Pierniczki przedwojenne

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
Chyba w koncu znalazlam swoje idealne pierniczki! Przepis dostalam od kolezanki, ktora natomiast dostala od swojej kolezanki, a tamta skad miala, to nie wiem
icon_wink.gif



pierniki przedwojenne

2,5 kg maki
1 kg cukru (mozna dodać waniliowy)
1 kg miodu
0,5 kg masla
8 jaj
1 paczka kakao (200g)
3 dkg amoniaku
(zagotowac 1 szk. mleka i dodac amoniak - ma się spienic)
1,5 lyzki cynamonu
1,5 lyzki mielonych gozdzikow
1 lyzka mielonego anyzu

Zrobic karmel: 1-2 lyzki cukru i 1-2 lyzki wody, miod, cukier, maslo - podgrzac, a gdy sie rozpusci wsypac kakao, dodac przyprawy, zagotowac. przestudzic (ale nie zimne) dodac czesc maki i wymieszac. jajko rozbeltac, wlac do masy, rozmieszac, dodac pieniący sie amoniak (ciasto nie moze byc zimne, bo nie wrobi sie wiecej maki) odstawic w chlodne miejsce na 3-5 dni. potem rozwalkowac i piec w temp. 180 stopni ok 10 min.


Pokaż załącznik 20775

Pokaż załącznik 20776

a tak wygladaja od spodu:

Pokaż załącznik 20791

zrobilam z polowy porcji. Lukrowac bede w przyszlym tygodniu
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
eek2.gif
piękne! takie brązowiutkie i kształtne aż by się chciało sięgnąć i zjeść
lecker.gif

oooch muszą pięknie pachniuchować
wmann.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja się tylko kciałam spytać ile dkg ma ta paczka kakao - bo nam się piernikowanie spodobało i kto wie, kto wie... może i te piękne serducha popełnimy z moimi dziewczynami
icon_smile.gif
więc póki co rozwiewam wszelkie wątpliwości
icon_smile.gif

Trzkasienko - czy one są od razu miękkie? Czy kruchutkie raczej? Jak grubo wałkowałaś? Smarowałąś je czymś przed wstawieniem do pieca? Czy "do pudła" z nimi zaraz po upieczeniu - poproszę o jak najwięcej szczegółów.
Bo one są pięęęęęękneeeeee! Cudo poprostu!
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
dopisalam gramy do kakao
icon_biggrin.gif


one sa miekkie, takie, jakie zawsze kupowalam w Polsce.
Walkowalam je na okolo 0,5mm, niczym ich nie smarowalam- ciasto bylo idealne do rozwalkowywania, elastyczne, blyszczace... na razie wsadzilam je do puszki, w przyszlym tygodniu bede czesc lukrowac, a czesc obleje czekolada
icon_biggrin.gif

z polowy porcji wyszlo ich naprawde duzo.

rob, rob- warto!
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Uch to pewnie jutro zagniotę - dostałam dziś namiary na amoniak i jeśli tylko go dostanę to.... nawet dziś sobie foremkę zakupiłam taką duuużą serduchową, coprawda nie wykrawaczkę tylko taką Faclemanna do jajka sadzonego ale myślę że się nada
icon_smile.gif

A te twoje serducha jaką mają wielkość? Miód naturalny?

Cinka @ 14 Dec 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=637916Miód naturalny?
Co za durne pytanie - jasne że naturalny! przed wojną chyba nie było sztucznego
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

frigg

Member
Mar 23, 2006
774
1
0
gdzie ja w Gdańsku kupię amoniak _ może ktoć wie, zebym nie latała jak z wścieklizną ??? Dziunia, może wiesz TY mądra kobieto z Gdańska?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A ja nie dostałam amoniaku - ni ma... i co teraz? Proszkiem do pieczenia można zastąpić albo sodą? albo pół na pół?
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Pierniki cudownie wyglądają.
Amoniak można kupić w zwykłych sklepach spożywczych.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Na zamawianie netem już za późno - a w spożywczych nie ma... mówią babki że zamawiają od miesiąca i nic. W jednym sklepie był, dostałam namiar na niego i tam już niestety nie ma, wykupiony... trudno.
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
Strasznie spodobał mi się ten przepis, ale nie do końca pojmuje jego wykonanie...
icon_razz.gif
tzn czy mam zrobić karmel z całego cukru potem dodać miód i masło, czy zrobić karmel z tych 2 łyżek miodu i wody potem dodać miód resztę cukru i masło i razem roztopić??Ten amoniak rozumiem mam wsypać do gorącego mleka a potem wlać do masy?? I ostatnie rozumiem, że do tej ciepłej jeszcze masy mam wsypywać resztę mąki tak??;)
icon_smile.gif
icon_smile.gif


Uff ale dużo pytań ;) Ahh jeszcze jedno można je oczywiście upiec wcześniej i przechowywać w puszcze, ale czy one wtedy miękną czy pozostaną takie jak są??;)

Mam nadzieję, że ktoś rozwieje moje wątpliwości buzka :*
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,653
113
nurthena @ 7 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=772508czy mam zrobić karmel z całego cukru potem dodać miód i masło, czy zrobić karmel z tych 2 łyżek miodu i wody potem dodać miód resztę cukru i masło i razem roztopić??Ten amoniak rozumiem mam wsypać do gorącego mleka a potem wlać do masy?? I ostatnie rozumiem, że do tej ciepłej jeszcze masy mam wsypywać resztę mąki?
Karmel robisz z 1 -2 łyżek cukru z dodatkiem 1- 2 łyżek wody.
Do karmelu dodajesz pozostały cukier, miód i masło. Podgrzewasz do momentu, aż wszystko się rozpuści.
Dodajesz przyprawy i kakao, zagotowujesz ( mieszając!) i studzisz.
Do ciepłej jeszcze masy dodajesz część mąki, rozmącone jajka, spieniony, rozpuszczony w mleku amoniak i mieszasz, dodając porcjami pozostałą mąkę, aż do uzyskania elastycznego, gładkiego ciasta.

Moim zdaniem te śliczne pierniczki nadają się do przechowywania w puszkach jak wszystkie inne pierniki, a ich twardość zależeć będzie głównie od temperatury i czasu pieczenia. Niedługo mam zamiar się o tym przekonać doświadczalnie, bo planuję ich pieczenie. Dziś zagniotę ciasto.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: