Pieczona Ciecierzyca Snack

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Pieczona Ciecierzyca Snack dla Sini

Dlaczego większość deserów i przekąsek, mających poprawić nam nastrój jest słodka? Albo czekoladowo-słodka? Co z osobami, które wolą przekąski słone? Ciecierzycową inspirację znalazłam na bardzo interesującym blogu vegańskim .

S4021926.JPG

1 puszka ciecierzycy
6 łyżek oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki soli - albo lepiej powiedzieć - do smaku - z 1 łyżeczką wychodzi meeega słone - opcja dla prawdziwych twardzieli
fiesgrins.gif

1/2 łyżeczko ostrej papryki
odrobina granulowanego czosnku


Piekarnik rozgrzać do 200 st.
Oliwę z przyprawami wymieszać w miseczce. Ciecierzycę odsączyć z zalewy, wymieszać z oliwą.
Widelcem ( aby odcedzić) wyjąć na blachę piekarnika, wyłożoną papierem do pieczenia, pojedynczą warstwą.

Piec 20 min, po czym włączyć opcję grill ( bez niej piec po prostu dłużej).
Teraz kontrolujemy sytuację i obserwujemy stopień zrumienienia. Ziarenka powinny być zrumienione ale nie spalone. Jak dla mnie, idealne są takie z lekko chrupiącą skórka ale miękkim środkiem. Kwestia indywidualna (spalonych nie polecam).

Najlepsze lekko ciepłe lub całkiem na zimno.

S4021923.JPG
 

Załączniki

  • S4021926.JPG
    S4021926.JPG
    46 KB · Wyświetleń: 1
  • S4021923.JPG
    S4021923.JPG
    42.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Fajne
icon_smile.gif
Czy to trzeba zjeść od razu czy może poleżeć? Chociaż chyba pytanie bez sensu bo pewnie znika szybko
icon_wink.gif
I czy można dać mniej oliwy?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Znika dośc szybko, ale kilka zostało jeszcze do dziś rana, jako test. Są nadal dobre, bardzej chrupiące. W smaku przypominają trochę pop corn. Oliwy można dac mniej, chdzi tylko o dokładne obtoczenie ziarenek, które potem do pieczenia i tak lepiej z niej odsączyc.
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
bussi.gif


Mi, dziękuję. Będę testować. Chyba zrobię dwie wersje. Dla mnie zdecydowanie mniej oleju- bo użyję pestkowego, za to dużo soli. A potem się okaże czy tylko sól mi wystarczy. Dla Czh wykonam wersję bardzo pikantną, z ostrą papryka, pieprzem i czosnkiem

anbetung.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Sis robiłaś
icon_question.gif

Da rade jakoś bez oliwy
icon_question.gif

Czyms zastąpić
icon_question.gif
 

michu:)

Member
Wrz 20, 2008
7
0
0
Spoko alternatywa dla czipsów na imprezie albo przed telewizorem. Podobnie można przygotować nasiona soi, ale ciecierzyca ma zdecydowanie lepszy smak
icon_smile.gif
.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

MMae

Member
Sty 10, 2009
181
0
0
Strasznie mi się spodobał pomysł
lecker.gif

Ostatnio jakoś ciągle mam ciecierzycowy głód i dużo jej jem, więc jak znalazł. Poza tym robię sobie odwyk od chipsów, a brakuje mi chrupaczy.

Ciekawa jestem gdzie warszawianki kupują ciecierzycę w puszce? Zawsze sprawdzam we wszystkich supermarketach w jakich jestem i nigdzie tego nie widzę... ale za to w tesco kupuję suszoną i nie narzekam na jej smak.

Na tym samym blogu (z pierwszego posta) jest też przepis na chrupką ciecierzycę z suszonej wersji. Moje robione na szybko tłumaczenie:
  • 1 szklanka suszonej ciecierzycy
  • 2 łyżeczki chilli
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 2 łyżki soku z limonki
Przepłucz ciecierzycę, następnie zalej ją wodą (tak by było ok 5 cm wody jeszcze nad ciecierzycą) i odstaw na noc.

Odlej wodę i opłucz ciecierzycę. Przysyp ją do garnka, zalej wodą i zagotuj. Zmniejsz gaz, dodaj 1,5 łyżeczki chilli i gotuj na wolnym ogniu 10 minut. Odlej wodę. Przesyp do miski i wymieszaj z sokiem z limonki.

Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Widelcem przełóż ciecierzycę na natłuszczony papier do pieczenia tak by była tylko jedna warstwa ciecierzycy. Zamieszaj po 15 minutach, smarując sokiem z limonki pozostałym w misce. Powtórz tę czynność trzy razy, za trzecim razem posyp ciecierzycę resztą chilli i solą. Kiedy już się przyrumieni i będzie chrupiąca (w sumie po 50-60 minutach), wyjmij ją z piekarnika. Podawaj na zimno.
Ja pewnie w tym tygodniu będę próbowała chrupiącą ciecierzycę zrobić. Nie jestem jeszcze pewna jak dokładnie ją przyprawię. Zostało mi trochę wasabi, z którym nie wiem co zrobić, więc może spróbuję to jakoś połączyć
gruebel_2.gif
 

MMae

Member
Sty 10, 2009
181
0
0
I zrobiłam
icon_mrgreen.gif


Zaczęłam oczywiście od namoczenia ciecierzycy. Później podgotowałam ją 15 min razem z odrobiną ostrej papryki.
Następnie przełożyłam ją do miski, dodałam jeszcze trochę papryki, pieprzu, pieprzu cayenne, oregano i curry. Do tego jeszcze wymieszałam ją z oliwą i na papierze do pieczenia piekłam w 150 stopniach. W sumie całego pieczenia wyszło trochę ponad 30 min, co 10 min ją mieszałam.

I mogę szczerze polecić
icon_smile.gif
z moich obserwacji wynika, że zimna jest o niebo lepsza niż taka jeszcze ciepła, więc warto dać jej ostygnąć.
ciecierzyca.jpg
 

Załączniki

  • ciecierzyca.jpg
    ciecierzyca.jpg
    134.8 KB · Wyświetleń: 0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Smacznie się prezentuje
daumen.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Dzięki, idealny ersatz czipsów dla MM-ek
freu.gif
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Nie pisałam
icon_redface.gif

zrobiłam z dwóch puszek, z mniejszą ilością oliwy, wyszła ostrrra, pyszna, nie wiem jak smakuje na zimno
ale mój mąż stwierdził, że ciecierzyca i tak mu smakuje najbardziej z sosem z musztardy czosnku i cytryny
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
zrobiłam z samą solą, bardzo dobre, mnie najbardziej smakują mocniej wypieczone, silnie chrupiące:

cieciorka_004.jpg
 

Załączniki

  • cieciorka_004.jpg
    cieciorka_004.jpg
    51.3 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Muszę nadrobić moje zaległości w tym wątku
icon_redface.gif


MMae, śliczna złociutka Ci wyszła, cieszę się, że smakowało
icon_smile.gif


Marg - to fajnie, że i MM-kom ten przepis może się przydać
icon_smile.gif


Szara _mycha -co do piekarnika - to na prawdę nie mam pojęcia, moja nie strzelała
gruebel_2.gif


Beatko - Twoja też bardzo apetyczna, miło mi, ze jesteś z niej zadowolona
icon_smile.gif