Inna wersja marmolady z papryki

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis podstawowy zamieściłam 26 sierpnia br. Moje kuzynka po skończeniu pierwszej porcji tej marmolady, postanowiła zaeksperymentować. Dodała papryczkę chili, uzyskując bardzo interesujący efekt.

Składniki
1 kg czerwonej papryki oczyszczonej z pestek, błon itp.
1 kg cukru
2 cytryny
1/2 czerwonej papryczki chili

Papryczkę chili przekrawamy wzdłuż, usuwamy pestki i razem z oczyszczoną papryką przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy cukier i smażymy przez 10 minut na średnim ogniu. Dokładamy otartą skórkę i sok z 2 cytryn i smażymy dalej, zmniejszając ogień i często mieszając, bo łatwo się przypala. Kiedy marmolada jest już gęsta, gorącą nakładamy do słoiczków i zakręcamy słoiki nakrętkami. Smak tak przyrządzonej marmolady jest słodko - pikantny, doskonale pasujący do mięs, wędlin, jajek, serów etc.



 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zapomniałam dodać, że skórka z cytryn ma być otarta na tarce. Przepraszam za nieuwagę. Już poprawiłam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Będę robić, więc poszukałam tego przepisu, żeby nie zapomnieć, co i jak robiłam. Mam obiecane zdjęcia, więc będę mogła się pochwalić swoimi przetworami. Zachęcam do robienia ze mną.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Papryki kupiłam jakiś czas temu, z konieczności przeleżały w lodówce i dzisiaj musiałam już je zrobić.

Tak wygląda konfitura w miseczce

konfitura_z_papryki_1.jpg

a tak w słoiku

konfitura_z_papryki_w_s_oiku.jpg


Sposób wykonania jak w pierwszym poście. Smak jeszcze lepszy.
 

Załączniki

  • konfitura_z_papryki_1.jpg
    konfitura_z_papryki_1.jpg
    48.2 KB · Wyświetleń: 2
  • konfitura_z_papryki_w_s_oiku.jpg
    konfitura_z_papryki_w_s_oiku.jpg
    29.2 KB · Wyświetleń: 2

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Seniorko, ja to na pewno zrobię. Zupełnie zapomniałam o tej wersji łagodnej ale chyba ta pikantna bardziej mi się podoba
icon_smile.gif
Ile mniej więcej wyjdzie tej marmolady z podanych proporcji?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Witaj dziuniu. Mnie wyszły cztery nieduże słoiczki po dżemie. Wszystko zależy od stopnia wysmażenia. Czy wolisz rzadszą, czy gęstszą. Ja wolę gęstszą. Tak że nie z tych dużych dżemowych słoików, tylko tych nieco mniejszych wysmażyły się cztery. Pozdrowienia.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Seniorko, zrobiłam ale trochę pozmieniałam
icon_smile.gif
Po przeszukaniu netu znalazłam różne opinie na temat tego przepisu i zdecydowałam sie na mniejszą ilość cukru jednak. Na 2 kg papryki obranej, w tym 20o g ostrych papryczek, dałam tylko 1 szklankę cukru i ok. 8 łyżek octu 10%, gotowałam do zgęstnienia i jednak na koniec zmiksowałam blenderem. Wyszło pysznie
icon_smile.gif
Z tych proporcji otrzymałam 8 słoiczków takich po przecierze pomidorowym Pudliszek, ok. 200 ml pojemności.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Seniorko, dla mnie jest lekko pikantne ale dla osób nieprzyzwyczajonych na pewno będzie ostre. Wyszło z pewnością coś innego niż w oryginale ale za to jakie pyszne
icon_smile.gif
Dzięki za przepis
icon_smile.gif
 

LaKafka

Member
Wrz 17, 2014
11
0
0
Zrobiłam właśnie wprowadzając małe zmiany: na 1,6 kg papryki (po oczyszczeniu i przepuszczeniu przez maszynkę) dałam 2 szklanki cukru, 2 cytryny i 1 papryczkę (też przemielona). Wyszły mi tylko 2 dżemówki, ale to sobota i ciągle mi ktoś zaglądał do garnka
lecker.gif

Ta wersja z papryczką mi bardziej pasuje, jest lekko pikantna a ciągle marmoladowa. Znam ten przepis podstawowy z dzieciństwa, moja babcia robiła taką marmoladę (pewnie też to samo źródło przepisu
icon_smile.gif

Nie pasteryzowałam, gorącą marmoladę przełożyłam do wyparzonych słoików i włożyłam pod kocyk. Polecam, bo teraz papryka trochę tańsza. Kolor tej marmolady jest przepiękny, wygląda cudnie na kanapkach. Jako dziecko jadłam ją z białym serem na chlebie razowym.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Wlasnie szukalam przepisu, w ktorym moglabym wykorzystac nadmiar papryk i chilli. Seniorko, Twoja marmolada brzmi pysznie, szczegolnie pikantna wersja mi sie podoba - zmiene nieco proporcje papryki slodkie - chilli (uzyje srednio ostrych) na 2:1 i mysle, ze odrobina czosnku tu sie tez nada. Dam znac jak juz zrobie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: