Kruche ciasteczka karmelowe

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Kruche ciasteczka karmelowe

2 szklanki maki
225g masla o temperaturze pokojowej
1/2 szklanki brazowego cukru (dobrze ubitego w miarce)
1/2 lyzeczki proszku do pieczenia

1 szklanka drobno posiekanych orzechow wloskich (niekoniecznie)

Make i proszek przesiac. Maslo dobrze utrzec i stopniowo dodawac brazowy cukier. Wsypywac make malymi porcjami i dobrze wymieszac. Podzielic ciasto na dwie czesci, lekko splaszczyc i schlodzic przynajmniej 1 godzine.

Rozwalkowac jedna czesc na grubosc 1/2 cm. Posypac polowa orzechow i lekko wcisnac je walkiem w ciasto. Pokroic na kwadraty wielkosci 4cm, lekko ponakluwac widelcem i ukladac na blasze. Piec w temperaturze 190 st. C az lekko sie zrumienia, okolo 15-20 minut.

img56032vj.jpg
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Cudowne te ciasteczka i wydają się bardzo proste

jejku mam taką ochotę i nie wiem czy zrobić czy nie : bo chyba już za dużo tego dobrego będzie na Święta :roll:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A co to za stempelki ?

Domyslam się, ze to bardzo chrupkie ciasteczka ;) prawda ?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A co to za stempelki ?

Domyslam się, ze to bardzo chrupkie ciasteczka ;) prawda ?
JotHa, Ty się juz nie pytaj o żadne ciastka : :mrgreen:
Czytałam, że nie masz już gdzie upychać
Chyba, że w mamę Biedna kobieta


ewa
U mnie wszyscy maja odruch Pawlowa, jak ide do puszki
Ja to sie zastanawial, czy inni to tak poszcza i pozamykali te puszki porozstawiali po jakis bielizniarkach, aby domownicy nie mogli znalezc, czy tez napiekli od razu po kilka porcji, bo ja .... mam slownie DWA pierniczki jeszcze i klika batonow i wlasnie czegos szukam, co by sobie zrobic.
:mrgreen:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ja już zdecydowałam- robię te ciasteczka w pn :!: akurat mam jeszcze trochę brązowego cukru, który muszę zużyc zanim się skończy termin ważności.

Bajaderko, zapytam się jeszcze, czy one są chrupkie, kruche, miękkie czy jakieś moze inne? Czy można dodać od razu całą kostkę masła 250 g? i czy po poleżeniu 3-4 dni w puszce nie stracą swoich walorów?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciasteczka sa bardzo kruche i chrupkie - tak jak kruche ciasteczka, z tym, ze brazowy cukier nadaje im lekko karmelowego smaku no i koloru
icon_smile.gif


Pastelko mozesz uzyc cala kostke masla, ewentualnie dodaj 2 lyzki maki i powinno byc ok - ciasto po wyrobieniu jest bardzo miekkie! Nawet wyjete z lodowki jest miekkie - latwo bardzo sie walkuje.

Nie mam stempelkow w ksztacie sniezynek
icon_sad.gif
Po prostu upieklam ciasto w formie do shortbread
icon_smile.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Ale głupek ze mnie, zapomniałam dodać opinii bo przeciez piekłam jeszcze przed Świętami

karmelowe to one nie wyszły nie wiem, może jakiś lewy cukier mialam, ale dodałam nawet więcej niż trzeba i wyszły takie sobie zwykłe, bardzo maslane kruche ciasteczka. Bardzo dobre, ale nie o to niestety chodziło
icon_sad.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ooo, to jak bardzo maślane, to może ja spróbuję, może tu trafię na ten maślany smak o który mi chodzi. Tylko, że mi szkoda pieniędzy na ten cukier brązowy, który zbrylony jest u nas w sklepie, że chyba trzeba by młotem rozbijać. I to chyba całkiem zmieni charakter jak dam biały cukier, co nie?
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No to jak tak mówisz, to muszę jednak ten brązowy kupić. Ale ja jakieś różne te cukry brązowe widziałam. Jakiś to ma być konkretny? trzcinowy to jest czy jakiś inny?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ale głupek ze mnie, zapomniałam dodać opinii bo przeciez piekłam jeszcze przed Świętami

karmelowe to one nie wyszły nie wiem, może jakiś lewy cukier mialam, ale dodałam nawet więcej niż trzeba i wyszły takie sobie zwykłe, bardzo maslane kruche ciasteczka. Bardzo dobre, ale nie o to niestety chodziło :(
A moze Pastelko oczekiwalas czegos innego? Bo ten smak to nie taki karmelowy jak krowka, ale taki bardzo delikatny posmak karmelu jaki daje brazowy cukier
icon_smile.gif
I mysle, ze wyszly Ci takie jak powinny - bardzo kruche, maslane i lekko karmelowe - u nas mowi sie na ten maslano-karmelowy smak butterscotch
icon_smile.gif


Beato - brazowy cukier powinien bc trzcinowy - z burakow podobno inaczej sie zachowuje w pieczeniu, chociaz mowie tylko z teorii bo sama nigdy nie probowalam
icon_smile.gif
:dump:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Tu pewnie Bajaderka powinna sie raczej wypowiedziec niz ja - ale oprocz tego, ze trzcinowy to ten cukier brazowy chyba powinien byc jasny a nie ciemny. Ale tu juz autorka przepisu musi to potwierdzic lub zdementowac
icon_smile.gif
.
Brazowy ciemny - ma kolor prawie czekoladowy
Brazowy jasny- jest taki zloto - bezowy
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Robiłam te ciasteczka; bardzo kruchutkie i dobre mi wyszły. Nie umiem powiedzieć, czy smak jest karmelowy, trudno mi jakoś go określić, ale odpowiada mi bardzo. Robiłam z jasnego cukru trzcinowego, i nie dodawałam orzechów, bo chciałam spróbować właśnie tego smaku maślano-karmelowego, bez dodatków. Moje ciasteczka nie były takie śliczne jak Bajaderki, zwykłe kwadraciki, ale smak super. I piekłam je trochę krócej, ale to dlatego, że chyba za cienko rozwałkowałam ciasto; zawsze mam taką tendencję do zbyt cienkiego rozwałkowywania. Następnym razem zrobię z orzechami; polecam wszystkim.
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Te co stoją u mnie w sklepie obydwa są trzcinowe, tylko jeden jest taki właśnie beżowy, a drugi ciemno-brązowy. Nie wiem właściwie czym się różnią; to jeszcze mało popularny produkt w Polsce i ja cieszę się, jak w ogóle jest i nie musze za nim jeździć do supermarketu za miastem :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Roznica miedzy ciemnym a jasnym cukrem brazowym to ilosc melasy w nim zawartej, a co za tym idzie - intensywnosci smaku; ciemny jest oczywiscie bardziej intensywny
icon_smile.gif

Ja zdecydowanie wole ciemny i nawet w tych przepisach, ktore podaja jasny, ja uzywam ciemny - kwestia preferencji znowu
icon_smile.gif


Ciesze sie Jotko, ze Ci smakowaly
icon_smile.gif
:dance: