Biszkopt z termoobiegiem

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Przepis znalazłam kiedyś w necie na forum "smaczny". Skład ciasta taki jak piekę od lat ale zainteresowała mnie informacja o zastosowaniu termoobiegu. Przetestowałam i od tej pory piekę go bardzo często, szczególnie na tort. Nigdy dotąd mnie nie zawiódł.

4 jajka,
1 szklanka cukru,
3/4 szkl.mąki tortowej,
1/4 szkl.mąki ziemniaczanej,
płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
szczypta soli.

Ubić białka na sztywno z odrobiną soli dodając pod koniec cukier.Dodać żółtka lekko miksując, na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem mieszając delikatnie łyżką. Piec w lekko nagrzanym piekarniku ok. 30 min. w temp.170 - 180 (piekarnik elektryczny) przy włączonych obydwu grzałkach, przełączając po 15 min.na termoobieg i po 10 min. włączyć ponownie obie
grzałki.
Wyrasta równy,wysoki biszkopt i nawet jeżeli troszkę opadnie to nie szkodzi to ciastu. Ta porcja w średniej tortownicy wyrasta dość wysoko. Tortownicę smaruję tłuszczem i posypuję tartą bułką.!
 

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
dziekuje za przepis samanto
bussi.gif
. biszkopt to podstwawa pieczenych ciast pzreze mnie
icon_mrgreen.gif

ciekawe piec w termoobiegu tylko przez 10 min ? może e tedy nie opada ? ale to nie jest ważne - ważne że nie opada
icon_mrgreen.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ej nie tylko 10 minut. Pieczesz początkowo 15 minut na góra-dół, po czym przełączysz na termoobieg , pieczesz 10 min na termoobiegu i dalej znów góra-dół.
Generalnie ciasto na termoobiegu wymaga mniej czasu i niższej temperatury ale żeby nie było suche raczej nie piekę cały czas na termoobiegu tylko przełączam.
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
samanta @ 8 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=714081Przepis znalazłam kiedyś w necie na forum "smaczny". Skład ciasta taki jak piekę od lat ale zainteresowała mnie informacja o zastosowaniu termoobiegu. Przetestowałam i od tej pory piekę go bardzo często, szczególnie na tort. Nigdy dotąd mnie nie zawiódł.

4 jajka,
1 szklanka cukru,
3/4 szkl.mąki tortowej,
1/4 szkl.mąki ziemniaczanej,
płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
szczypta soli.

Ubić białka na sztywno z odrobiną soli dodając pod koniec cukier.Dodać żółtka lekko miksując, na koniec dodać przesianą mąkę z proszkiem mieszając delikatnie łyżką. Piec w lekko nagrzanym piekarniku ok. 30 min. w temp.170 - 180 (piekarnik elektryczny) przy włączonych obydwu grzałkach, przełączając po 15 min.na termoobieg i po 10 min. włączyć ponownie obie
grzałki.
Wyrasta równy,wysoki biszkopt i nawet jeżeli troszkę opadnie to nie szkodzi to ciastu. Ta porcja w średniej tortownicy wyrasta dość wysoko. Tortownicę smaruję tłuszczem i posypuję tartą bułką.!
Chciałabym sprawdzić ten przepis, ale mam jescze jedno pytanie, na której półeczce najlepiej piec biszkopt 2 czy 3 środkowej? A może to i tak wszytko jedno?

Niestety moje biszkopty nigdy duże nie wyrastają (najwyżej jakieś 2 cm sobie podrastają i się zatrzymują) albo robią się w postaci wrednej górki.
cry_1.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,653
2,951
113
Ciekawy sposób, tylko nie wiem czemu ma służyć to przełączanie.
gruebel_2.gif
Zawsze, czyli odkąd mam taki piekarnik, biszkopty piekę na termoobiegu. Najpierw w bardzo umiarkowanej temperaturze, którą podwyższam co ok. 10 minut, aż do 170 w kilku ostatnich. Wychodzą wysokie i puchate.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Buka @ 21 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1027347Ciekawy sposób, tylko nie wiem czemu ma służyć to przełączanie.
gruebel_2.gif
Zawsze, czyli odkąd mam taki piekarnik, biszkopty piekę na termoobiegu. Najpierw w bardzo umiarkowanej temperaturze, którą podwyższam co ok. 10 minut, aż do 170 w kilku ostatnich. Wychodzą wysokie i puchate.
Też piekę tylko z termoobiegiem. Wstawiam od razu do 180 stopni i nic nie kręcę.


Alll @ 21 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1027367Samanto, jak duża powinna być forma, dla podanych przez Ciebie proporcji.
Ja z 4 jajek robię w tortownicy 22 cm. Wychodzi wysoki.
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
rowniez pieke biszkopt z termoobiegiem, wlasciwie nie mam innej mozliwosci, poniewaz moj piekarnik tylko tak piecze
icon_smile.gif
Tez sadze, ze forma 22cm bedzie najlepsza,
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Buka @ 21 Sep 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1027347Ciekawy sposób, tylko nie wiem czemu ma służyć to przełączanie.
gruebel_2.gif
Zawsze, czyli odkąd mam taki piekarnik, biszkopty piekę na termoobiegu. Najpierw w bardzo umiarkowanej temperaturze, którą podwyższam co ok. 10 minut, aż do 170 w kilku ostatnich. Wychodzą wysokie i puchate.
Ta umiarkowana temperatura początkowa to 100, 150?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Na śmierć zapomniałam że wpisałam ten przepis. W sumie to ja go piekę w tortownicy 24 cm a nie 22, nawet nie mam takiej małej a chyba by się przydała
gruebel_2.gif

Ashira, jak biszkopt?
 

Ashira

Member
Gru 11, 2008
1,762
0
0
w ostatniej chwili stwierdziłam, że upiekę swoje sprawdzone ciasto na budyniach bo jestem ofiarą losu jeśli chodzi o biszkopty i się bałam po prostu a nie może być wtopy bo potrzebny jest już na jutro

ale następnym razem na pewno wypróbuję ten przepis, w końcu moja zła passa biszkoptowa musi zostać przerwana ;)
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Najlepiej zrób go wtedy, kiedy nie jest ci do niczego właściwie potrzebny, wtedy napewno się uda!
Jakoś tak jest, że kiedy bardzo nam zalezy, to wtedy coś akurat nie wychodzi.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: