Kruche ciastka orzechowe

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Czasem eksperymenty kulinarne, poszukiwania nowych, oryginalnych połączeń nie są konieczne, aby powstał smakowity wypiek; bywa, że to, co najprostsze, jest też najlepsze. Idąc tym tropem, zapraszam na nostalgiczny, jesienny podwieczorek - niewymyślne, ale niezmiennie pyszne kruche ciasteczka z wyraźnym smakiem i aromatem orzechów. Do tego kilka filiżanek ulubionej kawy w babcinym serwisie dla domowników i koszyczek orzechów wraz z poczciwym dziadkiem. Proszę wspólnie łupać orzechy bez pośpiechu, pochrupując to orzeszka, to ciastko, i długo ze sobą rozmawiać.
icon_smile.gif


Kruche ciastka orzechowe

- 300 g mąki
- 200g masła
- 100g orzechów włoskich
- 100g cukru pudru
- 2 żółtka

Orzechy zmielić. Ze wszystkich składników zagnieść gładkie ciasto; spokojnie można zrobić to dzień wcześniej i zostawić je w lodówce. Na oprószonym mąką blacie wałkować partie ciasta, niezbyt cienko (w składnikach nie ma proszku do pieczenia), niewielką szklanką wykrawać kółka. Układać na wyłożonej papierem blaszce, można blisko siebie, prawie wcale nie rosną.

Piec w temperaturze 180 stopni ok 12-15 minut lub na złocisty kolor. Zdejmować z blachy, gdy lekko przestygną. Jak to kruche, można długo przechowywać w zamkniętej puszce.

Z podwójnej porcji wyszło mi dokładnie 71 dużych ciastek, o średnicy ok 6 cm.

Smacznego!
 

Załączniki

  • IMG_5523.JPG
    IMG_5523.JPG
    2.2 MB · Wyświetleń: 0
  • IMG_5543.JPG
    IMG_5543.JPG
    1.8 MB · Wyświetleń: 0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Lud_ , wlasnie takich ciasteczek szukalam (koniecznie mialy byc orzechowe i nostalgiczne
icon_wink.gif
)
Zabieram sie do pracy...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Lud_ ciasto zagniecione lezakuje w lodowce. Upieke je wieczorekiem i odezwe sie zaraz po degustacji, ale juz widze, ze beda pyszne...
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
tatter @ 5 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759546Lud_ ciasto zagniecione lezakuje w lodowce. Upieke je wieczorekiem i odezwe sie zaraz po degustacji, ale juz widze, ze beda pyszne...
daumen.gif

Oprócz relacji smakowej, mam też cichutką, nieśmiałą nadzieję na fotkę...
zahnlos.gif



Margot @ 5 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759643Ale fajne ciastka..
A ja dziś od sąsiadów dostałam wór (tak wór) orzechów włoskich i jeszcze więcej jabłek.I jeszcze mi powiedział ,że u nas zawsze tak pachnie to
się przydadzą .....
Ja też mam dużo orzechów, i wciąż nowe dostawy, może nie w worach
icon_mrgreen.gif
, ale w workach to owszem
icon_wink.gif
Przymierzam się teraz do sernika orzechowego Dorotus albo do tarty z karmelizowanymi orzechami Liski (na blogach), hm, jak to miło, że jest tyle sposobów na wykorzystanie pysznych orzechów
lecker.gif

Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Lud,tak masz racje ,jest sporo fajnych sposobów na te zapasy orzechów ,twoje ciastka,te co wymieniłaś ,a i mam w planach jeszcze jeden placek orzechowy z ,,Smaków i aromatów" a idzie tam 10dag orzechów laskowych(te będę musiała kupić) i 40dag (łuskanych
icon_wink.gif
) orzechów włoskich
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ciacha upieklam...czy sa smaczne? Hmmmm...ogromny talerz, raczej cienkich ciasteczek (tak, tak...cieniutko je walkowalam
icon_wink.gif
) zniknal w odrobine mniej niz 2 minuty (w udziale rowniez goscie, zwabieni opowiescia o porannym zagniataniu ciasta orzechowego).
Aby udokumentowac wypiek musze go powtorzyc, ba juz nawet zagniotlam kolejne ciasto i przy odrobinie szczescia (czytaj: slonca) jutro zrobie zdjecie.
Lud_ ciasteczka sa wysmienite!!!
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Margot @ 5 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759679Lud,tak masz racje ,jest sporo fajnych sposobów na te zapasy orzechów ,twoje ciastka,te co wymieniłaś ,a i mam w planach jeszcze jeden placek orzechowy z ,,Smaków i aromatów" a idzie tam 10dag orzechów laskowych(te będę musiała kupić) i 40dag (łuskanych
icon_wink.gif
) orzechów włoskich
Łał, pół kilo orzechów w jednym cieście, to bardzo kuszące
lecker.gif
Mam nadzieję, że jak wypróbujesz przepis i okaże się udany, podzielisz się nim z nami
icon_wink.gif



tatter @ 6 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759700Ciacha upieklam...czy sa smaczne? Hmmmm...ogromny talerz, raczej cienkich ciasteczek (tak, tak...cieniutko je walkowalam
icon_wink.gif
) zniknal w odrobine mniej niz 2 minuty (w udziale rowniez goscie, zwabieni opowiescia o porannym zagniataniu ciasta orzechowego).
Aby udokumentowac wypiek musze go powtorzyc, ba juz nawet zagniotlam kolejne ciasto i przy odrobinie szczescia (czytaj: slonca) jutro zrobie zdjecie.
Lud_ ciasteczka sa wysmienite!!!
banana.gif

Tatter, świetnie że Ci smakowało!
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przyszlam ze zdjeciem tym razem
icon_wink.gif
 

Załączniki

  • Walnut_Cookies.jpg
    Walnut_Cookies.jpg
    66.5 KB · Wyświetleń: 0

asieja

Member
Kwi 22, 2008
800
0
0
Lud_ @ 4 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=759124Czasem eksperymenty kulinarne, poszukiwania nowych, oryginalnych połączeń nie są konieczne, aby powstał smakowity wypiek; bywa, że to, co najprostsze, jest też najlepsze. Idąc tym tropem, zapraszam na nostalgiczny, jesienny podwieczorek - niewymyślne, ale niezmiennie pyszne kruche ciasteczka z wyraźnym smakiem i aromatem orzechów. Do tego kilka filiżanek ulubionej kawy w babcinym serwisie dla domowników i koszyczek orzechów wraz z poczciwym dziadkiem. Proszę wspólnie łupać orzechy bez pośpiechu, pochrupując to orzeszka, to ciastko, i długo ze sobą rozmawiać.
icon_smile.gif

pieknie napisane. jeszcze ten nostalgiczny jesienny podwieczorek w tle.
icon_smile.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
tatter @ 6 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760050Przyszlam ze zdjeciem tym razem
icon_wink.gif
Mmm, jakie apetyczne
lecker.gif


asieja @ 7 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760098pieknie napisane. jeszcze ten nostalgiczny jesienny podwieczorek w tle.
icon_smile.gif
Dziękuję Asiejo i pozdrawiam
icon_smile.gif



beata-74 @ 7 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760226przesliczne zdjecie az chce sie piec i jesc
icon_biggrin.gif
Też tak myślę, i jakie fajne kształty, jabłko, gruszka...
icon_wink.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bardzo smaczne te ciasteczka.
Upiekłam dwie porcje: jedną z włoskimi drugą z laskowymi orzechami. Niestety, niektóre trochę za mocno mi się przypiekły ( no powiem wprost: przypaliły się
cry_1.gif
) i nie smakują tak jak te jasne. Trochę w tym mojej winy, bo wałkowałam cienko, jak tatter (na ogół wolę cienkie ciasteczka) no i wystarczyła chwila nieuwagi i już były zbyt ciemne... Później wałkowałam grubiej i już było OK, ale szkoda mi tych dwóch spalonych blach
icon_frown.gif

Tak siedzę teraz przed komputerem i wcinam te ciastka, raz jedno ( włoskie) jaz drugie ( laskowe) żeby sprawdzić, które lepsze... nie wiem... chyba jednakowo smaczne
lecker.gif
Ale zdecydowanie wolę te grubsze, więcej smaku mają
icon_smile.gif


Dowody rzeczowe:
ciastka_002a.jpg
ciastka_004a.jpg
 

Załączniki

  • ciastka_002a.jpg
    ciastka_002a.jpg
    143.3 KB · Wyświetleń: 4
  • ciastka_004a.jpg
    ciastka_004a.jpg
    136.6 KB · Wyświetleń: 4

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
BeataSz @ 7 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760294Bardzo smaczne te ciasteczka.
Upiekłam dwie porcje: jedną z włoskimi drugą z laskowymi orzechami. Niestety, niektóre trochę za mocno mi się przypiekły ( no powiem wprost: przypaliły się
cry_1.gif
) i nie smakują tak jak te jasne. Trochę w tym mojej winy, bo wałkowałam cienko, jak tatter (na ogół wolę cienkie ciasteczka) no i wystarczyła chwila nieuwagi i już były zbyt ciemne... Później wałkowałam grubiej i już było OK, ale szkoda mi tych dwóch spalonych blach
icon_frown.gif

Tak siedzę teraz przed komputerem i wcinam te ciastka, raz jedno ( włoskie) jaz drugie ( laskowe) żeby sprawdzić, które lepsze... nie wiem... chyba jednakowo smaczne
lecker.gif
Ale zdecydowanie wolę te grubsze, więcej smaku mają
icon_smile.gif


Dowody rzeczowe:
Pokaż załącznik 33450
Pokaż załącznik 33451
Beatko, jak miło, że upiekłaś i jesteś zadowolona.
icon_smile.gif
Ja też wolę te ciastka w grubej wersji, są jakieś takie bogatsze i mocniej orzechowe.
lecker.gif

A z laskowymi też chętnie bym spróbowała, ale niestety (
icon_wink.gif
) mam za dużo włoskich, żeby kupować laskowe
icon_wink.gif