Antydepresyjne ciasto z masą śliwkową

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
nazwa pewnie nieładna, ale nigdy nie przypuszczałam, ze dopadnie mnie taki stan przygnębienia, że będę się zmuszała do zrobienia czegoś w kuchni. Padło na coś słodkiego i zrobiłam może niezbyt wymyślne ale całkiem smaczne coś, stąd nazwa zgodna z moim ówczesnym stanem ducha:
1)
biszkopt ( ja upiekłam w dużej blasze z 5 jaj, ale równie dobrze, można sobie uprościć i kupić gotowe blaty okrągłe). Biszkopt przekroić na pół.
2)
ok 2 kg śliwek bez pestek ( ilość zależy od tego czy chcemy mieć dużo masy czy nieco mniej) rozgotować w rondlu z dodatkiem cukru-do smaku ( ja trochę za krótko gotowałam i trochę skórki były zbyt twarde, ale można przepuścić śliwki przez maszynkę i będzie jeszcze lepiej, albo po prostu "popryczyć" śliwki ze skórkami nieco dłużej). Do gorącej masy-to właściwie będzie sok z cząstkami owoców-dodać galaretkę ( ja dałam truskawkową bo tylko taką miałam, a chyba śliwkowych nie ma w sprzedaży? i dodatkowo łyżkę żelatyny.
3) dwa wafle kwadratowe-jeśli biszkopt taki lub okrągłe-jeśli biszkopt okrągły. Wafle posmarowałam śliwką w czekoladzie wg przepisu Joanny

no i potem przełożyłam wszystko:
*wafel posmarowany śliwką w czekoladzie
*biszkopt
* mocno gęstniejąca masa śliwkowa z galaretką
*biszkopt
* wafel ze śliwką w czekoladzie
całość dobrze jest przygnieść jakąś deseczką aby się dobrze skleiło.

najlepsze bylo na drugi dzień.
_liwkowe02.jpg
 

Załączniki

  • _liwkowe02.jpg
    _liwkowe02.jpg
    212.8 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ciasto wygląda bardzo apetycznie
lecker.gif

Nie mogę jeśc świeżych śliwek ale przetworzone uwielbiam i mogę
Czy wszystko jedno jakie śliwki? Ja do ciast używałam zawsze węgierek i nie mam doświadczenia z innymi. Wiem, wiem że te są smażone, ale smażyłam też tylko węgierki.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dla mnie węgierki to najukochańsze śliwki, ale akurat tu użyłam jakichś takich innych, były bardzo duże, popękane strasznie ( ale wcale nie rozciapane) i w zw. z tym przecenione ( po 90 gr
icon_biggrin.gif
) dość słodkie, więc tych właśnie do tego użyłam. (nawet dokupiłam później jeszcze 3 kg tych samych śliwek i przerobiłam je na dodatkową porcję śliwek w czekoladzie) są równie pyszne jak z węgierek.

aha, jeszcze robiłam też jakiś miesiąc temu wersję z kisielem, tzn. kruche ciasto, na to również w ten sposób rozgotowane śliwki+ kisiel lub mąka ziemniaczana, kratka z kruchego ciasta na wierzch i to wszystko upieczone razem, też było pyszne, ale nie robiłam wówczas zdjęcia , bo nie maiłam aparatu, ale też śmiało polecam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ela83

Member
Lis 29, 2007
337
0
0
piękne zdjęcie, aż mi ślinka napłynęła do ust...
upiekłabym jak nic... ale ja śliwek nie moge przez to karmienie piersią
icon_sad.gif
 

kanapka

Member
Cze 2, 2007
407
0
0
Beatko a ja dzis będę robić Twoje ciacho tylko bez wafli, sam biszkopt i masa. Na 1 kg śliwek myślisz że wystarczy sama galaretka bez żelatyny? Mam nadzieję że depresja ustępuje i niedługo zaświeci słońce
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Beatko, fajny przepis a zdjęcie smakowite. Uwielbiam węgierki i wszystko co z nimi w roli głównej.
lecker.gif



knuddel.gif
mam nadzieję, że jest już lepiej
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
BeataSz @ 29 Sep 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=757039aha, jeszcze robiłam też jakiś miesiąc temu wersję z kisielem, tzn. kruche ciasto, na to również w ten sposób rozgotowane śliwki+ kisiel lub mąka ziemniaczana, kratka z kruchego ciasta na wierzch i to wszystko upieczone razem, też było pyszne, ale nie robiłam wówczas zdjęcia , bo nie maiłam aparatu, ale też śmiało polecam.
banana.gif
Kupiłam śliwki. Wczoraj wieczorem zmiksowałam i podgotowałam. Dzisiaj dosypałam budyń zamiast kisieli, ale reszta po południu jak wrócę z pracy.