Sernik leśny

askahi

Member
Sty 12, 2006
24
0
0
Sernik Lesny

Zainspirowany wypiekami Joanny, po drobnych modyfikacjach
icon_smile.gif
Wyszlo absolutne cudo, moj pierwszy 100% sukces sernikowy laczacy w sobie kremowosc sernikow amerykanskich z lekka puchatoscia dobrych sernikow europejskich.

Podstawa:

145g zmielonych ciasteczek (typu Digestive)
1.5 lyzki cukru
4 lyzki stopionego masla

Nadzienie:
1 i 1/4 szkl. cukru (w tym jedna paczuszka waniliowego)
454g serka smietankowego cream cheese (Philadelphia, nie niskotluszczowa przypadkiem)
1 lyzka startej skorki cytrynowej
1/4 szkl. soku z cytryny
4 duze jajka
2 lyzeczki ekstraktu waniliowego
szczypta soli
1/2 szklanki kremowki
1/3-1/2 szk. serka homo

Wierzch:
mrozona mieszanka owocow lesnych (maliny, jezyny, truskawki) - ale moze byc cokolwiek innego, byle bylo owocowo orzezwiajace
cukier, do smaku
pektyna lub zelatyna

Dodatkowo potrzebne:
Mikser, tortownica, wieksza blacha na laznie wodna, wrzatek.

Wykonanie:


Nagrzac piekarnik do 165 C (325 F). Skladniki spodu wymieszac dokladnie, wygniesc nimi dno torownicy (~23 cm srednicy). Porzadnie uklepac. Piec 15-20 minut. Wystudzic do temperatury pokojowej (ok. 30 min). Tortownice owinac od spodu dokladnie folia aluminiowa i wlozyc w wieksze naczynie = laznie wodna.

Wszystkie skladniki masy sernikowej musza byc w temperaturze jak najbardziej zblizonej do pokojowej, i sery, ismietanka, i jajka. Wszystko. Wymieszac lyzka na ile sie da: sery, smietanke, sol, ekstrakt waniliowy, sok cytrynowy i zoltka. W osobnej misce wymieszac cukier ze skorka cytrynowa, dodac bialka, ubic na sztywna piane. Piane dodac do masy serowej, lekko wmieszac lyzka. Jesli trzeba wymieszac na szybko mikserem, ale nie dlugo, bo sie masa napowietrzy, a im bardziej sie napowietrzy, tym bardziej potem opadnie. Mase wylac na podpieczony i wystudzony spod. Tortownice umiescic w wiekszym naczyniu, lazni wodnej. Wieksze naczynie napelnic wrzatkiem do polowy wysokosci formy sernikowej (albo ile sie da, u mnie to byla najwyzej 1/3), wsunac do piekarnika. Piec przez 55 minut. Po tym czasie wylaczyc piekarnik, lekko uchylic drzwiczki i zostawic sernik w srodku na godzine. Zadnego otwierania, sprawdzania czy gotowy, nic tych rzeczy. Po tym czasie sernik wyjac, zdjac folie i postawic na kratce do wystygniecia. Po jakims czasie oddzielic nozem brzegi od sciany tortownicy. Studzic, studzic, studzic, nie jesc!!!
icon_smile.gif


W miedzyczasie podgrzac owoce w garnuszku z cukrem (ja dalam malo, bo lubie lamac sernikowatosc owocowoscia), az sie nie zamienia w taka bardziej mase niz cale owoce (choc to tez rzecz gustu). Do goracych dodac 1/8 - 1/4 lyzeczki pektyny, zeby sie masa ciut zzelyfikowala, ale nie za bardzo. Ma to tylko pomoc jej zastygnac na serniku i zapobiec splywaniu. Przestudzic w lodowce. Taka przestudzona wyjac na sernik (jeszcze w tortownicy), wstawic do lodowki i zostawic na przynajmniej pare godzin , najlepiej na noc.

Smacznego!!!
 

Załączniki

  • 2008_04_12_cheesecake_002.jpg
    2008_04_12_cheesecake_002.jpg
    125.7 KB · Wyświetleń: 0

witek

Member
Cze 21, 2007
6,114
0
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Absolutnie dla masochistow, zgadzam sie. Taaaaki sernik! A gdzie, prosze kupie pektyne?
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
dziewczyny czeka mnie psychiatryk
cluebat.gif
dump.gif
roflmao_2.gif
ugly_08.gif
muszę poczekać do niedzieli żeby upiec to cudo....
cry_1.gif
mniam.gif
takie piekne ciacho.....mniam mniam ( obieałam upiec dziś karpatkę ...
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Nie ma pektyny, może być galaretka. Alewiększy problem stanowi ta folia aluminiowa, czy to konieczne? Mój głupi piekarnik nie upiecze nic, co jest w folii!!!
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Bosko musi smakować
icon_eek.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
mam pytanie :
icon_mrgreen.gif

1.
czy waga serka musi być idealna 454g serka (Philadelphia) i czy mozna dodać inny serek .
2 . czy temperatura piekarnika do którego wstawiamy tortownicę z masa serową również musi mieć 165C

ps. bardzo dziekuje za informację o temperaturze pokojowej wszystkich składników
anbetung.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
gruebel_2.gif
mam pytanie :
1.
czy waga serka musi być idealna 454g serka (Philadelphia) i czy mozna dodać inny serek .
2 . czy temperatura piekarnika do którego wstawiamy tortownicę z masa serową również musi mieć 165C

ps. bardzo dziekuje za informację o temperaturze pokojowej wszystkich składników
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
nie upiekę tego ciast a
baa.gif
pow ód banalnie prosty obeszłam prawie wszystkie sklepy w miescie ( Zostały mi jeszcze 2 ) nie ma serka Philadelphia ( nie ma w lidl , nie ma w biedronce ...) takie są uroki mieszkania w małym mieście ....
baa.gif
icon_confused.gif
zaraz coś mnie trafi
cry_1.gif
jak nie napiszecie czym mogę zastapić serek widmo .... muszę upiec TE WSPANIAŁE ciasto ..... pomocy ....
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
ewelinka111 @ 20 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=706592nie upiekę tego ciast a
baa.gif
pow ód banalnie prosty obeszłam prawie wszystkie sklepy w miescie ( Zostały mi jeszcze 2 ) nie ma serka Philadelphia ( nie ma w lidl , nie ma w biedronce ...) takie są uroki mieszkania w małym mieście ....
baa.gif
icon_confused.gif
zaraz coś mnie trafi
cry_1.gif
jak nie napiszecie czym mogę zastapić serek widmo .... muszę upiec TE WSPANIAŁE ciasto ..... pomocy ....
Skoro masz Biedronkę, to możesz kupic 1/2kg wiadereczko serka śmietankowego "zielona łąka". Ja właśnie tym serkiem zastępuję Philadelphię
 

askahi

Member
Sty 12, 2006
24
0
0
samanta @ 15 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=704874Nie ma pektyny, może być galaretka. Alewiększy problem stanowi ta folia aluminiowa, czy to konieczne? Mój głupi piekarnik nie upiecze nic, co jest w folii!!!
Pektyne czasem zastepuje zelatyna, ale moj luby woli nie-zwierzece pochodzenie, sam wyszukal, wiec niech mu bedzie ;)

A folia konieczna byla u mnie, bo mam tortownice nieszczelne. Takie jakies kiepskie (czytaj -> tanie kupilam). Ale jesli macie takie w 100% szczelne, to nie trzeba juz niczym owijac.

Aha, waga serka tak dokladnie, bo tyle tutaj opakowanko wazy, mysle, ze mozna ciut dopasowac, w koncu sama tez nie skrobalam jak szalona ;) A temperatu tak mniej wiecej bym sie trzymala, probowalam kilkukrotnie wczesniej i albo mi przysychaly, albo pekaly, albo byly takie nie do konca.

Jest to zdecydowanie moj ulubiony sernik. Idealny pod moje kubki smakowe. A jesli ktos ma ochote, to dzis wklejam kolejny, tym razem cytrusowy - faworyt lubego.

Smacznego!!!

Ach, i przepraszam, ze nie odpowiadalam. Zapomnialam sobie powiadomienia ustawic, a sama z siebie nie zagladalam ostatnio.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
Idealny pod moje kubki smakowe. A jesli ktos ma ochote, to dzis wklejam kolejny, tym razem cytrusowy - faworyt lubego

poproszę o stronkę
icon_mrgreen.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
upiekłam
icon_mrgreen.gif
niestety moja tortownica przepusciła wodę ?! ( nie miałam foli i wyłożyłam papierem do pieczenia ) więc po upieczeniu wyjełam mase serową do miseczek wstawiłam do lodówki po godzinie ubiłam bitą śmietanę i połozyłam truskawki
smacznego.gif
.
masa serowa jest wysmienita nastepnym razem upiekę w wersji oryginalnej
icon_mrgreen.gif

na potwierdzenie fotki sernik1_ok.JPGsernik2ok.JPG
 

Załączniki

  • sernik1_ok.JPG
    sernik1_ok.JPG
    50.6 KB · Wyświetleń: 1
  • sernik2ok.JPG
    sernik2ok.JPG
    57 KB · Wyświetleń: 1