Sernik z brzoskwiniami

GosiaM

Member
Mar 23, 2005
3,267
0
0
Serników z brzoskwiniami na forum jest kilka - w razie potrzeby proszę o połączenie wątków.

Źródłowy przepis pochodzi z pisma z serii „Lubię gotować” pt. „Łatwe Serniki” (wyd. Pruszyński i S-ka, Nr 4/2001). Poniżej wersja z moimi modyfikacjami.

Przepis na tortownicę o śr. 28 cm – po wlaniu masy tortownica była wypełniona po brzegi, na wszelki wypadek „dorobiłam” jej kołnierz z folii aluminiowej, aby sernik nie wypłynął w trakcie pieczenia.

Składniki:
1 kg sera półtłustego (ja użyłam Piątnicy)
1 puszka brzoskwiń (83 dag)
5 jaj
1/2 szkl. oleju
1 szkl. cukru
2 szkl. mleka
2 budynie śmietankowe lub waniliowe (na 0,5 l mleka każdy)
20 dag herbatników do wyłożenia formy

Wykonanie:
Tortownicę wyłożyć herbatnikami. Brzoskwinie osączyć z syropu, pokroić w kostkę i rozłożyć na herbatnikach. 4 żółtka i 1 jajko utrzeć z połową cukru, nadal ucierając porcjami dodawać na przemian ser, olej, mleko, a na końcu proszek budyniowy. Masa będzie bardzo rzadka, ale tak ma być. Z białek ubić pianę, dodać pozostały cukier i delikatnie wymieszać z masą serową. Masę wylać na brzoskwinie. Sernik wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec ok. 60 min.
Sernik piekłam nieco zmodyfikowaną metodą gazetową, opisaną szczegółowo przez Joannę tutaj: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...l=torcik+serowy Tortownicę obłożyłam opaskami z gazet namoczonymi w wodzie. Opaski przygotowałam z 4 lub 5 podwójnych kartek gazety i nie wyjmowałam sernika w trakcie pieczenia. Piekłam 1 godz., początkowo w temp. 180°C, pod koniec pieczenia temperaturę trochę zmniejszyłam, bo sernik dość mocno się zrumienił.

Wcześniej nie zamierzałam, ale na skutek różnych perypetii sernik został ozdobiony polewą (kremem) z przepisu Nigelli na muffiny czekoladowo-wiśniowe:
Polewa (krem):
100 g ciemnej czekolady
100 ml śmietany 30-36%

Czekoladę połamać na kawałki i podgrzewać razem ze śmietaną aż do zagotowania, po czym zdjąć z ognia. Ubijać mikserem, aż krem będzie gładki i zgęstnieje.
Masa bardzo ładnie zastygła, nie mazała się, nie rozpuszczała, a całość fajnie smakowała.
Sernik jest z gatunku tych lekkich i puszystych, nie jest za słodki – goście chwalili.


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Śliczny.
Właśnie takie serniki lubię - lekkie i nie za słodkie chociaż nie powiem żebym czasem nie miała ochoty na taki typowy - ciężki i cukierniczy.
Ten Twój wygląda na bardzo puszysty i mięciutki i taki serowy
icon_mrgreen.gif

mmm.. jeszcze nie mam okazji, ale jak będzie to nie omieszkam wypróbować ;)
 

andy8

Member
Mar 15, 2007
79
0
0
Na spodzie się bardziej taki zwarty wydaje a na górze taki puszysty czy tylko tak na zdjęciu widać?Bardzo mi się podoba
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
GosiaM @ 4 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=656760Wcześniej nie zamierzałam, ale na skutek różnych perypetii sernik został ozdobiony polewą
Śliczny sernik! Leciutki i puszysty.
mniam.gif

Cieszę się, że wykorzystałaś metodę gazetową, ale na drugi raz radziłabym Ci nieco zmniejszyć temperaturę, by zbytnio nie rumienić ciasta.
icon_biggrin.gif
Mnie najbardziej się jednak sprawdza opcja 250 - 160 stopni, nawet bez wyjmowania ciasta z piekarnika.
icon_biggrin.gif

Bardzo mnie intrygują perypetie, które zmusiły Cię do oblania sernika polewą....
icon_wink.gif

Popękał Ci w czasie pieczenia?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

GosiaM

Member
Mar 23, 2005
3,267
0
0
Joanna @ 6 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=657599Bardzo mnie intrygują perypetie, które zmusiły Cię do oblania sernika polewą....
icon_wink.gif

Popękał Ci w czasie pieczenia?
To nie z sernikiem miałam perypetie, tylko z muffinami, do których miała być ta polewa
icon_redface.gif

Sernik bardzo ładnie się upiekł, nie popękał i bez polewy prezentowałby się bardzo dobrze.
A metodę gazetową do serników będę zdecydowanie stosować, przy czym muszę metodą prób i błędów znaleźć właściwą temperaturę. Dwukrotnie próbowałam wersji 250-160 i ciasto tez było zrumienione - nie wykluczam, że to mój piekarnik przekłamuje temperaturę.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,358
3,622
113
Dzięki za odpowiedź!
icon_biggrin.gif

Zapytałam, bo kiedyś tak właśnie ratowałam pęknięty sernik....
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BISZKOPCIK

Member
Lis 22, 2007
33
0
0
mnie wychodzi taki pieczony metodą tradycyjną, przy najbliższej okazji spróbuję metody gazetowej
 

Załączniki

  • PC250051.JPG
    PC250051.JPG
    1,014.8 KB · Wyświetleń: 0
  • PC250050.JPG
    PC250050.JPG
    1.1 MB · Wyświetleń: 0

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
Pieeekny. nie wiem czy to normalne zachwycac sie struktura ciasta ;)...
brzoskwinie napewno bym pominela, ale poza tym tak wyglada sernik idealny
lecker.gif
 

osulka

Member
Sie 9, 2007
4,004
0
0
Podnosze wątek, gdyż jutro mam zamiar upiec ten sernik na święta. Uprzedzam że to będzie mój pierwszy sernik w życiu,.............oby sie udał
icon_smile.gif
i już wiem że robie bez spodu herbatnikowego
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Naprawdę pyszny sernik.
Puszysty i rozpływa sie w ustach. Coś dla wielbicieli lekkich sernikowych pyszności
fiesgrins.gif

Zagosci u nas pewnie jeszcze nie raz
icon_smile.gif


dziekuję :*
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
ewelinko- ja robię tak:

przed wykonaniem ciasta-biorę 4-5 podwójnych kartek z szarej gazety i składam te kartki wzdłuż:na pół,jeszcze raz na pół ijeszcze raz na pół,

teraz zanurzam je w zimnej wodzie ,aby nasiąkły nią,

kiedy gotowe ciasto mam już w tortownicy to wyjmuję mokre kartki z wody, lekko je odciskam i przyklejam je do ścianek formy(mokre kartki bardzo fajnie przylegają do foremki)- naokoło,

teraz wstawiam ciasto do piekarnika nagrzanego do 240C-250C, a po 10 minutach, zmniejszam temperaturę do 170C ipiekę jeszcze 1 godzinę (np. sernik z jogurtów bałkańskich tak piekłam)

po upieczeniu kładę całą formę na kratce, a po ok. 20 min. delikatnie rozdzielam boki formy od sernika i zostawiam do całkowitego ostudzenia, następnie wkładam do lodówki-

Z tego co wiem to jest inna metoda,że po pierwszych 10 min. wyjmuje się sernik z piekarnika ,obniża temperaturę do 160C, gazety jeszcze raz się moczy i znowu je przykleja .I dopiero wkłada się , żeby dokończyć pieczenie.Mam nadzieję,że jasno to napisałam ale nie jestem pewna.Pozdrawiam.
gruebel_2.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Mariaanno bardzo dobrze opisałaś wg mnie
icon_wink.gif


Ja piekłam w kąpieli wodnej. Tzn. włożyłam foremkę prostokątną (jakoś tak się u mnie przyjęło, że sernik nigdy w tortownicy) w brytfankę i się piekło
icon_wink.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
zwykła gazeta namoczona i odciśnięta zamiast papieru do pieczenia
icon_question.gif
gruebel_2.gif
- np. wyborcza - mam pytanie czy nie przeszkadza że jest nadruk , sernik nie zmienia smaku !? może to dziwne pytanie ale nigdy nie piekłam ciasta z gazetą

2 sposób z wyjmowaniem i ponownym namaczaniem - nie wiem jak to zrobić zostane przy pierwszym sposobie
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: