Powidla, dzem, marmolada, konfitura - roznice

Hainaut

Member
Mar 6, 2008
115
0
0
Nie moge znalezc nigdzie takiego tematu wiec pozwole sobie tutaj zapytac.
Jak w temacie: Jaka jest roznica miedzy powidlami, dzemem, marmolada, a konfitura?
U mnie w domu stosowalo sie te pojecia dosc zamiennie, ale wiem, ze roznica jest, tylko jaka?
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
moze tutaj cos Ci pomoze? https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=1...olada+konfitura

wink.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
W sumie, jest to na necie, ale może warto zgromadzić to w jednym miejscu
icon_smile.gif


Dżem jest to przetwór owocowy sporządzany z całych owoców lub ich części. Dżem przygotowuje się gotując owoce z dużą ilością cukru. W zależności od rodzaju dżemu lub/i rodzaju owoców dżemy mogą zawierać żelatynę.


Powidła, odmiana dżemu przyrządzanego z dojrzałych śliwek węgierek, bez dodatku cukru. Dawniej powidła wysmażane były w specjalnych żelaznych kotłach, a następnie zapiekane w kamiennych garnkach. Wykorzystywano je do przekładania placków, smarowania naleśników lub chleba oraz jako dodatek do bigosów i sosów.
Obecnie powidłami nazywa się przeciery z różnych owoców, produkuje się je z pulp owocowych z dodatkiem cukru i pasteryzuje.

Konfitura to produkt spożywczy uzyskiwany poprzez gotowanie owoców lub części owoców w syropie cukrowym lub zagęszczonym soku winogron. Do przygotowania konfitur selekcjonuje się najlepszej jakości owoce. Nie nadają się owoce uszkodzone, niedojrzałe lub niewybarwione. Ponadto owoce używane do sporządzenia konfitur muszą być bardzo słodkie (zawierać ponad 60% cukru). W konfiturach nie używa się środków konserwujących, wystarczającym konserwantem jest cukier. Przeciętnie na 1 kg owoców stosuje się nawet 2 kg cukru. Syrop cukrowy przyrządza się poprzez rozpuszczenie w wodzie dużej ilości cukru a następnie odparowywanie wody aż do uzyskania gęstego syropu. Podobnie odparowuje się soki wyciśnięte z winogron. Najszybsza metoda polega na gotowaniu syropu w szerokich, płaskich garnkach. W trakcie gotowania należy usuwać pojawiającą się pianę (szumowinę). Syrop powinien mieć taką konsystencję by tworzył nitki w czasie powolnego przelewania. Do gotowego syropu dodaje się powoli wyselekcjonowane, umyte i koniecznie osuszone owoce. Jednorazowo dodaje się tyle, żeby ustało wrzenie, ale tak by temperatura syropu nie spadła zbytnio. Konfiturę mieszamy co pewien czas poprzez poruszanie kolistymi ruchami naczyniem. Jeśli zbiera się piana należy ją bardzo delikatnie usunąć. Owoce nie powinny być uszkodzone dlatego do mieszania nie używamy narzędzi a zbieranie szumowin przeprowadzamy bardzo ostrożnie. Konfitura jest gotowa gdy owoce zajmują całą objętość syropu i nie wypływają. W niektórych przepisach można znaleźć zalecenie, by gotowanie konfitur przerywać na parę godzin a następnie ponownie podgrzewać przez kilka do kilkunastu minut. Konfitury przechowujemy w małych słoikach wypełnionych gorącymi konfiturami po same brzegi. Nakrętki i brzegi słoików warto zabezpieczyć poprzez posmarowanie koniakiem.

Marmolada – przetwór owocowy z przetartych owoców, które są gotowane z dużą ilością cukru (powyżej 50% masy składników). Słowo "marmolada" pochodzi od francuskiego "marmalade" zapożyczonego od portugalskiego "marmelo", które oryginalnie oznaczało rodzaj przetworu owocowego sporządzanego z pigwy.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
A mnie bardzo podoba sie podzial wloski, oparty na przepisach Unii Europejskiej. Marmellata tylko z owocow cytrusowych, a confettura z pozostalych.
 

Shilpa

Member
Cze 30, 2008
2
0
0
Ostatnio w moje posiadanie dostały się cztery słoiczki z dżemopodobną zawartością, ale nie z owoców - tylko np. mango+chilli+cebula... i tak się zastanawiam, czy w Polskim języku jest na takie cudo nazwa? Bo z przytoczonego powyżej opisu wynika, że dżem,konfitura czy marmolada, są jednak zarezerwowane dla słodkich przetworów owocowych..
icon_eek.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Shilpa @ 30 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=723234Ostatnio w moje posiadanie dostały się cztery słoiczki z dżemopodobną zawartością, ale nie z owoców - tylko np. mango+chilli+cebula... i tak się zastanawiam, czy w Polskim języku jest na takie cudo nazwa? Bo z przytoczonego powyżej opisu wynika, że dżem,konfitura czy marmolada, są jednak zarezerwowane dla słodkich przetworów owocowych..
icon_eek.gif
"Chutney" może
gruebel_2.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Dzem wrzywno-owocowy
icon_wink.gif

Nie wiem.
Chyba nie ma polskiego odpowiednika
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
W książce kucharskiej Marii Śleżańskiej z 1930 r. uzywa ona wyrażenia "pomidorowe powidełko" , i chodzi tu o jakiś rodzaj przetworu warzywnego na wzór koncentratu. Widać więc, że kiedyć powidła mogły byc nie tylko ze śliwek.

A dziś to chyba chutney albo salsa
icon_wink.gif