Torcik śliwkowy

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Żródło - miesięcznik "Ty i Ja" z lat 70. Opracowanie kulinarne Maria Lemnis i Henryk Vitry.

Składniki na krążek tortowy
15 dkg zmielonych orzechów laskowych
6 jajek (osobno żółtka i osobno białka )
10 dkg cukru pudru
1 paczka cukru waniliowego
4 dkg bułki tartej
1 łyżka rumu
masło do wysmarowania i mąka ziemniaczana do wysypania tortownicy

Przełożenie
1 kg śliwek węgierek
szklanka wody
5 czubatych łyżek cukru
kawałeczek cynamonu
1 gożdzik
3 dkg mąki ziemniaczanej
szklanka śmietany kremówki
1 czubata łyżka cukru pudru
czubata łyżeczka żelatyny

Dekoracja
3/4 szklanki śmietany kremówki
2 łyżeczki cukru pudru
16 połowek śliwek odłożonych po uduszeniu nadzienia

Zaczynamy jak zwykle od upieczenia krążka tortowego. 6 żółtek ucieramy na puch z cukrem pudrem i paczką cukru waniliowego. Białka ubijamy na bardzo sztywna pianę i wykładamy na utarte żółtka. Na pianę wysypujemy bułkę tartą i zmielone orzechy. Dodajemy jeszcze łyżkę rumu i po deliketnym wymieszaniu wszystkich składników przekładamy do natłuszczonej masłem i oprószonej mąką ziemniaczaną tortownicy o średnicy 26 cm. Tortownicę wsuwamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze 190 st. przez około 35 - 40 minut. Krążek ochładzamy i nazajutrz lub nawet po dwóch dniach przekrawamy poziomo na dwie częsci.
Śliwki myjemy i przepoławiamy każdą wzdłuż nożem, usuwając pestki. Połówki śliwek wkładamy do rondla, zalewamy szklanką wody, dodajemy cukier, cynamon, gożdzik i gotujemy 5 minut, licząc od chwili zagotowania. Sok zlewamy do osobnego rondelka i łączymy z mąką ziemniaczaną rozmieszaną w odrobinie zimnej wody. Po krótkim zagotowaniu do podprawionego mąką ziemniaczaną soku ze śliwek wkładamy ugotowane śliwki (odkładając 16 połówek do dekoracji) i całość dokładnie ochładzamy. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier puder oraz żelatynę rozpuszczoną w 3 łyżkach wrzątku.
Pierwszy krążek tortu pokrywamy śliwkami i polewamy równomiernie podprawionym mąką ziemniaczaną sokiem. Na śliwkach kładziemy warstwę ubitej śmietany. Całość pokrywamy drugim krążkiem i złożony tort wkładamy do lodówki.
Na krótko przed podaniem ubijamy następną porcję kremówki z cukrem pudrem i ubitą śmietaną pokrywamy tort, ozdabiając go odłożonymi połówkami śliwek. Torcik do chwili podania przechowujemy w lodówce.
Ten nieco pracochłonny, ale jakże smaczny tort możemy zrobić na uroczyste przyjęcie dla któregoś z jesiennych solenizantów.

 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Bardzo ciekawy przepis. Miałam na weekend robić tartę ze śliwkami i orzechami, ale może się skuszę na ten torcik...
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Gorąco Cię do tego zachęcam. Ten tort robiłam prawie zawsze na imieniny mojej teściowej, stąd pomysł na jesiennych solenizantów. Jest przy nim trochę pracy, ale można ją rozłożyć na 3 etapy, nie męcząc się jednego dnia. Powodzenia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Dla mnie nie ma zbyt pracochłonnego ciasta, jeśli mnie przepis czymś zachwyci czy zaintryguje....
icon_smile.gif


Zastanawiam sie nad połączeniem obu przepisów - orzechowy biszkopt + masa śliwkowo - orzechowa z tarty + bita śmietana.... Powinno wyjśc pyszne, a będzie się lepiej kroić...
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Witaj Margot. O ile dobrze zrozumiałam jesteś wegatarianką. Postaram się szukać czegoś ciekawego pod tym kątem. Jeśli zaś chodzi o przepisy wypróbowane, to posługuję się takimi, szczególnie dotyczy to miesięcznika
"Ty i Ja" (innych także). Przecież ja uczyłam się gotować z tego czsopisma, z każdego numeru, zaznaczając wybrane przeze mnie potrawy. To kilkadziesiąt lat praktyki. Zmieniły sie czasy, zmieniła się też kuchnia, ale jak się okazuje "Ty i Ja" oraz obie książki Marii Lemnis i Henryka Vitry niewiele straciły na aktualności. Mam co prawda kilka przepisów niewypróbowanych, ale zamieszczę je w odpowiednim dziale. Bedą to np. kurki z pomidorami itp.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
tak jestem wegetarianką
Ja wiem ,że przepisy z ,,Ty i ja " są rewelacyjne -do dziś mam przed oczami ten jeden numer magazynu ,tak jak i czasopisma ,,Smaki i aromaty ",które mam szczęście posiadać
Dziś kupiłam ładne śliwki ,więc je zagotowałam w tym syropie i wlałam do wyparzonego słoika -jak wystygną schowam do lodówki ,jak będę miała wolne tzn w poniedziałek upiekę torcik
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Gratulacje Joanno. Cieszę się, że mogłam chociaż poddac Ci inspirację do Twojego wypieku. Ale przecież praktyka i smak absolutny czynią mistrza. Pozdrawiam.