Kurki teściowej*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Na początku mojej kariery kucharskiej przygotowywałam moje ulubione grzyby, dusząc je dość długo, żeby były miękkie. Zazwyczaj wychodziły o konsystencji gumki do ścierania ołówka. Poczęstowana nimi moja teściowa zalamała ręce i podała mi bardzo dobry przepis, a właściwie dała dobrą radę, jak to należy robić.

Składniki
50 - 60 dkg grzybów kurek
cebula
5 dkg (1/4 kostki ) masła
sól i pieprz

Grzyby oczyścić, przyciąć twarde końcówki, większe pokroić na połówki lub ćwiartki, małe pozostawić w całości, umyć w kilku wodach i dobrze osączyć. W rondlu rozpuścić masło, dodać drobno posiekaną cebulę i przesmażyc ją na szklisto. Dołożyć grzyby, lekko posolić i dusić na średnim ogniu. Kurki puszczą sok, który w miarę duszenia zostanie wchłonięty przez grzyby. Cała operacja nie powinna trwać dłużej niż 20 - 25 minut. Po tym czasie kurki twardnieją. Przysmaczamy je pieprzem, umiarkowanie, żeby nie przytłumić korzenno- pieprzowego smaku grzybów i po ewentualnym dosoleniu, grzyby juz bez wchłoniętego sosu, tylko z pozostałym masłem, miękkie i soczyste, podajemy z ziemniakami posypanymi koperkiem lub ze świeżą bułeczką.




 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
Dziś robię.
icon_smile.gif

Na sklarowanym maśle z Mlekovity, które w końcu udało mi się nabyć.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mam nadzieję, że podzielisz się wrażeniami. Ja już jadłam w tym roku duszone i w węgierskiej pieczeni pasterzy. Dwa różne, ale smakowite dania.
lecker.gif
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Ja też kiedyś myślałam, że kurki trzeba długo dusić, nawet czasami je wczesniej gotowałam. I rzeczywiscie były twarde jak zelówka. Od dłuższego czasu duszę je tak krótko, jak w tym przepisie. Czasem pod koniec duszenia dodaję śmietanę i wtedy są "kurki w smietanie" - pyszne.
Widziałam kurki dziś na rynku, ale były jakieś obeschnięte. Szkoda, bo od razu nabrałam ochoty.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Joanno w tym roku w Polsce grzybow jest masa no chyba ze nie jestes w kraju,dzis moi znajomi nazbierali (we dwoje) 9kg kurek,szok, bede w kraju za tydzien i juz zacieram rece na kureczki
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zdaje się, że wysyp grzybów zależy od rejonu. W Warszawie, koło mnie, nie ma ich zbyt wiele, ale zawsze kurki dostaję.
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Kurki można mrozić, ale trzeba je przed zamrożeniem blanszować. W przeciwnym razie będą gorzkie.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
W podobny sposób przygotowuje kurki i dodam jeszcze, że doskonale przechowują się z lodówce w zamkniętych szklanym słoiku.
Tylko trzeba wtedy uzyc do nich wiekszej ilości masła. Świetnie nadają się do jajecznicy
icon_smile.gif


 

Ika

Member
Sty 5, 2005
14,699
0
0
Zrobiłam kurki z tego przepisu - pyszne! I po raz pierwszy w życiu kurki były odpowiednio mięciutkie.
Seniorko, bardzo dziękuję za podpowiedzenie tego przepisu
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
QUOTE (seniorka @ 1 Sep 2009, 20:45 ) index.php?act=findpost&pid=888255A jak długo można je tak przechowywać?
Dlugo.
Zwykle grzyby wekuje sie ze smalcem i wtedy mozna je przechowywac poza lodowka. Na pewno do nastepnego sezonu.

litosci nie macie
icon_wink.gif

u mnie tak sucho!
jakby nie dosc, ze nie wiem gdzie isc
icon_wink.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
chętnie bym zrobiła kurki, ale jak je umyć? zawsze trzeszczą pod zębami
icon_sad.gif
(
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Najpierw oczyść je na sucho miękką szczoteczką. Póżniej dokładnie umyj w kilku wodach i równie dokładnie osusz. Ja do wody dodaję soli (tak na oko). Nie wiem jak to działa, ale pomaga. Moje nigdy nie trzeszczą. Powodzenia i smacznego.
lecker.gif