Gulasz z cielęciny podawany w kalarepie*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Gulasz z cielęciny podawany w kalarepie
wg Karola Okrasy

Kalarepki nadziewane gulaszem cielęcym w aksamitnym sosie śmietanowym.

Składniki:

• 2 kalarepy
• 250 ml słodkiej śmietanki 30%
• 400 g schabu cielęcego
• 3 ząbki czosnku
• pomidorki koktajlowe
• 2 cebule dymki ze szczypiorem
• sól i pieprz
• oliwa z oliwek
• 2 łyżki masła
• bulion drobiowy

Wykonanie:
1. Kalarepę myjemy, odcinamy duże liście i „kapelusz” (pozostawiamy na nim odrobinę liści), wydrążamy środek (miąższ odkładamy), tak aby powstał „kubeczek” .

2. Cielęcinę czyścimy z nadmiernej ilości błon i ścięgien, kroimy w półcentymetrowe plasterki, które marynujemy w czosnku i pieprzu.

3.Wydrążoną kalarepę gotujemy 25 min we wrzątku (powinna pozostać chrupiąca); „kapelusze” wkładamy do wody ok. 10 min po „kubeczkach”

4. Mięso przesmażamy na złoty kolor, zalewamy bulionem i dusimy, dodajemy słodką śmietankę i masło.

5. Dodajemy do mięsa miąższ kalarepy przesmażony z cebulą i czosnkiem oraz połowę pomidorków koktajlowych i posiekanego szczypioru.

6. Na spód talerza wylewamy odrobinę kremowego sosu z kalarepy, na nim układamy wydrążoną kalarepę i wypełniamy ją gulaszem.

7. Nadzianą kalarepę przykrywamy „kapeluszem”, całość dekorujemy szczypiorem i pomidorkami.

Moje uwagi:
Robiłam wielokrotnie, ale najczęściej w formie uproszczonej. Nie bawiłam się w nadziewanie kalarepek gulaszem, tylko obrane warzywa kroiłam w kostkę lub w słupki i krótko dusiłam z mięsem.
Zamiast szczypioru dawałam koperek. Zamiast pomidorów koktajlowych - zwykłe, obrane i wyfiletowane. Zamiast cielęciny zazwyczaj wykorzystuję filet z indyka lub nawet kurczaka.
Danie jest pyszne, lubiane przez dzieci, godne polecenia.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,415
113
Też robię w wersji takiej, jak Twoja uproszczona, ale nie próbowałam z innym mięsem - zawsze robiłam z cielęciną. Muszę spróbować.