 25%) Po upływie tego czasu, jeżeli po naciśnięciu ciasta placem, miejsce nacisku powoli się odbuduje to znaczy, że ciasto jest już gotowe.
7. Ciasto przepołowić, uformować 2 bochenki.
8. Odstawic w koszyczkach do wyrastania w temp. pokojowej na kolejne 1- 1,5 godz.
9. 30- 45 minut przed koncem wyrastania rozgrzać piekarnik do 230 stopni.
10. Ciasto wyłożyc na łopate podsypana mąką- ostrym nożem zrobić 4 nacięcia długości 7,5 cm i głębokości 1 cm. Ostrze noża zanurzyć w wodzie i raz jeszcze naciąć, by ciasto nie sklepiło się powrotem.
11. Ciasto przełożyc do pieca i przez pierwsze 10 minut spryskiwać piekarnik kilkakrotnie spryskiwaczem do kwiatów. Po 15 minutach, zmniejszyć temp. do 205 stopni, piec przez 25- 30 minut, aż chleby będą złotobrązowe , a końcówki lekko zbrązowieją.
12. Wyciągnąć chleby z pieca, odstawić do ostygnięcia na kratce. Odczekac minimum godzinę przed krojeniem. Przechowywać w papierowej torebce przez okres 5 dni.

Chleb jest soczysty i ma lekko orzechowy posmak."
Robiłam tak jak Trzykasienka przetłumaczyła ,tylko nie robiłam tego testu bo nie wiem co to za test
100_0056.jpg
 

Załączniki

  • 100_0059.jpg
    100_0059.jpg
    1.1 MB · Wyświetleń: 1
  • 100_0056.jpg
    100_0056.jpg
    777.1 KB · Wyświetleń: 1

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekny chlebek...i w ogole swietny przepisik znalazlas Margot...przetestuje w najblizszy weekend
icon_biggrin.gif


A test, o ktorym mowa w przepisie to na 1000% "test membrany"...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Oderwij kawalek ciasta i przytrzymujac palcami i kciukami, rozciagaj ciasto w odwrotnych kierunkach, jesli sie nie rwie i tworzy sie cos w rodzaju membrany... to znaczy, ze gluten sie wytworzyl i ciasto jest gotowe do fermentacji...
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
bardzo mi miło ,że nacięcia się podobają
knuddelz.gif
,
ten stygnie i chyba dopiero jutro go rozkroje
o piwne chleby są wspaniałe (piekłam niedawno ten na takim skondensowanym, wyparowanym ciemnym -bez zakwasu , prosty a znakomity)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: