Cytrynowiec Siostry Katarzyny

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
CYTRYNOWIEC

CIASTO:

1 szklanka maki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
6 jaj
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka octu

Do żółtek wsypać proszek, dodać ocet i wymieszać. Z białek ubić sztywna pianę z odrobiną soli, jak będzie sztywna dodać porcjami cukier i jeszcze troche ubijać. Połączyć żółtka z pianą, chwilkę ubijac dosypując porcjami obydwie mąki przesiane przez sitko. Na blachę wysypaną bułką tartą wyłożyć ciasto i piec jak biszkopt w 180 stopniach przez 20-25 min.

MASA:

1 szklanka cukru
1/2 kostki masła
cukier waniliowy
sok z 1 dużej cytryny
1 szklanka wody
1/2 szklanki zimnego mleka
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Wodę zagotować z cukrem i wanilią, masłem i sokiem z cytryny. Mąkę rozmieszać w zimnym mleku i wlać na gotującą się masę, jak budyń! Intensywnie mieszając.
Masę lekko ostudzić i jeszcze ciepłą przełożyć przekrojone ciasto.

LUKIER:

Jak kto umie , ja robię z przepisu Nigelli czyli:

2 duże białka
3 szklanki cukru pudru ( zawsze daję mniej i jest ok )
1 łyżka soku z cytryny

Połączyć białka z cukrem pudrem i ubijać mikserem ok 5 min. średnia prędkość aż masa będzie zwarta i błyszcząca. Dodać sok z cytryny to trochę rozrzedzi i ubijać jeszcze kilka minut
 

Załączniki

  • CIMG0211.JPG
    CIMG0211.JPG
    1,015.7 KB · Wyświetleń: 0

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
lukru z tej porcji to wychodzi pewnie wiadro
icon_mrgreen.gif

ale ciasto wyglada przepysznie, tak lekko! zrobie ja na pewno. mam tylko pytanie, czy ono jest bardzo cytrynowe? bo w sumie tej cytrynki za duzo w nim nie ma.. moze by tak jeszcze skorke zetrzec dla zaostrzenia smaku?
gruebel_2.gif
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0
Inga ja lukier zawsze robię z 2 białek ale połowy cukru pudru i wychodzi mi na cieście taki kocyk z lukru a jeśli zrobisz z całości to będzie puszysta kołderka i wtedy bardzo słodkie ciasto!
Jeśli chodzi o smak cytryny to jak dla mnie jest w sam raz ale jeśli chcesz i lubisz bardziej czuć smak cytryny to proponuje dodać więcej soku lub skórkę otartą z cytryny, można też do lukru dodać więcej soku i będzie bardziej cytrynowe to już zależy od preferencji smakowych!
A ciasto rzeczywiście jest lekkie i puszyste, bardzo smaczne więc szczerze polecam!!
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
O.
Fajne ciasto
daumen.gif

Krem nie jest za tłusty
daumen.gif

Kiedyś zrobie napewno
icon_mrgreen.gif
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
poczęstowano mnie kiedyś chyba podobnym, niestety osoba która je piekła nie chciała podać przepisu na krem. Mam nadzieję, ze to tak właśnie smakuje jak wtedy, bo tak wyglada i z całą pewnoscią zrobię, bo było pyszne
 

-magda-

Member
Mar 24, 2006
328
0
0
Nie przepadam za cytrynowym smakiem, czy wystarczy nie dawać soku z cytryny czy dodać coś innego (ale co?) do smaku?
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Sok pomarańczowy
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0