placek drożdżowy"wegański" ;-)

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Modyfikacja przepisu z książki Barbary Bytnerowiczowej "Kuchnia oszczędnej gospodyni" z 1987 r. (w oryginale nazwa wypieku to 'Placek drożdżowy na oleju lub smalcu z dynią i kruszonką')

Ciasto:
3 dag drożdży
około 1 szklanki letniego mleka sojowego
3 szklanki mąki
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka aromatu (waniliowy, cytrynowy - jaki tam się chce)
6 łyżek oleju (lub 8 dag margaryny bezmlecznej)

Na wierzch:
owoce lub jakiś dżem/marmolada/powidła (oryginalnie przecier dyniowy, ale ja robiłam ze słoikowym przecierem jabłkowym, a teraz ze świeżymi śliwkami)

kruszonka:
1/2 szklanki mąki
3 łyżki roztopionej margaryny bezmlecznej
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka cukru wanilinowego

Zrobić zaczyn z drożdży i części mleka (plus ciutkę cukru i mąki), do wyrośniętego dodać pozostałe składniki i zostawić w cieple do wyrośnięcia (ta część u mnie odbywa się w thermomixie, ale spokojnie jakikolwiek malakser wystarczy). Przełożyć na blachę nie certoląc się (bo i tak należy je trochę wyrobić
icon_lol.gif
) i znowu zostawić, by troszkę podrosło. W tym czasie nastawić piekarnik na ok. 180 st. C, zrobić kruszonkę, następnie rozłożyć owoce/przecier posypać kruszonką i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec podobno ok. 30-40 minut, ale lepiej dłużej i pilnować.
icon_smile.gif


To ciasto można potraktować jak każde inne drożdżowe - czyli zrobić z niego babę z rodzynkami, albo drożdżówki lub inne drobne ciastka (wtedy dać mniej płynu). A jeśli trzeba posmarować jajkiem/białkiem - proponuję użyć jajeczek przepiórczych (właśnie tak zrobiłam pod śliwkami i czekam na efekt
icon_lol.gif
)

P.S.
Gdy pierwszy raz przeczytałam ten przepis miałam skojarzenie z drożdżówkami BeatySz.
icon_mrgreen.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
ja przepraszam z góry za komentarz, ale muszę wtrącić, bo nie mogę się powstrzymać
icon_lol.gif

mam znajomą wegankę. ona twierdzi uparcie że drożdże są nie-wegańskie i traktuje je jak żyjątka- zwierzątka
icon_lol.gif
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Co to za offtopikowe komentarze nie na temat, coooo?
baa.gif

Cudzysłowu nie zauważyły, czy jak?
icon_lol.gif
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Jak na razie ten placek króluje u mnie. Wypróbowane wersje: 1) mus jabłkowy i kruszonka, 2) śliwki i kruszonka i lukier (nieumiemrobićlukru
icon_redface.gif
), 3) śliwki i kruszonka i posypka cukrowa kolorowa (nadmiar mam do wykorzystania), 4) mus jabłkowy, na to śliwki i kruszonka, 5) cienkie plasterki jabłek posypane cukrem i bez kruszonki (bo mąki zabrakło).
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Wypróbowane zostało również połączenie z masą makową (beszmlecznobezorzechowobezmiodową). Mak gotowany w wodzie, do ostatniego mielenia dodanych trochę suszonych owoców i pestek dyni, reszta owoców pokrojona w drobne kawałki, jako dosładzacz - syrop klonowy oraz słód ryżowy. Wyszło tak:
lecker.gif
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Świetnie się nadaje do chlebmaszyny. Daję wtedy 300 ml mleka sojowego.
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: