Torta Margherita

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Torta Margherita jest jednym z najpopularniejszych ciast wloskich. Polskich zreszta tez.
My nazywamy je po prostu ciastem kreconym, ucieranym, na proszku, niektorzy nawet
biszkoptem. Okazuje sie, ze mozna je upiec nawet w maszynie do pieczenia chleba i to z
doskonalym rezultatem.

TORTA MARGHERITA
Przepis z forum www.carli.com/OlioCarli/asp/newforum/default.asp

150 g mleka
150 g stopionego masla
3 jajka
200 g cukru
1 szczypta soli
400 g maki
1 proszek do pieczenia / 16 g /
1 torebka wanilliny
skorka starta z polowy cytryny

Moje uwagi:
- maslo stopic w podgrzanym mleku
- jajka roztrzepac widelcem dodajac szczypte soli
- make przesiac razem z proszkiem do pieczenia / ja uzylam 300 g maki pszennej i 100 g skrobi pszennej: mozna zastapic maka ziemniaczana /

Skladniki umiescic w wiaderku maszyny do pieczenia chleba w nastepujacej kolejnosci:
- mleko z maslem
- jajka z sola
- cukier
- maka z proszkiem
- wanillina / ja uzylam esencji waniliowej /
- skorka z cytryny

Maszyna do pieczenia chleba: Princess 1936
Program: Rapid / 1 godzina 50 minut, w tym: 8 minut mieszania i okolo 55-60 pieczenia /
Stopien wypieczenia: Light

Uwaga: pod koniec mieszania skladnikow sprawdzic miekka lopatka, czy maka nie
przywarla do scianek wiaderka / nawet jesli tak by sie stalo, wiekszych szkod nie bedzie/

Ciasto mozna przekroic i przelozyc jak kazdy biszkopt. Jest jednak doskonale nawet bez
zadnych dodatkow. Upieklo sie perfekcyjnie.

DSC05160.JPG
 

Załączniki

  • DSC05160.JPG
    DSC05160.JPG
    560.5 KB · Wyświetleń: 1

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Sprobuj koniecznie. Dzis zostal jeszcze kawalek i ciasto nie zdazylo wyschnac. Na pewno je upieke i to niejeden raz.
 

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
Linn @ 18 Feb 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=662804Sprobuj koniecznie. Dzis zostal jeszcze kawalek i ciasto nie zdazylo wyschnac. Na pewno je upieke i to niejeden raz.
Ciacho wygląda zachęcająco
lecker.gif
Muszę koniecznie wypróbować
icon_mrgreen.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Doszlam do wniosku, ze podobnie mozna upiec kazde ciasto na proszku. Najlepiej zeby byly w przepisie 4 jajka. Jesli nie, przeliczam skladniki. W ten sposob przygotowalam sobie kilka przepisow do testowania.
 

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
Miałam bardzo mieszane uczucia co do tego ciasta pieczonego w maszynie bez żadnego kręcenia kogla-mogla ani ubijania piany z białek...
- jednak ciasto wyszło piękne(i jeszcze na dodatek obłędnie pachnie)
jutro rodzinka będzie miała pyszny deser
lecker.gif

icon_neutral.gif
(ja niestety jestem na diecie Montignac, więc mogę sobie jedynie powąchać)

ciasto jest jeszcze gorące, więc na razie nie kroiłam:

tortamargherita.th.jpg


piekłam w automacie Bifinett - najpierw nastawiłam na program 5. Express (mieszanie 8+7 min, rośnięcie 20 min), a gdy przełączył się na pieczenie (program Express może piec tylko max. 45 min), przełączyłam program na 12. Pieczenie (60 min)
zaraz po zakończeniu pieczenia wysunęłam ostrożnie z kubełka i postawiłam na metalowej kratce, żeby się od spodu nie zaparzyło

jutro dam znać, czy M. i dzieciom zasmakowało
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Piadina

Member
Lut 24, 2009
402
0
0
przepraszam, że post pod postem, ale zniknęła mi opcja EDYTUJ
gruebel_2.gif


ciasto, jak się domyślacie, oczywiście nie doczekało porannego krojenia i już była pierwsza degustacja

tortamargherita2.th.jpg


trzy osoby, w tym dwie nieletnie, oświadczyły zgodnie, że wypiek się udał i stanowczo domagały się obietnicy, że niebawem nastąpi powtórka z rozrywki
mniam.gif


tak więc dziękuję Linn za przepis
daumen.gif
wiem, że to ciasto wejdzie na stałe do kanonu naszych pyszności
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ja nie pieklam z kakao, ale mozna chyba nim zastapic czesc maki. Dobrze byloby chyba wymieszac je z maka i tak wsypac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JoannaR

Member
Maj 21, 2007
44
0
0
Dziś zrobiłam! Przepyszne!!!!
icon_biggrin.gif
Dzięki za super przepis
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Zrobiłam dzisiaj i jestem miło zaskoczona. Nie sadziłam że tak małym nakładem pracy można mieć całkiem udane ciasto prawie biszkoptowe. Następnym razem - bo zdecydowanie będą następne razy - zrobie do niej jakiś krem i poleje polewą . Dzisiaj jednak było to ciasto prawie na ratunek i nie było czasu na przekładanie, zdobienie.
Piekłam w Biffinett, program 10.

torta_margherita_paint.JPG

torta_margherita_kromka.JPG
 

Załączniki

  • torta_margherita_paint.JPG
    torta_margherita_paint.JPG
    104.6 KB · Wyświetleń: 1
  • torta_margherita_kromka.JPG
    torta_margherita_kromka.JPG
    124.5 KB · Wyświetleń: 1

Neit

Member
Mar 14, 2006
116
0
0
Zrobiłam. Jedyna różnica to odebranie 3 łyżek mąki i zastąpienie ich kakao. Wyszło bardzo murzynkopodobne. Pycha. Bardzo puchate, aż mi się z lekka wgniotło przy wysypywaniu z foremki. Zdecydowanie będę powtarzać, bo smaczne a proste jak konstrukcja cepa.


Jedyny problem to mi się nieco haki ciastem oblepiły i przy wyjmowaniu dziura się wyrwała. No ale moja maszyna mocno wysłużona i nie koniecznie te haki zachowują się jak powinny.