Sernik śmietankowy

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Miałam piec sernik chrzestnej Kermidt, ale miałam w lodówce 4 białka no i oczywiście raczej się nie trzymam dokładnie przepisów, zwłaszcza, że lubię je troche odchudzać ;) Wiadomo, przy cieście nie ma odchudzania, nie jest odchudzające, najwyżej mniej tuczące. A ponieważ ostatnio używam sporo aromatu śmietankowego (dodany do kakao nadaje mu wspaniały, prawdziwie czekoladowy zapach), kupiłam więc jeszcze budyń smietankowy zamiast zwykłej mąk iziemniaczanej i wyprodukowałam sernik śmietankowy.

Zaczęłam od włączenia piekarnika, 220C. A z właściwych przygotowań, to najpierw chciałam w blenderze rozetrzeć 400 g twarogu chudego i 200 g twarogu półtłustego, ale coś mi blender protestował, więc dałam sobie spokój - ostatecznie mielony, nie mielony, co za róznica ;) Połamałam go na kawałki. Potem wyjęłam z lodówki te 4 białka, wlałam do sporej metalowej miski, wbiłam jeszcze 1 jajko i wsypałam 150 g cukru. Niby partiami wsypywałam, ale że leniwa jestem, to przecież nie ucierałam do rozpuszczenia się go - czyli raczej spokojnie mozna od razu cały cukier wsypać. Dodałam olejek smietankowy (miałam dr. oetker 9 ml, ale już napoczęty i trochę sobie zostawiłam, czyli ok. łyżeczki poszło do ciasta). Po trochu (po dużym trochu, bo mi się nie chciało rozdrabniać) dodałam twaróg i utarłam razem z resztą (nawet małe grudki pozostawały, ale nic nieszkodzi). I tak sobie trochę poucierałam, aż się piekarnik nagrzał (krótko to trwało), a jeszcze w tak zwanym międzyczasiu wyłożyłam blaszkę alufolią. Taka kwadratowa blaszka, no nie pamietam dokładnie wymiarów, ale coś ok. 25x25. I jak już sie ten piekarnik rozgrzał, to przesiałam do masy serowej budyń smietankowy z cukrem, 60 g. Wałek do ucierania dokłądnie oblizałam, a budyń wmieszałam łyzką. Wylałam masę na blaszke i do pieca - na godzinkę.

Tak po prawdzie to przez tę godzinę obierałam ananasa i melona na sałatkę owocową, trudno się to obiera, i nie zaglądałam do pieca, więc troche mi sie sernik przyrumienił - więc można by go folia przykryć, jak ktoś chce mieć biały. On tu jest na zdjęciu do góry nogami, zawstydzony od spodu - nie będę się tu taka niedoskonałością chwalić ;)

1000056do2.jpg


Spostrzegawczy zauważyli, że nie ma masła w tym serniku. I teraz dodam, że moja mama zawsze robi sernik z sera wiejskiego - takiego super tłustego, i dodaje do niego jeszcze kostkę masła. Pyszny jest taki sernik, i mogłabym od razu całą blachę wszamać - oczywiście dużą blachę, bo on płaski jest. No ale sobie zjedli (mama, brat i chyba siostra nawet) po kawałku poobiednim, i został pochwalony. Że pyszny. I słodki bardzo, więc jak ktoś ze słodyczy najbardziej lubi śledzie, to niech sobie cukier zmniejszy.

No i on też jest płaski. Ja lubię, jak ciasto ma formę sześcianu, ale my jesteśmy tacy popakowani w kartony, od jednej przeprowadzki do drugiej (ostatnia była 3 lata temu, i się za miesiąc przenosimy - w sumie 10 metrów dalej, ale zawsze), i wszystkie tortownice wyszły. A mamy taką małą, 18 cm - to by była chyba lepsza. No i widziałam w sklepie taką małą blaszkę (małe blaszki są takie urocze, zawsze mnie rozczulaja, prawie jak małe buciki), i tylko 5 złotych, to sobie kupie na następny raz - bo mam jeszcze jakieś 4 serniki do wypróbowania, a ten będę powtarzać na pewno.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Koffee,

nie wiem jak ten sernik smakuje, na pewno jest pyszny. Ale prawde mowiac troche mam watpliwosci, czy bedzie dobry, jak ja go upieke (bo do takich sernikow nie mam wprawy)
icon_mrgreen.gif
Byc moze jednak kiedys sprobuje, bo takie odchudzane ciasta bardzo uspakajaja moje sumienie.
zwinker2.gif


ALE CZYTA SIE FANTASTYCZNIE! Nielatwo jest NIE ZAPAMIETAC a wiec wiecej takich przepisow, prosze!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Koffee @ 10 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=702391No i on też jest płaski. Ja lubię, jak ciasto ma formę sześcianu, ale my jesteśmy tacy popakowani w kartony, od jednej przeprowadzki do drugiej (ostatnia była 3 lata temu, i się za miesiąc przenosimy - w sumie 10 metrów dalej, ale zawsze), i wszystkie tortownice wyszły. A mamy taką małą, 18 cm - to by była chyba lepsza. No i widziałam w sklepie taką małą blaszkę (małe blaszki są takie urocze, zawsze mnie rozczulaja, prawie jak małe buciki), i tylko 5 złotych, to sobie kupie na następny raz - bo mam jeszcze jakieś 4 serniki do wypróbowania, a ten będę powtarzać na pewno.
icon_mrgreen.gif


A serniczek wygląda przesmacznie
daumen.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Koffee, kawał niezłej literatury Pani popełniła.
daumen.gif
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Margarete @ 10 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=702406nie wiem jak ten sernik smakuje, na pewno jest pyszny. Ale prawde mowiac troche mam watpliwosci, czy bedzie dobry, jak ja go upieke (bo do takich sernikow nie mam wprawy)
icon_mrgreen.gif
Uprzejmie donoszę, że smakuje śmiatankowo i słodko. Wprawa absolutnie nie jest potrzebna - to był mój pierwszy sernik w zyciu (ponieważ jakiś czas temu osiągnęłam wielce zadowalający poziom w produkcji drożdzowego, to teraz się biorę za naukę serników - serniki akurat sa fajne na lato, a drożdżówki to jesienią smakują bardziej).

Przypomniała mi się taka anegdotka, którą Beata Tyszkiewicz opowiadała kiedyś w babińcu:
pewna żona zawsze obcinała pieczonej kurze kuperek, nad czym ubolewał jej mąż - on bardzo lubił pieczone kuperki, bo takie chrupiące - ale żona obcinała, bo tak sie nauczyła obserwując swoją mamę; przy pierwszej okazji więc mąż zapytał teściową, dlaczego ona obcina te kuperki? jaki w tym sens? no i teściowa odpowiedziała, że bzdura, że wcale nie obcina! oburzyła się na to jej córka i mówi: mamo! ale ja pamiętam, że byłysmy u babci i piekłaś kurę, to jej obcięłas kuperek! mama: no tak, bo mi się wtedy do piekarnika nie chciał zmieścić
icon_lol.gif


A piszę o tym dlatego, bo jak moja mama nakładała sobie sernik, to powiedział: "no w sumie mogłaś papierem wyłożyć a nie folią". Od razu gwałtownie zaprotestowałam, bo przecież ona zawsze, ale to absolutne zawsze wykłada alufolią. Potwierdziła, owszem, folią, ale tylko dlatego, że zawsze jej papieru brakuje.
icon_mrgreen.gif


No, i już się nagadałam... Także róbcie, róbcie Drogie Panie
fiesgrins.gif
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
a mi się podobał fragment o dokładnym wylizaniu wałka - też tak zawsze robie
icon_smile.gif
A serniczek brzmi pysznie i stoi w kolejce do testów na wysokiej pozycji
icon_smile.gif
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Może 2 białka? Myślę, że nie będzie kolosalnej różnicy, ale ponieważ żółtko jest tłuszczem, to możesz wtedy jeszcze jakąś małą część chudego twarogu zastąpić półtłustym.
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
Koffee dziękuję bardzo za odpowiedź
anbetung.gif
taaką mam ochotę na sernik, a wszędzie te żółtka...
icon_sad.gif

pewnie sobie zrobię w najbliższym czasie :D
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
CYTATNajlepiej już :D Jutro serowy weekend, więc będzie jest jak znalazł icon_smile.gif
w sumie, każdy pretekst jest dobry :-D
to jeszcze takie pytanie, dla upewnienia: ten budyń ma być w formie proszku,prawda, taki na 1l mleka?
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
inga_xx, Koffee dziękuję
icon_biggrin.gif
teraz 3mać kciuki bo siedzi w piekarniku... przekombinowałam trochę, aż się boję co z tego wyjdzie....
icon_razz.gif
 

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
więc serniczek sam w sobie wygląda cudnie, w smaku przypomina mi troszkę cukierki mleczno- krówkowe... tylko że przesadziłam z olejkiem waniliowym... stanowczo
icon_sad.gif

jestem pewna, że przepis na stałe wchodzi do moich ulubionych :-D