Zwetschgenkuchen wg. Clarissy Hyman

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Przepis jest z jednej z moich najbardziej lubianych książek kulinarnych. O ile nie ulubionej.

200 g mąki
75 g cukru pudru
1 tsp proszku do pieczenia
1 tsp cynamonu
150 g masła
1 żółtko
1 kg śliwek

Wymieszać ze sobą suche, wsiekać masło i zrobić kruszonkę. Dodać żółtko, zagnieść. Ciasto jest dość lepkie. Schłodzić. Śliwki umyć, wydrylować, krojąc na połówki. Wylepić ciastem tortownicę a 23 cm. Poukładać śliwki na cieście skórką do góry. Piec ok. 45- 50 min w 200*.

Kopia_IMG_2914.jpg


Imho nadadzą się tortownice od 16 do 24 cm średnicy. W oryginale używają damaszek, ja użyłam węgierki tzw. górskiej.

Zdjęcie poglądowe dla Margot
icon_mrgreen.gif


IMG_3174.jpg

IMG_3176.jpg
 

Załączniki

  • Kopia_IMG_2914.jpg
    Kopia_IMG_2914.jpg
    71 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_3174.jpg
    IMG_3174.jpg
    33.4 KB · Wyświetleń: 0
  • IMG_3176.jpg
    IMG_3176.jpg
    37.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Lud_ @ 2 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=758221Smacznie wygląda, ale czy kilo śliwek wejdzie na ciasto o średnicy 23 cm?
Też wątpiłam, jak czytałam ten przepis. Prawdę mówiąc nie wiem ile na to ciacho zużyłam. Kupiłam 1,5 kg- na ciacho i do jedzenia. Wydrylowałam tyle, żeby przykryć całe ciasto. A ile to było, to nie mam zielonego pojęcia. Ten kilogram wcale nie jest taki niemożliwy, bo śliwki są ciężkim owocem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Glupie pytanie, a nie mozna ulozyc sliwek skorka do dolu? Czy to konieczne dla smaku? Jutro ide po sliwki, bo mieli mi sciagnac damaszki.
icon_smile.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
hazo @ 3 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=758809Sini, jak myślisz czy wyjdzie bez proszku
icon_question.gif
Jasne, że wyjdzie. W końcu ma to to proporcje zwykłego kruchego. Na razie robiłam zawsze wg. przepisu, czyli z proszkiem, dzięki któremu to ciacho nieco rośnie. A samego proszku podobno w cieście nie czuć. Zgadzam się z Tobą, że jeśli kruche, to bez proszku i sądzę, że można go pominąć. Daj znać jak wyszło.

kornasia @ 3 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=758863Glupie pytanie, a nie mozna ulozyc sliwek skorka do dolu? Czy to konieczne dla smaku? Jutro ide po sliwki, bo mieli mi sciagnac damaszki.
icon_smile.gif
Można. Oryginalny przepis po prostu mówi o ułożeniu śliwek skórką do góry, ale kto powiedział, że przepisów trzeba się niewolniczo trzymać?
A damszek zazdraszam. U mnie nie do dostania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Joanna @ 5 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759404I na pewno łatwiej go upiec, niż wymówić nazwę.
icon_wink.gif
"Ciasto popularne wśród Żydów niemieckich ma Rosz Haszana. Nazwa pochodzi od zwetsche (albo quetsch), spotykanej w południowych Niemczech i w Alzacji odmiany małych śliwek o ciemnobłękitnej skórce, dojrzewających w okolicach żydowskiego Nowego Roku i Jom Kipur."

I dlatego u mnie funkcjonuje pod nazwą "ciasto alzackie"
icon_mrgreen.gif
Po co łamać sobie język?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ewena

Member
Paź 26, 2007
1,394
0
0
Zrobiłam i ja, no niestety nie udało mi się upchnąć tego kilograma śliwek, ale moje byly inne, duże okrągłe i może dlatego:)...dziekuję za przepis Sinistro
anbetung.gif
ciasto bardzo dobre!

_l.jpg
 

Załączniki

  • _l.jpg
    _l.jpg
    173.1 KB · Wyświetleń: 0

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Bardzo lubie to ciasto, robie z podwojnej porcji, zeby bylo wyzsze, upycham te sliwki na maksa, no i daje jednak lyzeczke proszku. Caly sok ze sliwek nasacza ciasto podczas pieczenia, moze dla tego jest takie pyszne. A, i robilam z mrozonych.
icon_biggrin.gif