Biszkopt z mąki ziemniaczanej

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
"Domowe ciasta i ciasteczka" I. Dąbrowa, K. Osmycka

4 jaja
12 dkg (1/2 szkl) cukru
6 dkg (3 łyżki) mąki ziemniaczanej
cukier waniliowy
papier i tłuszcz do formy

Ubić sztywną pianę, dodać cukier, ubić, dodać żółtka, ubić, wsypać mąkę i delikatnie wmieszać. Ewentualnie można dodać szczyptę proszku do pieczenia mieszając z mąką ziemniaczaną. Piec jak każdy biszkopt.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
hardkorowy
icon_mrgreen.gif


zrobię (jutro???), tylko dołoże do niego owoce (jabłka???)

bo samego biszkoptu nie będe miała do czego wykorzystać, a pamietam, że w dzieciństwie uwielbiałam szarlotkę biszkoptową (mama nie chciała jej robić, bo "krucha lepsza"
icon_sad.gif
)
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Koffee @ 19 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=706222hardkorowy
icon_mrgreen.gif


zrobię (jutro???), tylko dołoże do niego owoce (jabłka???)

bo samego biszkoptu nie będe miała do czego wykorzystać, a pamietam, że w dzieciństwie uwielbiałam szarlotkę biszkoptową (mama nie chciała jej robić, bo "krucha lepsza"
icon_sad.gif
)
A chcesz pomysł? Taki biszkopt przełożyć można z bardzo dobrym skutkiem jabłkami usmażonymi i na koniec trzeba do tych smażących się jabłek wsypać galaretkę np. pomarańczową, zamieszać, zgasić gaz, przełożyć biszkopt, obciążyć czymś i gdy to wystygnie i posypiesz cukrem pudrem to Ci wyjdzie szarlotka mojego dzieciństwa, nadal ulubiona.
A ten biszkopt najlepiej nadaje się na tort lub do przełożenia kremem.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ciekawe... a jakby tak upiec go wyłącznie z białkami... mąka ziemniaczana jest bielusieńka w odróżnieniu od pszennej - to czy wyszedłby idealnie biały biszkopt? Tak się zastanawiam - tylko czy się uda bez żółtek? Biały biszkopt mógłby fajnie wyglądać w przekroju
icon_biggrin.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
samanta @ 19 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=706281Ależ proszę: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=24645
Super - dzięki, kiedyś wypróbuję bo zamarzyła mi się biała rolada z różowym, owocowym kremem... (nie wiem czy gdzieś to widziałam czy mi się przyśniło
icon_lol.gif
)

A cukier - może na wierzchu się skarmelizuje troszkę ale w środku (a o biel tegoż mi chodzi) nie powinno chyba - w normalnym biszkopcie to wydaje mi się że żółtka robią tę żółć
gruebel_2.gif
a może się mylę... trzeba to sprawdzić
icon_wink.gif
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
Cinka @ 19 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=706303Super - dzięki, kiedyś wypróbuję bo zamarzyła mi się biała rolada z różowym, owocowym kremem... (nie wiem czy gdzieś to widziałam czy mi się przyśniło
icon_lol.gif
)

A cukier - może na wierzchu się skarmelizuje troszkę ale w środku (a o biel tegoż mi chodzi) nie powinno chyba - w normalnym biszkopcie to wydaje mi się że żółtka robią tę żółć
gruebel_2.gif
a może się mylę... trzeba to sprawdzić
icon_wink.gif
Cinko jak upieczesz swój wyśniony łakoć wklej fotkę
lecker.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Zrobiłam. Jakby.

Droga Samanto, w przepisie nie jest napisane, zeby dodać żółtka 8) domyslam się, że nalezy je dodac pod koniec ubijania białek, ale... nie dodałam. Wyszła więc jakby beza - dość ciągnąca się. Nawet nienajgorsza. Cinko - faktycznie biała ;) Na wierzchu rumiana.

Piekłam 10 min/160C, 10 min/170C, 25 min/180C. Ale doradzam piec dłużej w niżesz temperaturze.

Przełożyłam masą budyniową z rolady Sylwii. No i wyszło ciasto domowe - nienadające się do eleganckiego jedzenia i wyjątkowo niefotogeniczne.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Mamie też smakowało (wyglądu nie komentowała, a ja nie pytałam ;)). Wstałam rano, i zjadłam resztkę (kwadracik 2x2 cm).

Mama: No zostawiłam Ci kawałek...
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
[quote name='Koffee' date='20 May 2008, 16:12 ' post='706617']
Zrobiłam. Jakby.

Droga Samanto, w przepisie nie jest napisane, zeby dodać żółtka 8) domyslam się, że nalezy je dodac pod koniec ubijania białek, ale... nie dodałam. Wyszła więc jakby beza - dość ciągnąca się. Nawet nienajgorsza. Cinko - faktycznie biała ;) Na wierzchu rumiana.

Koffee, bardzo Cię przepraszam, nie wpisałam tych nieszczęsnych żółtek i przez moje niedopatrzenie Twoje ciasto się nie udało. Teraz już poprawiłam co trzeba ale niestety za póżno.
Ja go piekę głównie wtedy kiedy potrzebny mi biszkopt do złożenia ciasta gdzie jedną z warstw ma być ciasto kokosowe albo gdy mam przyjemność gościć kogoś z dzieckiem uczulonym na mąkę pszenną. Mam w rodzinie dziecko chore na fenyloketonurię , akurat w jego przypadku mąka pszenna odpada dlatego nauczyłam się robić do jedzenia to, co mu nie zaszkodzi a nie będzie tylko niezbędnym do przeżycia pożywieniem.
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Samanto, nic nie szkodzi. Zrobię znowu ^^ (tylko nie tak szybko, bo dziś się z nerwów tak objadłam, że muszę się trochę odchudzić). I tak mam w planach ograniczenie glutenu.