Sernik Neli Rubinstein

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Przepis pochodzi z książeczki z przepisami na serniki. Zrobiłam, bardzo dobry wyszedł
lecker.gif
Słodka masa serowa połączona z nie słodkim spodem i bokami
lecker.gif
A do tego pycha "polewa" ze śmietany tutaj zwana lukrem.

Składniki na tortownicę 22 cm:

35 dag białego sera
8 łyżek masła
mała paczka wafli
2 jajka
13 dag cukru
kilka kropli esencji waniliowej
łyżeczka soku z cytryny

lukier:
szklanka gęstej śmietany
4 łyżki cukru
łyżeczka soku z cytryny
1/2 łyżeczki esencji waniliowej

Wafle pokruszyć wałkiem. Masło stopić, wymieszać z waflami. Masą wyłożyć dno i boki tortownicy. Wstawić do lodówki na 30 minut, aż masło stężeje. Piekarnik nagrzać do 180 st.
Ser, jajka, cukier i esencję waniliową oraz sok cytrynowy starannie zmiksować na jednolitą masę. Przełożyć na wafle. Wstawić do piekarnika i piec 30 min. Powierzchnia powinna być jasnozłota, masa serowa zaś zwiększy swą objętość na tyle, że całkiem wypełni "formę" z wafla.
Sernik wystudzić w temperaturze pokojowej.

Śmietanę, cukier, sok z cytryny i esencję waniliową dokładnie wymieszać. Lukier wylać na sernik i wygładzić. Wstawić do piekarnika na 5 minut, by cukier się rozpuścił.
Wyjąć, wystudzić, następnie wstawić do lodówki. Gdy lukier zrobi się twardy i świecący sernik jest gotowy.

IMG_0031.JPG
IMG_0033.JPG
 

Załączniki

  • IMG_0031.JPG
    IMG_0031.JPG
    1.4 MB · Wyświetleń: 14
  • IMG_0033.JPG
    IMG_0033.JPG
    1.3 MB · Wyświetleń: 11

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Piekłam ten sernik kilka lat temu ( po kupieniu książki z przepisami pani Neli).
Wydaje mi się jednak, że mój był wyższy....
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Joanno bo Ty królowa serników jesteś
icon_lol.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Eee tam....
A nie wzięłaś przypadkiem większej tortownicy?
icon_smile.gif



A może to ja piekłam z podwójnej porcji?
icon_redface.gif
icon_wink.gif

Pamięć niestety zaczyna mi płatać figle....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
No robiłam w większej, ale dałam podwójnie
icon_wink.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Zrobiłam wczoraj. Czy Wam też tak opadł ?
No niezbyt ściśle się trzymałam przepisu bo zamiast wafli był spód z kruchego ciasta które od dawna mieszkało sobie w zamrażarce. Ale masa serowa zostałą przygotowana wręcz ortodoksyjnie, jak przepis kazał.
Najpierw dlugo nic się z nim nie działo, nie rósł i miałam juz wrażenie że nic z niego nie będzie i wtedy ruszył do góry. Bardzo ładnie urósł i nawet troszke pękł ale po wyłączeniu piekarnika opadł niestety jak to widac na zdjęciu. No i następnym razem z pewnością dam najwyżej połowę tego cukru co w przepisie bo dodatkowo ten słodki lukier jeszcze podnosi słodkość ciasta. Po jednym kawałku spasowałam co niezwykle rzadko mi się zdarza w odniesieniu do sernika.
Tutaj widać że czytałam książkę zamiast pilnować ciasta w piekarniku:
sernik_NR.JPG

A tutaj mozna zauważyć zbyt mocno przypieczone ciasto i za cienką warstwę masy serowej, gdyby nie opadł byłoby w sam raz. A może coś źle zrobiłam?

sernik_NR_porcja.JPG
 

Załączniki

  • sernik_NR.JPG
    sernik_NR.JPG
    145.3 KB · Wyświetleń: 4
  • sernik_NR_porcja.JPG
    sernik_NR_porcja.JPG
    82.1 KB · Wyświetleń: 4

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
A jak smakował? Bo jak dobrze, to trudno, że opadł
icon_wink.gif
Ładnie wygląda.
I serniki zazwyczaj opadają.

PS. Mam ser z lidla, taki w pudełeczku. Jest na nim napis, że nadaje się do sernika na zimno. Taki ostatnio robiłam - może nadałby się na ten sernik? Czy za rzadki będzie?
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Zawsze warto uzyc malej tortownicy w stosunku do ilosci masy: za wiele nie opadnie
icon_mrgreen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Moniak @ 28 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868447A jak smakował? Bo jak dobrze, to trudno, że opadł
icon_wink.gif
Ładnie wygląda.
I serniki zazwyczaj opadają.

PS. Mam ser z lidla, taki w pudełeczku. Jest na nim napis, że nadaje się do sernika na zimno. Taki ostatnio robiłam - może nadałby się na ten sernik? Czy za rzadki będzie?
Taki był, z Lidla:
ser_Pilos.JPG


Sernik bardzo dobry, taki kremowy powiedziałabym, tyle że jak dla mnie zanadto slodki ale to nie problem. W sumie gdybym nie dała tego lukru, byłby mniej slodki, no ale cos na wierzchu musi mieć a polewa czekoladowa odpada stanowczo. Drugim razem zrobie ten kokosowy wierzch i zobaczymy.
Ja go zrobiłam z 1,5 porcji bo moja tortownica ma 26 a nie 22 cm. Chyba musze sobie kupic taka małą tortowniczkę.
 

Załączniki

  • ser_Pilos.JPG
    ser_Pilos.JPG
    77.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Och, jaki ładny, a tak straszyłaś Samanto.
icon_lol.gif
Serniki przeważnie opadają, to jest chyba ich nieodłączna cecha. Zdarzają się wyjątki i do nich należy (przynajmniej u mnie) sernik nowojorski. Kilka razy wykonywany i zawsze równiutki.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Załączniki

  • sernik_Tosca_z_truskawkami_017.JPG
    sernik_Tosca_z_truskawkami_017.JPG
    84.6 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Właśnie zimny robiłam, ale kupiłam 2 pudełka i zostało jedno. A mam ochotę na jakiś pieczony, ale lekki, z tego sera. Bo ja nie bardzo sernikowa jestem. Za to mąż BARDZO!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
samanta @ 28 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868526Buko ale nowojorski to jest metodą gazetową a ja jej nie wyobrażam sobie i nie wiem o co kaman.
Nie gazetową właśnie.
icon_lol.gif


A jesli chodzi o gazetową, to sie jej nie bój, ona tylko w opisie wygląda na skomplikowaną. Gazetki się ładnie formują, nic nie odpada, ani rozwija, aż byłam zdziwiona, że to taka prościzna.
daumen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Buka @ 29 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868820Nie gazetową właśnie.
icon_lol.gif


A jesli chodzi o gazetową, to sie jej nie bój, ona tylko w opisie wygląda na skomplikowaną. Gazetki się ładnie formują, nic nie odpada, ani rozwija, aż byłam zdziwiona, że to taka prościzna.
daumen.gif
Ale ja z wielkim trudem rozstaję się ze stereotypami a dla mnie met. gazetowa to jest to, za co lepiej sie nie brać . Przeczytałam o niej ze 2 razy i wyobraźnia mnie zawiodła, chyba muszę do niego dojrzeć.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Trudno uwierzyć.
icon_eek.gif
Quada się nie boisz, a tortownicy nie owiniesz?
rofl.gif
Przećwicz "na sucho", bez ciasta.
icon_lol.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Buka @ 29 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868902Trudno uwierzyć.
icon_eek.gif
Quada się nie boisz, a tortownicy nie owiniesz?
rofl.gif
Przećwicz "na sucho", bez ciasta.
icon_lol.gif
Śmiej się , prosze Cię bardzo. Ale quad to jest sama frajda i chociażby z tego równiez powodu ja się stanowczo za wcześnie urodziłam. Robię co w mojej mocy żeby jednak za wiele nie tracić z zycia.
A metoda gazetowa wg mnie może się skonczyć ciężkim poparzeniem, a co gorsza utratą sernika, czego mąż by mi nie darował. Łudzę się że dotyczy to również mojej skóry, nie tylko sernika.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Nie, żebym sie z Tobą chciała sprzeczać, ale ja wole sernik.
rofl.gif
Niech już każda zostanie przy tym, co bardziej lubi.
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0