Kasza manna

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Nigdy nie jadłam smakiji, ale chyba sobie kupie dla porównania... Dzis rano to wyprodukowałam na sniadanie:

200 g mleka wlałam do rondelka, dosypałam 20 g grysiku, wbiłam jajko, posoliłam odrobinę i wsypałam 10 g cukru waniliowego. Porządnie wymieszałam trzepaczką, postawiłam na małym ogniu i gotowałam aż zgęstniało, mieszając cały czas. Potem jeszcze ubijałam, aż troche przestygło, dołozyłam stopniowo 2 łyzeczki (10 g) kwasnej śmietany 12%. Do miseczki, i zajadać ze smakiem
icon_smile.gif


1000114rv8.jpg
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
wbiłaś tam jajko?? i jak to se zachowało? Tzn chodzi mi o to co daje jajko dodane do takiej kaszki - większa gęstość? czy więcej białka w posiłku?
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Dziewczyny, trzeba jajco mieszać i na małym ogniu postawic garnek - no i mieszać, mieszać cały czas.
O dodatkowym białku nawet nie myślałam ;) Ale jak się do budyniu doda jajka, to zawsze lepszy ;) aksamitniejszy. No i taki stosunek kaszy do mleka (10%) da w efekcie kasze dość rzadką, jajko się ścina i dodatkowo ją zagęszcza, a że jest ubijane trzepaczką, to wprowadzamy dodatkowe powietrze. No i żółtko, to tłuszcz - ziarenka grysikowe go wchłaniają i są delikatniejsze.

Teraz mi właśnie do głowy przyszło, że muszę wypróbować, co sie stanie, jak ugotuję kaszę uprzednio podsmażoną na maśle
gruebel_2.gif
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
W kuchni indyjskiej tak się robi mannę, że najpierw rozpuszczasz masło (to ichnie, klarowane - ale na zwykłym wychodzi) i podsmażasz przyprawy (kardamon, goździk, wanilię - co ci przyjdzie do głowy), potem wsypujesz kaszkę mannę, dokładnie obtaczasz i smażysz do zbrązowienia, a potem zalewasz wodą (można mlekiem). Taka podmsażona kaszka gotuje się 4 razy szybciej niż normalna i jest używana do robienia chałwy ;)
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
Nieee, nie do sezamowej... bo jest chałwa z nasion roslin oleistych (sezamu, siemienia, itp.), ale to po polsku jest chałwa... A halava to jest lepki słodki deser, i często się go robi z manny. Tak bym powiedziała, że chałwa to też halava, ale nie każda halawa to od razu chałwa.
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
nom, dokładnie:) To jest nazwa ogólna kleistego deseru w bloczku:p A sezamowa jest, zdaje się, typowo środkowoeuropejska.
 

lullaby

Member
Paź 22, 2005
172
0
0
Pinkberry @ 28 May 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=709842W kuchni indyjskiej tak się robi mannę, że najpierw rozpuszczasz masło (to ichnie, klarowane - ale na zwykłym wychodzi) i podsmażasz przyprawy (kardamon, goździk, wanilię - co ci przyjdzie do głowy), potem wsypujesz kaszkę mannę, dokładnie obtaczasz i smażysz do zbrązowienia, a potem zalewasz wodą (można mlekiem). Taka podmsażona kaszka gotuje się 4 razy szybciej niż normalna i jest używana do robienia chałwy ;)
Dokładny przepis na halawę tutaj
http://zapraszamnaciasto.blox.pl/2007/08/HALAWA.html

A ta kaszka wygląda bardzo smakowicie. Jajko dodaję czasami do puddingowego ryżu na mleku i dobrze się sprawdza, więc dlaczego nie z manną
icon_smile.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Koffee, zaserwowałam sobie wczoraj Twoją mannę na podwieczorek. Naprawdę smaczna - baardzo kremowa, dla mnie to właściwie raczej krem niż kaszka
icon_wink.gif
, w smaku zdecydowanie inna niż klasyczna wersja, warto wypróbować. Na pewno będą powtórki
mniam.gif


Z moich modyfikacji dałam śmietanę osiemnastkę zamiast dwunastki
icon_mrgreen.gif
, łyżeczkę cukru waniliowego i łyżeczkę zwykłego, a całość polałam rozpuszczoną czekoladą. Zrobiłam nawet foto, ale brzydkie
icon_mrgreen.gif


Dziękuję za przepis
cvety.gif


lullaby @ 10 Jun 2008 napisał:
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Daj foto. Nawet brzydkie
icon_biggrin.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Tfu. mogłam nie prosić
mniam.gif

Też bym chciała takie "brzydkie" zdęjcia robić
fiesgrins.gif

Dziękuję
cvety.gif

lecker.gif